tv3.lv

1. septembris klāt! Ko savos pusdienu šķīvjos redzēs Latvijas skolēni?

Līdz ar jaunu mācību gadu, skolniekus gaida arī pusdienu starpbrīdis, savukārt skolu skaits un pusdienotāju vajadzības ražotājiem un produktu piegādātājiem ir vērā ņemams tirgus.  Uldis Āboliņš pētīja, kā šis vispārējais entuziasms – atbalstīt pašu ražotājus un Latvijas ekonomiku, uz kuru mudina pat augstākā ranga valsts vadītāji, izskatīties skolās? Vai Latvijas labumi tikpat viegli nonāks arī skolu pusdienu galdā? Kā skolas izvēlas to, ar ko barot bērnus un vai pavāra nazis griezīs to, ko daļā skolu bērni izaudzē pašu rokām?

2014. gada 1. septembrī 10:41

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tukuma novada Džūkstes pamatskolas ēdnīcā tiek spodrināti katli un pannas to deviņus mēnešus ilgajai misijai barot skolēnus. Lauku skolās priecājas, ka šajā mācību gadā ne tikai pirmo un otro, bet nu arī trešo klašu skolēni saņems brīvpusdienas. Visā valstī tās izmaksās vairāk nekā 11,68 miljonus eiro. Lauku skolās gan dusmojas, ka birokrātisko šķēršļu dēļ pie brīvpusdienām netiek arī vecāko klašu bērni.

Inga Riežniece, Džūkstes pamatskolas direktora pienākumu izpildītāja
Agrāk bija labs moments, kad vecāki drīkstēja atnest, nodot skolas ēdnīcai produktus – kartupeļus, saknes, bietes, un šī naudiņa pārskaitījās bērnam par pusdienām. Mēs zinājām par kvalitāti, no kurienes šie produkti ir nākuši, un, protams, tas ir ļoti liels atspaids ģimenēm, jo tad bērniem ir apmaksātas šīs problēmas.

“Tas būtu liels atspaids mums ģimenes budžetā. Tā kā man bērns iet septītajā klasē, un es būtu ļoti priecīga, ja viņam būtu brīvpusdienas, ja es varētu nodot tur kaut ko no sava dārza – gurķus, tomātus vai ogas, lai bērns saņem to savu vitamīniem bagāto uzturu, nevis tur ievestos poļu tomātus, gurķus vai vienalga ko,” norāda Aija Strautmane, divu bērnu mamma Džūkstē.

Šādu barteri atļauj Pārtikas un Veterinārā dienesta sanitārās normas, bet aizliedz pārtikas produktu iepirkuma konkursa procedūra. Skolām ļauts iegādāties produktus vien no uzņēmumiem. To par birokrātisko vājprātu sauc arī Tukuma novada Irlavas vidusskolā.

Skaidrīte Gulbe, Irlavas vidusskolas direktore
Mums ir bērni, kas darbojas mazpulkos, viņi tur vienu gadu audzē burkānus, tad tur kāpostus. Viņš varētu savu produkciju, kas tiešām ir vairumā, viņš varētu kā savas skolas skolnieks, patriots nodot šos produktus, bet, lūk, šī iepirkuma procedūra to neatļauj. Tas traucē un tas nav pareizi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lauku skolas, vismaz Tukuma novadā, uzskata, ka pārtikas produktu iepirkuma konkursam laukos vajadzētu būt būtiski atšķirīgam no pilsētu skolām, jo šeit reģionos vietējie zina, pie kuriem zemniekiem var iegādāties to labāko produkciju, tādā veidā atbalstot pašmāju ražotājus.

Taču situācija uzlabojas, secina Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijā, kuru firmas gatavo pusdienas 140 no Latvijas visām 773 skolām. Šis ir pirmais gads, kad pārtikas produktu iepirkumu konkursos un firmu izvēlē par tiesībām skolās nodrošināt ēdināšanu pašvaldības par saimnieciski izdevīgāko noteikušas nevis uzņēmumu piedāvāto zemāko cenu, bet gan produktu kvalitāti.

Foto: LETA

Foto: LETA

Silvija Miniča, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas vadītāja
Tagad situācija ir mainījusies, pašvaldības nopietni pieiet pie šī jautājuma, un procentuāli uz cenu novirza kādus 20 30% no vērtējuma visiem simts procentiem.

Tukuma novads ir viens no pirmajiem, kas, nepārkāpjot konkurences likumu gudrā veidā, piemēram, nosakot 30 kilometru piegādes rādiusu skolēnu ēdināšanā, centies dot priekšroku pašmāju lielsaimniecībām.

Pārtikas kvalitāte

Kamēr skolu direktori sūdzas par ēdinātāj-firmām, ka zupā peld vien trīs kāpostu lapas un saldajā tiek pasniegta tēja ar cepumiem, skolēnu ēdināšanu uzraugošais Pārtikas un Veterinārais dienests runā par produktiem bez pavaddokumentiem, marķējumiem un ar beigušos derīguma termiņu. Dažādi pārkāpumi šopavasar konstatēti 12% no visām Latvijas skolu ēdnīcām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilga Zepa, PVD pārtikas izplatīšanas uzraudzīšanas daļas vecākā eksperte
Piegādāti pārtikas produkti, kas neatbilst šiem noteiktajām prasībām, piemēram, tam cīsiņam nav tik liels gaļas daudzums, cik vajadzētu, vai ir pārsniegts sāls daudzums. Tad ir arī kļūdas aprēķinos. Nesakrīt tās enerģētiskās vai uzturvērtības daudzums, nav pietiekami daudz olbaltumvielu vai ogļhidrātu.

Skolu ēdnīcu pastiprinātās kontroles atsāksies jau septembrī un mācību gada laikā ikviena iestāde tiek inspicēta aptuveni trīs reizes. Lai arī Irlavas vidusskolā līdz šim nav bijuši nekādi pārkāpumi, pavāre kā apgrūtinājumu norāda nepārtraukti mainošos noteikumus.

Pagaidām nemainīgi ir noteikumi par uztura normām skolēniem. Šis būs otrais mācību gads, kad uz skolēnu pusdienu šķīvjiem aizliegts likt frī kartupeļus, cīsiņus, saldētas/rūpnieciski ražotas kotletes un frikadeles, zivju pirkstiņus, burgerus, gaļas un zivju konservus. Skolu ēdnīcu pavāriem jārēķina porciju enerģētiskā vērtība, olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti tā, lai skolēniem būtu uzturvielām sabalansēta ēdienkarte. Valsts par vienu brīvpusdienu porciju bērnam dienā līdzšinējā 1,14 eiro vietā šajā mācību gadā maksās 1,42 eiro.

Veselības ministrija, kas ar likuma bardzību un sodiem noteikusi stingras uztura normas, pati gan nav aprēķinājusi, cik reāli varētu izmaksāt veselīga ēdiena porcija. Valsts vienkārši iedevusi tik, cik varējusi atļauties, un tad iepirkumu konkursos par tiesībām nodrošināt ēdināšanu skolās piedalās firmas. Rīgā pilnīgi ikvienā vispārizglītojošā skolā ēdināšana uzticēta privātuzņēmējiem.

Pamatskola “Rīdze” ar šādu kārtību ir apmierināta – uzņēmums nodrošina pilnīgi visu ēdnīcas darbu, un skolas direktorei atliek vien tikai apstiprināt ēdienkarti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijā ir palikušas vairs tikai dažas skolas, kurās ēdienu bērniem gatavo pašu skolu algotās pavāres. Tukuma novada Irlavas un Džūkstes skolās vecāki cīnās pret firmu ienākšanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm