tv3.lv

Rīgā nākamajos gados plāno vērienīgus ieguldījumus energoneatkarības sekmēšanai

Rīgas pašvaldība nākamo gadu laikā veiks vērienīgas investīcijas energoneatkarības veicināšanai, samazinot importēto fosilo resursu apjomu, palielinot vietējo resursu lomu enerģētikā un veicinot to racionālu izmatošanu, informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde.

17. maijā 15:20

To paredz šodien Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā akceptētais Rīgas Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns 2022.-2030.gadam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Plāns izstrādāts, ņemot vērā, ka Rīgas pašvaldība 2008.gadā pievienojās Eiropas Pilsētu mēru pakta iniciatīvai un 2021.gadā pārjaunoja uzņemtās saistības.

Ko paredz plāns?

Līdz šim iniciatīvai ir pievienojušās vairāk nekā 10 000 Eiropas pašvaldību. Pakts paredz, ka tās pašvaldības, kas parakstījušas paktu, uzņemas saistības panākt ne tikai nozīmīgus oglekļa dioksīdu emisiju samazinājuma mērķus līdz 2030.gadam vismaz 40% apmērā pret 1990.gadu, bet arī ilgtermiņā līdz 2050.gadam apņemas sasniegt klimatneitralitāti.

Kopumā mērķi ir izvirzīti enerģētikas sektorā, oglekļa dioksīdu emisiju samazināšanai, pielāgošanās klimata pārmaiņām un gaisa piesārņojuma samazināšanai.

Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, plānā paredzēti 112 pasākumi, kas kopumā sniegs 1285 gigavatstundu (GWh) enerģijas ietaupījumu, nodrošinās 1363 GWh atjaunojamās enerģijas un samazinās oglekļa dioksīdu emisijas par 502 000 tonnu.

Ko tas dos?

Kopējais plāna mērķis ir samazināt oglekļa dioksīdu emisijas Rīgā par 30% salīdzinājumā ar 2019.gadu, lai nodrošinātu virzību uz klimatneitralitāti ne vēlāk kā 2050.gadā. Pašvaldības sektora mērķis ir sasniegt klimatneitralitāti 2030.gadā, gan samazinot emisijas, gan daļēji tās kompensējot un motivējot tirgus dalībniekus ražot enerģiju no atjaunīgajiem energoresursiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kādi tieši pasākumi tiks īstenoti?

Pašvaldības infrastruktūrā, kas ir tiešā pašvaldības pārziņā, iecerēti 17 dažādi pasākumi, piemēram, energopārvaldības sistēmas ieviešana, tās nepārtraukta uzlabošana un sertifikācija, 100% atjaunojamās enerģijas nodrošināšana pašvaldības ēkās, pašvaldību ēku atjaunošana, ielu apgaismojuma modernizācija, pašvaldības transportlīdzekļu izmantošanas efektivitātes paaugstināšana un citi.

Cik līdzekļu tam būs nepieciešams?

Plānā paredzēto 112 pasākumu īstenošanai līdz 2030.gadam varētu būt nepieciešami kopumā vismaz 2,7 miljardi eiro. Daļa pasākumu varēs saņemt līdzfinansējumu no ES struktūrfondiem un citiem finanšu instrumentiem, kā arī valsts līdzekļiem.

Daudzdzīvokļu ēku siltināšanā un pārejā uz atjaunojamiem energoresursiem privātajā sektorā tiks piesaistīts privātie līdzekļi. No pašvaldības līdzekļiem līdz 2030.gadam būs nepieciešami vairāk nekā 245 miljoni eiro, taču plāns sniedz arī pozitīvu ietekmi uz budžetu, samazinot enerģijas izmaksas, kā arī atjaunojot infrastruktūras objektus, kas ir novecojuši vai to atjaunošana un pārbūve paredzēta citos plānos.

Minētais plāns jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm