Rotko centrs: Cenzūra ir aizliegta; igauņu mākslinieka darbiem ir jāatgriežas izstādē

Igauņu mākslinieka Sandersa Raudsepa, kura izstāde “Nāvīga vēlme nonākt pēcnāvē”, saskārusies ar cenzūru, darbiem ir jāatgriežas Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, liecina centra ieraksts “Facebook”.

2022. gada 30. novembrī 11:16

Atsaucoties uz Satversmes 99. pantu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsver, ka ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. “Baznīca ir atdalīta no valsts.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat, citējot 100. pantu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzsver: “Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.”

“Neseno notikumu kontekstā vēlējāmies pateikties Latvijas Muzeju biedrībai, Latvijas PEN un katram individuāli par to atbalstu, ko sniedzat Daugavpils Marka Rotko mākslas centra cīņā ar cenzūru un darbā ar kvalitatīvas laikmetīgās mākslas satura nodrošināšanu gan Daugavpils, gan visas Latvijas mērogā. Uzskatām, ka Sandersa Raudsepa izstādes “Nāvīga vēlme nonākt pēcnāvē” darbiem ir jāatgriežas izstādes telpās.”

Savukārt kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) paudis, ka tuvākajā laikā uz sarunu aicinās Daugavpils pašvaldības pārstāvjus. “Ņemot vērā Satversmes 100. un 113. pantā teikto par zinātniskās, mākslinieciskās un citādas jaunrades brīvību, es kā Saeimas deputāts jau esmu rosinājis šo jautājumu skatīt arī tuvākajā Saeimas izglītības un kultūras komisijas sēdē. Savukārt tuvākajā laikā aicināšu uz sarunu arī Daugavpils pašvaldības pārstāvjus,” saka Puntulis. Viņš arī paudis savu ieskatu par attiecīgo situāciju.

Nauris Puntulis (NA)
kultūras ministrs

“Šodien [29. novembrī] satikos ar Marka Rotko muzeja vadītāju Māri Čačku, lai izrunātu situāciju ar igauņu mākslinieka Sandera Raudsepa izstādi. Šobrīd, Ukrainas kara un citu ārējo krīžu kontekstā, sabiedrībā dominē melnbalta krāsu palete, kas neveicina konstruktīva dialoga klātbūtni visās dzīves nozarēs, diemžēl arī mākslā. Mākslas politiska cenzūra demokrātiskā sabiedrībā nav pieļaujama, tas ir ceļš uz nekurieni – tur, kur Latvija bijusi salīdzinoši nesenā pagātnē pirms dažiem gadu desmitiem, kur arī es pats kā mūziķis esmu ticis politiski cenzēts.”

Puntulis atzīst, ka laikmetīgās mākslas izpausmes mēdz būt izaicinošas, provokatīvas, ne visiem pieņemamas, tādēļ Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs laikus ir veicis gan skaidrojošo darbu, gan, ievērojot labāko muzeju praksi, izveidojuši brīdinājumus, kas informē skatītājus par izstādes sensitīvo raksturu, atstājot izvēli – apmeklēt to vai ne – pašu skatītāju ziņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma


Jau ziņots, ka Daugavpilī Marka Rotko mākslas centrā no izstādes aizvākts igauņu mākslinieka darbs ar nosaukumu “Tavs alternatīvais Jēzus”, kurā attēlots krusts ar dzimumlocekli. Tiek pausts, ka instalācija aizvākt lūgusi Daugavpils pilsētas vadība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm