“Reperiem” Neidam un Cunami draud pieci gadi aiz restēm par viltus ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien, 15. oktobrī, sāk skatīt krimināllietu, kurā trīs viltus ziņu portālu uzturētāji apsūdzēti huligānismā.

2019. gada 15. oktobrī 10:28

Prokuratūra trim huligānismā apsūdzētajiem viltus ziņu portālu uzturētājiem kopumā inkriminē deviņas nepatiesas ziņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar apsūdzību 2018. gada pavasarī un vasarā dažādās interneta vietnēs personas publicēja nepatiesas ziņas ar tādiem nosaukumiem kā “Foto: Traģēdija! Tikko Rīgā sabrucis tirdzniecības centrs “Alfa”. Simtiem cilvēki gājuši bojā”, “No cietuma izbēguši divi vīrieši, kuri tiek turēti aizdomās par slepkavību. Esi uzmanīgs!” un “No Olaines cietuma izbēdzis notiesātais; iespējams, uzturas Rīgā vai Daugavpilī”. Lai radītu ticamu iespaidu, ka šādi fakti ir notikuši, viltus ziņām pievienotas uzskatāmas fotogrāfijas un pēc iespējas ticamāk aprakstīti it kā notikušā apstākļi.

Viens no apsūdzētajiem ir Niks Endziņš, kurš plašāk pazīstams kā “reperis” Neids. Viņš apcietinājumā pavadīja vairākus mēnešus, un saskaņā ar apsūdzību viņam tiek inkriminēta vienas ziņas publicēšana. Pārējiem diviem kopumā inkriminēta astoņu nepatiesu ziņu publicēšana. Viens no šiem diviem arī ir “reperis” Ilvars Grundmanis, kurš uzstājas ar segvārdu Cunami.

Grundmanis no TV3 Ziņu jautājumiem aizmuka, bet Endziņš atbildēja ļoti izvairīgi. Prokurore informēja, ka abi nožēlojot sastrādāto.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kopumā personām inkriminēta deviņu viltus ziņu ievietošana, par kuru nepatiesumu policijā sūdzējās uzņēmumi un valsts iestādes.

Valsts policija iepriekš paziņoja, ka par katru ar maldiem ievilinātu apmeklētāju personas saņēma naudu no interneta reklāmas uzņēmumiem, kuri labprāt ievietoja savu reklāmu šādos resursos. Personu noziedzīgi iegūtie ienākumi bija tieši atkarīgi no ievilināto apmeklētāju skaita.

Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska jau iepriekš skaidroja, ka arests personu finanšu līdzekļiem nav uzlikts, jo huligānisms nav mantisks noziegums, taču cietušie varēs tiesas procesa laikā pieprasīt segt zaudējumus. Majevska akcentēja, ka šī ir pirmā lieta Latvijā, kur personas apsūdzētas par huligānismu internetā.

2018. gada jūlijā Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa sāka kriminālprocesu pēc vairāku uzņēmēju un valsts iestāžu pārstāvju iesniegumiem par to, ka interneta vidē tiek izplatītas ar drošības apdraudējumu saistītas ziņas, kas izraisījušas sabiedrisko rezonansi un neizpratni par likumību. Izplatoties šādām ziņām, tika rupji traucēts sabiedriskais miers un vairāku uzņēmumu un valsts iestāžu, kas atbild par rīcību neatliekamos gadījumos, darbība.

Policija izmeklēšanā secināja, ka kopumā internetā atrodamas vismaz septiņas analoģiska satura interneta vietnes, kurās parādījās viltus ziņu saturs – “tv-play.lv”, “neticams.net”, “redzams.lv”, “redzams.net”, “kasjauns.net”, “parvisu.net” un “atklats.com”. Tās uzturēja vairākas personas, lai ar viltus ziņām dalītos sociālajos tīklos, tādējādi apzināti maldinot sociālo tīklu lietotājus un pievilinot viņus apmeklēt šīs viltus ziņu lapas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Personas bija apzināti publicējušas nepatiesu informāciju par dažāda veida traģēdijām, ceļu satiksmes negadījumiem, kataklizmām, nelaimes gadījumiem, ieskaitot lielveikala sabrukšanu, lidmašīnas katastrofu, autobusa sadursmi un citas nepatiesas ziņas ar mērķi piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju auditoriju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm