tv3.lv

Rīgas domnieki nolemj par labu “okupācijas pieminekļa” nojaukšanai

Šodien, 13. maijā, Rīgas dome ārkārtas sēdē ar 39 balsīm ”par”, bet 13 deputātiem balsojot ”pret”, pieņēma lēmumu par Uzvaras parka pieminekļa demontāžu.

Rīgas domes ārkārtas sēdes sākumu pārņēma domnieku ierosinātie pārtraukumi. Vispirms pārtraukumu ierosināja Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Konstantīns Čekušins (Saskaņa), kurš, atgriežoties no pauzes, aicināja atlikt konkrētā jautājuma skatīšanu. Deputāta ieskatā 12. maijā Saeimas pieņemtie likuma grozījumi vēl nav stājušies spēkā, jo tos nav apstiprinājis Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, kā arī nav manīta publikācija ”Latvijas Vēstnesī”.

”Lai nepārkāptu likumu, aicinu to atlikt līdz brīdim, kad tas tiks izdarīts,” pauda Čekušins.

Rīgas domes mēram Mārtiņam Staķim ar Juridiskās pārvaldes vadītājas apstiprinājumu, ka grozījumi tomēr ir spēkā, neizdevās Čekušinu pārliecināt, tāpēc diskusijai pieslēdzās deputāts Jakovs Pliners (LKS), kurš ierosināja vēl vienu pārtraukumu, kurā pārliecināties par grozījumu spēku.

Atgriežoties pēc pārtraukuma, noprotams, ka likuma grozījumu spēks ir apstiprinājies. Staķis uzskaitīja un aicināja uzdot jautājumus par lēmumprojektā paredzēto:

  1. Uzdot Rīgas pašvaldības aģentūrai ‘’Rīgas pieminekļu aģentūra’’ veikt visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu objekta demontāžu;
  2. Uzdot Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam, Rīgas domes Īpašuma departamentam, Rīgas pašvaldības policijai sniegt Rīgas pašvaldības aģentūrai ‘’Rīgas pieminekļu aģentūra’’ nepieciešamo atbalstu lēmuma pirmā punkta izpildes nodrošināšanai;
  3. Lēmuma izpildi kontrolēt Rīgas pašvaldības aģentūrai ‘’Rīgas pieminekļu aģentūra’’.

Jautājumu sadaļā Rīgas mēram vairāk nākas taisnoties par ierosinājumu nojaukt Uzvaras parka pieminekli. Domniece Inna Djeri (LKS) uzstājīgi vēlējās noskaidrot, ko sabiedrība iegūs no pieminekļa nojaukšanas. Staķis norādīja, ka ieguvēja būs ne tikai Rīga, bet visa Latvija, jo daudzi ir teikuši, ka nevēlas pilsētvidē redzēt šādus Padomju Savienību slavinošus objektus. To apliecina arī ziedotāju aktivitāte platformā ”Ziedot.lv”. Mērs arī padau, ka pieminekļa nojaukšana pilsētai nenesīs saimniecisku labumu, bet tā demontāža drīzāk esot pašcieņas jautājums.

Djeri uzdeva arī jautājumu, vai tas nozīmē, ka tiks nojauktas arī visas ēkas, tilti u. c., kas būvēts padomju laikos. Rīgas mērs paskaidroja, ka, ja šāds priekšlikums izskanēs, to neatbalstīs. “Neviens tilts vai māja, kas būvēta padomju laikā, neslavina padomju armiju un to, kas šobrīd notiek Ukrainā,” uzsvēra Staķis.

Savukārt Čekušins vēlējās noskaidrot, vai Rīgas mēram ir pieejami kādi aptauju dati par atbalstu pieminekļa nojaukšanai. Viņaprāt, nedaudz vairāk nekā 14 00 cilvēku, kas ziedojuši par pieminekļa demontēšanu, nav vairākums, un arī cita deputātam pieejamā informācija rādot pavisam citu ainu. Tāpēc Čekušins aicināja vispirms veikt sabiedrības aptauju, kuru varētu izmantot kā pamatojumu pieminekļa demontāžai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Staķis, atbildot Čekušinam, pauda, ka tādā gadījumā par jebkuru Rīgas domes lēmumprojektu būtu nepieciešams veikt sabiedrības aptauju. Taču deputāti ir ievēlēti tāpēc, lai rīdzinieku vārdā pieņemtu lēmumus viņu labā.

Jautājumu sadaļā Rīgas mērs arī skaidroja, ka, runājot par konkrētiem termiņiem, kādos būtu veicami lēmuprojekta soļi, vēl jāgaida Saeimas lēmums veikt vai neveikt jaunus likuma grozījumus, kas  kas atļautu neiet ierasto birokrātisko ceļu ar Būvniecības un Publisko iepirkumu likumu noteiktajām prasībām.

Savukārt par iespējamajām demontāžas izmaksām būs iespējams runāt pēc tam, kad ”Rīgas pieminekļu aģentūra” būs apzinājusi visu demontāžas procesam nepieciešamo, norādīja Staķis. Tai pat laikā zināms, ka tas nebūs lēti. Kā arī vēl nav zināms, vai varētu tikt saglabāti atsevišķi pieminekļa fragmenti.

Staķis norādīja, ka ir arī veicis pārrunas ar atbildīgajiem dienestiem par drošības jautājumiem, kas varētu rasties pieminekļa demontēšanas sakarā.

Debašu sadaļā galvenie pretinieki Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai ir partiju ”Saskaņa” un ”Latvijas Krievu savienība” deputāti, kuri savos argumentos pauž – pieminekļa nojaukšana vairos jau tā esošo spriedzi sabiedrībā. Tas esot netālredzīgs un pērkšņs lēmums, no kā sabiedrība neko neiegūs. Tai pat laikā Rīgā esot jārisina citi jautājumi, piemēram, jālabo ielas vai jābūvē rotaļu laukumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt koalīcijas deputāti, paužot atbalstu pieminekļa demontāžai, norāda, ka apzinās – nākamajā dienā pēc tā nojaukšanas neatrisināsies visas problēmas un būs jāieliek daudz darba, lai saliedētu sabiedrību. Tai pat laikā tas dos jaunu vietu, kur realizēt jaunas idejas.

Tāpat minēts, ka, pēc Krievijas invāzijas Ukrainā, vairs nekādā veidā nav iespējams Uzvaras parka pieminekli padarīt par neitrālu vēstures liecību. Kā arī 9. maija norises ne tikai šogad, bet arī citus gadus rādījušas – piemineklis vairs nav par piemiņu, bet gan konkrētu ideoloģiju.

Atsevišķi deputāti, piemēram, Laima Geikina (P!/PRO) un Ivars Drulle (P!/PRO), arī atvainojās par veidu, kā 10. maija rītā tika novākti pie pieminekļa noliktie ziedi.

Domnieks Ainars Baštiks (GKR) debašu sadaļā norāda, ka ”Gods kalpot Rīgai” frakcija pievienojas koalīcijai, atbalstot Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai.

Noslēdzoties debašu sadaļai, deputāti vispirms balsoja par pašu priekšlikumu, kas ieguva 38 ”par”, bet 7 – ”pret”. Savukārt gala balsojumā lēmumprojekts par objekta “Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem” demontāžu pieņemts ar 39 balsīm ”par”, 13 deputātiem balsojot ”pret”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas domnieki arī uzticēja atbildīgajām iestādēm līdz jūnija vidum sagatavot plānus, kas Uzvaras parkā varētu atrasties pēc pieminekļa nojaukšanas.

Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.
Pastiprināti interesējas par pašvaldību dzīvi kā Rīgā, tā tālākos Latvijas reģionos. Interesē vietvarās notiekošie politiskie ķīviņi, kā arī sociāla un sadzīves rakstura notikumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm