Putnu gripa ir tuvāk nekā jebkad; jāievēro biodrošība, aicina PVD

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) brīdina, – augsti patogēnā putnu gripa H5N8 turpina izplatīties Eiropas valstīs – pagājušajā nedēļā Polijā vien ir konstatēti pieci jauni putnu gripas uzliesmojumi, kuru dēļ putnkopības saimniecībām nācās likvidēt vairāk nekā 320 tūkstošus mājputnu.

2017. gada 18. februārī 12:47

“Putnu gripa Latvijai ir tuvāk nekā jebkad agrāk. Mēs ceram, ka kļūdāmies, bet iespēja, ka putnu gripa šopavasar sasniegs Latviju, ir ļoti augsta”, saka PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, “ikvienai saimniecībai ir jābūt gatavai brīdim, kad tas notiks”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes.

Augsti patogēnā putnu gripa H5N8 nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

Uz visām šajā zonā esošajām saimniecībām attiecas Eiropas Komisijas (EK) putnu gripas dēļ noteiktie tirdzniecības ierobežojumi.

Šādi slimības apkarošanas pasākumi ir veikti pilnīgi visās valstīs, kurās putnu gripa jau ir konstatēta mājputniem – Apvienotajā Karalistē, Čehijā, Ungārijā, Vācijā, Austrijā, Francijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Bulgārijā, Rumānijā, Itālijā, Slovākijā, Horvātijā, Grieķijā un Polijā, kā arī Maķedonijā un Ukrainā.

Šajās valstīs noteikta visu mājputnu turēšana iekštelpās.

Savukārt savvaļas putniem putnu gripas vīruss konstatēts 25 valstīs – Apvienotajā Karalistē, Čehijā, Francijā, Slovākijā, Slovēnijā, Ungārijā, Polijā, Portugālē, Vācijā, Itālijā, Spānijā, Horvātijā, Grieķijā, Austrijā, Dānijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Somijā, Bulgārijā un Rumānijā, kā arī Šveicē, Albānijā, Maķedonijā un Ukrainā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kad savulaik dienests brīdināja par Āfrikas cūku mēri, arī neviens neticēja, ka tas ir reāls un sasniegs Latviju. Ar putnu gripu ir līdzīgi – gan putnu turētāji, gan pārējā sabiedrība ir samērā skeptiska un drīzāk putnu gripu uzskata par teorētiskiem draudiem, kas Latviju neskars”, saka Māris Balodis, “līdz ar to valda zināma skepse arī par plānotajiem drošības pasākumiem, tostarp aizliegumu uz trim mēnešiem turēt mājputnus zem klajas debess. Taču pieredze ar Āfrikas cūku mēri rāda, ka tikai laikus uzsākti un ikdienā pedantiski ievēroti biodrošības pasākumi var pasargāt ganāmpulku no saslimšanas”.

Lai pasargātu savus mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu, mājputnu turētājiem ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi:

  • Ierobežo nepiederošu personu piekļūšana mājputnu turēšanas vietām. Ja nepieciešams iekļūt mājputnu turēšanas vietā, apmeklētājus nodrošina ar vienreizlietojamu vai tīru aizsargapģērbu un aizsargapaviem. Apmeklētājus informē par biodrošības pasākumiem un uzrauga to ievērošanu. Apmeklētājiem ir pienākums ievērot biodrošības prasības novietnē.
  • Veicot darba pienākumus, darbinieki ievēro higiēnas pasākumus (piemēram, mazgā rokas ar ziepēm un karstu ūdeni, dezinficē apavus un rokas).
  • Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, (piemēram: samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota mājputnu masveidīga bojāeja, novēro akūtu asiņainu diareju, smakšanu, putniem parādās respiratoras (elpošanas ceļu) infekcijas slimības pazīmes) ziņo praktizējošam veterinārārstam vai dienesta teritoriālajai struktūrvienībai.

Laika periodā no 2017. gada 1. martam līdz 2017. gada 31. maijam dzīvnieku īpašnieks nodrošina šādu prasību ievērošanu:

  • visu mājputnu turēšanu slēgtās telpās, novēršot kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem.
  • ir aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām;
  • ir aizliegti tirgi, izstādes, skates un citi pasākumi ar mājputnu piedalīšanos;
  • mājputnu dzirdināšanai aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni.

 

Gaidāmie mājputnu turēšanas ierobežojumi, kā arī biodrošības pasākumi attiecas uz pilnīgi visām saimniecībām. Arī tādām, kurās tiek turēti tikai viens vai divi mājputni. Izlases veidā Pārtikas un veterinārais dienests veiks arī pārbaudes.

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par gadījumiem, ja atrasti vairāki (vairāk par 3-5 putniem) vienkopus nobeigušies savvaļas putni, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai arī vēršoties tuvākajā PVD teritoriālajā struktūrvienībā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm