Saturs turpinās pēc reklāmas

Rīgas pils jaunie saimnieki: zināmi Levita pirmie padomnieki

Lai gan jaunievēlētais Valsts prezidents Rīgas pilī sāks strādāt tikai pēc mēneša, gatavošanās, lai uzreiz “iekāptu” amata kurpēs, jau sākusies ar komandas veidošanu. Valsts augstākā amatpersona viena pati neko izdarīt nevar, jo īsto parādi “diriģē” viņa padomnieki un prezidenta kanceleja.

2019. gada 9. jūnijā 21:59

Levits savu komandu sācis veidot bez vilcināšanās. Pirmā padomnieka vārdu viņš atklāja jau ievēlēšanas dienā pagājušajā nedēļā. Par padomnieci saziņai ar sabiedrību Levits izvēlējies Aivu Rozenbergu. Viņa strādājusi prezidenta Gunta Ulmaņa preses dienestā un pēc tam bijusi prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas preses sekretāre.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Rozenbergas pieredze nav bijis vienīgais iemesls, kāpēc Levits viņu izraudzījies, uzskata politologs Filips Rajevskis. “Aiva Rozenberga lielā mērā tika nosaukta, lai iedotu kaut kādu to simbolismu, ka mēģinās būt tikpat veiksmīgs PR kā Vairai Vīķei-Freibergai. Es domāju, ka tas tāds zināms signāls, ka “es gribu būt tāds pat veiksmīgs prezidents”.”

Dienā, kad tika vēlēts prezidents, Saeimas kuluāros izskanēja spekulācijas, kas tika apspriestas arī sociālajos tīklos, ka par Levita kancelejas vadītāju varētu kļūt Sarmīte Ēlerte. Prezidenta vēlēšanas viņa vēroja klātienē. Taču šonedēļ kļuva zināms, ka bijusī politiķe nevadīs Valsts prezidenta kanceleju.

Šim amatam Levits izraudzījies Latvijas vēstnieku ASV Andri Teikmani. Viņš ir pieredzējis diplomāts, bijis vēstnieks dažādās valstīs vairākus gadus – arī Ārlietu ministrijas valsts sekretārs, 90. gadu sākumā vadījis Rīgas domi, bet karjeru sācis kā izmeklētājs.

Vai Teikmanis ir piemērots nozīmīgākajam amatam prezidenta komandā, politologi nav vienisprātis. “Lielākais izaicinājums ir tas, ka kancelejas vadītājam ir jāpiedalās arī politikas procesā. Un ne vienmēr administrators jūtas komfortabli, nonākot politisko partiju okeānā. Un šajā gadījumā Andrim Teikmanim tā nebūs jauna lieta, jo tik tiešām viņa iepriekšējā pieredze arī parāda, ka viņš politikā ļoti labi orientējas,” uzskata politoloģe, Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa.

“Ir paņemts diplomāts, kurš tā patiesībā ir ļoti attāls politikai – reālpolitikai, kas ir šobrīd Latvijā. Un, es domāju, ka tas liecina, vai nu Levits pats veidos politiskās attiecības un politiskās saites, vai arī būs vēl kādi politiskie padomnieki, kuri risinās šīs problēmas. Bet, visdrīzāk, Teikmanis nebūs tas, kurš nodarbosies ar politisko kontaktu veidošanu,” tā domā Rajevskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Kopš neatkarības atjaunošanas nevienam prezidenta kancelejas vadītājam nav bijis pa spēkam amatu saglabāt uz visu prezidenta pilnvaru laiku. Sākot ar Gunti Ulmani un beidzot ar Raimondu Vējoni, visiem prezidentiem bijuši divi kancelejas vadītāji – viens prezidentūras sākumā, bet otrs, tai noslēdzoties.

Kancelejas vadītāju visātrāk ir nomainījis Guntis Ulmanis un Valdis Zatlers, kurš darbu savam pirmajam kancelejas vadītājam Eduardam Stiprajam uzteica pēc aptuveni gada, dodot vietu Edgaram Rinkēvičam.

Nepieciešamību mainīt kancelejas vadītāju par likumsakarīgu sauc Mārtiņš Bondars – Vairas Vīķes-Freibergas kancelejas pirmais vadītājs, kuram ir visilgākā pieredze šajā amatā. “Tā vienkāršoti izsakoties, tas ir darbs, kurā matu krāsa mainās vai mati pazūd. Tas nozīmē, ka pietiekami liela spriedze, pietiekami daudz ir ko, teiksim, “iznest” tai komandai. Jo pēc būtības komanda strādā gan tajā brīdī, kad prezidents strādā, gan tajā brīdī, kad prezidents varbūt var kādu sekundi atvilkt elpu, jo jāsagatavo jau tie jaunie pasākumi.”

Šonedēļ atklāts vēl viena nākamās kancelejas darbinieka vārds. Levita ārlietu padomniece būs Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Eiropas lietās Solveiga Silkalna. Austrālijā dzimusī diplomāte Latvijas ārlietu dienestā ir kopš 90. gadu vidus. Silkalna ir bijusi vēstniece, un viņai ir darba pieredze ne vien Ārlietu ministrijā, bet arī Gunta Ulmaņa kancelejā un trīs premjerministru birojos. Silkalna bijusi ārlietu padomniece Einaram Repšem, Valdim Dombrovskim un Laimdotai Straujumai.

Tātad šobrīd zināms, kurš vadīs Levita kanceleju un divu padomnieču vārdi. Zatlera vērtējumā šie visi trīs ir nozīmīgākie amati prezidenta komandā. “Prezidents un komanda ir kā roka ar cimdu. Cimds silda prezidentu. Un, es domāju, ka šī izvēle, kas ir pirmā izvēle, ir ļoti nopietna. Un tas ir labs signāls tam, ka prezidentūra arī būs nopietna.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Valda Zatlera vērtējumam pievienojas arī Žaneta Ozoliņa. “Jāteic, ka Levita kungs ir veicis trīs šāvienus tieši desmitniekā. Un ļoti veiksmīgi ir sācis savas kancelejas veidošanu, jo tādēļ, ka visi no šiem trim cilvēkiem ir patiešām smagsvari savā jomā. Prezidents ir tieši tik liels, cik viņa komanda. Jo ir naivi iedomāties, ka prezidents viens pats stāv savā tronī un nosaka spēles noteikumus. Tas parasti ir komandas darbs.”

Levita kancelejas veidošana turpinās. Vai prezidenta komandai tomēr pievienosies arī Sarmīte Ēlerte, LNT Ziņu TOP10 viņa sacīja, ka “šobrīd (..) nav tādu plānu”. Un pagaidām citu padomnieku vārdi netiek atklāti.

Tikmēr ne visiem jau zināms nākamais prezidents. Saskaņā ar LNT “900 sekundēs” šonedēļ publiskoto “Kantar TNS” aptauju, 30% respondentu atbalsta Levita ievēlēšanu, trešdaļa viņu nevēlas prezidenta amatā, bet gandrīz 40% vai nu nav viedokļa, vai arī viņi nemaz nezina Levitu.

Sākot darbu, jaunajam prezidentam būs jātiek skaidrībā arī par to, kādas padomes un komisijas darbosies viņa paspārnē. Levits jau izteicis ideju veidot Valsts padomi, kurā juristi vērtētu likumu kvalitāti pirms to pieņemšanas. “Tas ir būtībā spoguļattēls Satversmes tiesai. Satversmes tiesa izķer brāķi pēc tam, kad tas brāķis jau ir spēkā. Bet Valsts padomes uzdevums ir izķert brāķi, kamēr tas vēl nav stājies spēkā. Jo, protams, ir labāk to darīt pirms tam nekā pēc tam.”

Valsts prezidenta kanceleja šobrīd kopumā algo pussimt darbinieku, tās gada budžets ir nepilni pieci miljoni eiro. Levits ar savu komandu darbu Rīgas pilī sāks pēc mēneša.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas