tv3.lv

Rīgas domes vēlēšanu kandidātu saraksta vizītkarte: partija “Saskaņa”

“Saskaņai” vairāk nekā desmit gadus piederējušas Rīgas atslēgas. Bet daudzo skandālu dēļ varu galvaspilsētā tai nācās zaudēt. Taču joprojām “Saskaņa” ir viena no populārākajām partijām Rīgā. Un tagad cīņā par rīdzinieku balsīm iesaistījusies ar jaunu līderi Nila Ušakova vietā.

Lasi vēl: Rīgas domes vēlēšanu kandidātu saraksta vizītkarte: ”Attīstībai/Par” un ”Progresīvie”

“Saskaņas” pirmsākumi meklējami 2005. gadā, kad radās tās priekštece, partiju apvienība “Saskaņas centrs”. Cerībā vairot krievvalodīgo vēlētāju atbalstu apvienojās Sergeja Dolgopolova “Jaunais Centrs”, Alfrēda Rubika Latvijas Sociālistiskā partija un Jāņa Urbanoviča Tautas saskaņas partija. Bet par jaunās apvienības “publisko seju” kļuva žurnālists Nils Ušakovs.

Taktika apvienoties attaisnojās. 2006. gadā, pirmo reizi startējot Saeimas vēlēšanās, “Saskaņas centrs” ieguva 17 mandātus. Tas kļuva par vienu no populārākajiem spēkiem. Un, kad 11. Saeimas ārkārtas vēlēšanās pirmo reizi ieguva visvairāk mandātu – 31 deputāta vietu, Zatlera Reformu partija dzelžaini bija nolēmusi, ka “Saskaņai” beidzot jānāk pie varas un jābūt pārstāvētai valdībā.

Tiesa, lai Zatlers mainītu viedokli, iztika bez tankiem. Un, lai gan “Saskaņai” parlamentā uzticēta pāris komisiju vadīšana, tai ierādīta vieta dziļā opozīcijā.

Gluži pretēja situācija bijusi Rīgas domē, kas vairāk nekā desmit gadus bija “Saskaņas” varas bastions. Partija triumfēja jau pirmajā piegājienā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nākamajās domes vēlēšanās “Saskaņa” apvienoja spēkus ar Andra Amerika partiju “Gods kalpot Rīgai” un Ušakovs ievērojami nostiprināja pozīcijas galvaspilsētā, iegūstot vairākumu – 39 vietas. Savukārt vēlēšanas 2017. gadā vairs nebija tik sekmīgas. Ušakova Amerika tandēmam trausls – 32 balsu vairākums.

Tas ievadīja partijas norietu Rīgā, ko bija veicinājuši dažādi skandāli domes struktūrās un uzņēmumos.

Kā “skaļākie” minama korupcija “Rīgas satiksmes” iepirkumos, tāpēc tika veikta kratīšana arī Ušakova un Amerika dzīvesvietā, kā arī “nanoūdens skandāls” šajā pašvaldības uzņēmumā, fiktīvi darbinieki “Rīgas namu pārvaldniekā” un citos uzņēmumos, naudas izšķērdēšana Rīgas tūrisma attīstības birojā un nelikumīgi tēriņi Rīgas brīvostā, atkritumu skandāls galvaspilsētā.

Pārmetot likumu ilgstošu, sistēmisku un bezkaunīgu pārkāpšanu, pagājušā gada pavasarī pašvaldību ministrs Juris Pūce (AP) Rīgas mēru atstādināja no amata.

Tomēr tas, ka Ušakova laiki Rīgā beigušies, bija skaidrs jau dažus mēnešus iepriekš, kad viņš paziņoja par kandidēšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Un, visbeidzot, šā gada sākumā amatu zaudēja visi domnieki, jo Saeima domi atlaida.

Tagad, kandidējot ārkārtas vēlēšanās, “Saskaņa” sarūpējusi pārsteigumu, par saraksta līderi izvēloties plašākai sabiedrībai maz zināmo Konstantīnu Čekušinu. Viņš bijis aktīvs krievu skolu aizstāvis, ir vecākais sistēmu analītiķis “Latvijas Mobilajā telefonā”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Varbūt tas skan ambiciozi, bet tomēr gribētos pamainīt mūsu politiku esošo.” Tā Čekušins pamato, kāpēc piekritis kandidēt. Viņš nenoliedz, ka “Saskaņa” Rīgā pieļāvusi kļūdas. Ja pārkāpumi pierādīti, vainīgie pelnījuši sodu: “Es nekad neaizstāvēšu cilvēkus, kas pārkāpa likumu. Nekad. Bet vēl otra lieta, man liekas, ka visi tie procesi bija baigi politizēti.”

Ja iegūtu varu Rīgā, kā galveno prioritāti viņš min sociālo palīdzību: “Vissvarīgākā problēma Rīgā, pat ne tikai Rīgā – Latvijā vispār, ir nabadzība. Es uzskatu, ka “Saskaņa” ir vienīgā partija, kas reāli saprot, ka sociālā joma ir prioritāte. ”

“Saskaņa”, kuras sarakstā ar otro numuru kandidē bijusī “Saskaņas” frakcijas vadītāja domē Anna Vladova, bet trešais ir bijušais Saeimas deputāts Andris Morozovs, sola no nākamā gada katram jaundzimušajam piešķirt 500 eiro pabalstu un bezmaksas sabiedrisko transportu visiem rīdziniekiem, kuri ir jaunāki par 24 gadiem un vecāki par 64 gadiem, kā arī bezdarbniekiem. Tāpat tā sola Rīgu padarīt zaļāku, ierīkojot jaunus parkus un skvērus, arī rotaļu un sporta laukumus. Partija apņēmusies uzlabot satiksmi, atbalstīt māju remontus un izglītības iestāžu labiekārtošanu “Saskaņas” programmā uzsvērts arī starpnacionālā miera nozīmīgums.

Kā norāda saraksta līderis Čekušins, viņš sarkanās līnijas nevelk, un domē ir gatavs sadarboties ar jebkuru partiju, ja tādējādi varēs īstenot “Saskaņas” programmu.

SKDS aptaujas liecina, ka “Saskaņa” ne tuvu vairs nav tik populāra kā iepriekšējās divās domes vēlēšanās, kad startēja tandēmā ar “Gods kalpot Rīgai”. Turklāt novērojama tendence reitingam samazināties. No respondentiem, kuri izdarījuši izvēli, maijā “Saskaņu” atbalstīja 36%, jūlija sākumā 33,2%, bet jaunākā aptauja liecina, ka atbalsts sarucis līdz 21,5% procentiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aptaujas liecina, ka viņš daudziem joprojām ir maz zināms. Čekušinu atpazīst tikai aptuveni deviņi procenti respondentu. Un no 15 kandidātu sarakstiem, kas startē vēlēšanās, tas ir viens no zemākajiem rādītājiem. Turklāt, kā sacīja partijas līderis Jānis Urbanovičs, Čekušins nemaz nav viennozīmīgi uzskatāms mēra amata kandidāts. Jo to noteiks vēlētāji. Mēra amatam “Saskaņa” nominēs to kandidātu, kurš būs ieguvis visvairāk plusu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm