Ārsti sūdzas par kukuļa piedāvājumiem apmaiņā pret viltus atbrīvojumu no latviešu valodas eksāmena

No 1. septembra tiem Krievijas pilsoņiem, kuri nezinās latviešu valodu, anulēs uzturēšanās atļaujas mūsu valstī – tik skarbi ir jaunie grozījumi Imigrācijas likumā. Tie attiecas uz aptuveni 21 000 lielu grupu – Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem. Laika maz, bet interese par eksāmenu joprojām zema. Tā vietā parādās centieni ar ārsta zīmi panākt atbrīvojumu no valsts valodas eksāmena, vēsta TV3 Ziņas.

Trauksmi par situāciju vairākās ārstniecības iestādēs vēl novembrī cēla ārsti – rehabilitologi, pie kuriem ar aploksnēm pēkšņi sākuši vērsties krievvalodīgie.

Kādā Rīgas medicīnas punktā TV3 Ziņām 2. janvārī apstiprina – interese joprojām ir, bet, ja iepriekš tie bijuši pa četriem pacientiem dienā, tad tagad – ne vairāk par diviem. Iespējams, tāpēc, ka visi jau saņēmuši atteikumu.

anonīms avots Rīgas medicīnas iestādē

“Krievvalodīgo pacientu plūsma ir palielinājusies, un ir liela interese par atbrīvojumu no eksāmena. Pacienti nāk nevis pēc atbrīvojuma, bet iegādāties atbrīvojumu! Nāca pat ar “kukuļiem” – aploksnēm. Nāca ar dīvainām diagnozēm un dīvainiem atbrīvošanas iemesliem, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu un palielinātu prostatu, kas traucē apgūt valodu.”

Policijā gan saka – neviena oficiāla iesnieguma par centieniem uzpirkt ārstus pagaidām nav, bet aicina kukuļu piedāvājumus uztvert nopietni un ziņot.

Valodas līmenis, ko prasa, lai Krievijas pilsoņiem pagarinātu uzturēšanās atļauju, ir teju pats minimums – vien A2 līmenis, ko, piemēram, ukraiņu medmāsas nokārtojušas vien dažus mēnešus pēc ierašanās Latvijā.

Savukārt to vidū, kuri Latvijā dzīvo gadiem, steigas kārtot eksāmenu nav.

“Šobrīd cilvēki uzdod jautājumus, bet iesniegti tikai 100 iesniegumu, kas ir ļoti maz. Tāpēc aicinām nekavēties, lai var saglabāt pastāvīgā iedzīvotāja statusu šeit,” sacīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve  Madara Puķe.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un valodas zināšanas līdz septembrim jāpierāda 21 000 Latvijas iedzīvotāju. Protams, ja vien cilvēkam nav garīga atpalicība, kuras dēļ valodu apgūt ir neiespējami. Tāpēc ceļš uz atbrīvojumu no eksāmena ved arī caur psihiatra kabinetu.

Diagnožu saraksts, lai saņemtu atbrīvojumu no valodas eksāmena, ir garš. Tostarp gan apziņas un domāšanas traucējumi, gan, piemēram, kaulu, locītavu un muskuļu funkciju bojājumi. Bet velti cerēt, ka sāpoša pirksta vai kaut vai pat visas rokas bojājuma dēļ eksāmenu nebūs jākārto vispār.

Ja, piemēram, cilvēks ir neredzīgs, atbrīvojums no mutvārdu daļas tomēr nepienākas. Ja sāp locītavas – nav jāraksta, ja cietusi elpa vai balss – nav jārunā, bet citi pārbaudījumi joprojām paliek spēkā. No visa eksāmena kopumā var atbrīvot tikai psihiatrs, bet diez vai kāds bez iemesla to vēlēsies, spriež Tvaika ielas psihiatrijas centrā, kur no 2. janvāra sāk izsniegt šos atzinumus.

Sandra Pūce
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra vadītāja

“Nekad nevar izslēgt, bet tas būtu pilnīgs neprāts! Diagnozes ir ļoti nopietnas. Tās ir – visa veida demence, šizofrēnija, sākot no vidēji smagas garīgas atpalicības. Demence, šizofrēnija, garīgā atpalicība – pie jebkuras atļaujas būs speciāla komisija! Nemaz nerunājot par valsts noslēpumu, ieroča vai šofera atļauju un tamlīdzīgi.”

Turklāt ārste cer, ka neviens kolēģis ar savu sertifikātu tā neriskēs.

Tvaika iela šodien saņēmusi vairāk nekā 20 interesentu zvanu, bet vairums novirzīti pie dzīvesvietai tuvākiem speciālistiem reģionos, jo cilvēki bija pārpratuši, ka tos izsniedz vien Rīgā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sašutums par latviešu valodas prasībām krievvalodīgo vidē ir liels – īsā laikā savākti vairāk nekā 13 000 parakstu.

PMLP vien brīdina – ja kādu pieķers atzinuma viltošanā, cerības uz pastāvīgā iedzīvotāja statusu būs zudušas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm