tv3.lv

Puspatiesības, propaganda, slēptās reklāmas – tapusi teātra izrāde par viltus ziņām

Puspatiesības, propaganda, slēptās reklāmas. Jau šovakar Rīgas cirka bijušajā zirgu stallī pirmizrāde teātra trupas “Kvadrifrons” darbam ar nosaukumu “Fake News”. Kā jau liecina tās nosaukums, tā par viltus ziņām, kas ieskauj mūs arvien blīvāk. Izrādes veidotāji ir apkopojuši daudz dažādu viltus ziņu piemēru, tos izpētījuši, lai varētu izmantot izrādē.

2019. gada 15. novembrī 8:43

Izrādē piedalās četri aktieri, kuri pašu spēkiem ir meklējuši viltus ziņu populārākos un spilgtākos piemērus.

Viltus laumiņas fotogrāfijā no 20. gadsimta. 1920. gadiem un līdz mūsdienu viltus ziņām tepat Latvijā. Viltus ziņas nebūt nav radušās mūsdienās, tās ir tikpat senas kā cilvēku meli. Mūsdienās raksturīgi, ka viltus ziņas izplatās krietni ātrāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Grūti saprast, kas no aktieru teiktā ir patiesība un kas nav. Vēlāk noskaidrojās, ka viens no aktieriem stāsta patiesību par sevi un par gadījumu, kad viņš sastapās ar kolēģu meliem.

Nepatiesais stāsts bija par puisi no Balgales, kurš piedzimis ar zelta zobu, neņemot vērā atmaskošanu, stāsts turpina dzīvot.

Neparastie stāsti, kas ir aizraujoši un interesanti pasniegti, arvien biežāk pārklājas, līdz beidzot teju neviens stāsts nenonāk līdz finālam.

Lai arī cik tas dīvaini skan, bet izrādē piedāvātās viltus ziņas ir īstas, kā jau minēju, tad aktieri paši tās meklēja un pārbaudīja. “Mēs turējām acis un ausis vaļā, un katru reizi, kad pamanījām kaut ko aizdomīgu vai interesantu… To iekļāvām izrādē,” saka teātra trupas “Kvadrifrona” aktieris Reinis Boters.

Arī Arina Buboviča meklēja un atlasīja viltus ziņas izrādei, viņa ir horeogrāfe, viņa izrādē ienesa kustības. “Man arī vieglāk, kad es iejūtos kā horeogrāfs, bišķiņ atbrīvojos un vieglāk uzsākt stāstīt, sākt to runu,” saka teātra trupas aktrise Arina Buboviča. “Tā izrāde katru reizi būs citādāka, tas ir pilnīgi skaidrs. Dažreiz jautrāka, dažreiz nopietnāka.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izrādes “Fake News” režisors Klāvs Mellis norāda, ka visās izrādēs būs daļa improvizācijas, kas katru uzstāšanos padarīs unikālu. Režisors brīdina, ka izrādē nevajag gaidīt kādus praktiskus padomus par to, kā atpazīt viltus ziņas vai arī kur meklēt patiesas ziņas. Izrādes vēstījums ir nedaudz citāds.

“Kaut kādā veidā atgādināt, pavērst tādu lauku diskusijai par to, kas tas vispār ir un kā mēs uz to skatāmies. Par šo viltus ziņu jēdzienu, gan arī par patiesības jēdzienu,” teic izrādes režisors.

Pirmizrāde jau piektdienas vakarā, nākamā izrāde jau dienu pēc pirmizrādes, šo sestdien. Par turpmākajām mainīgās izrādes gaitām vislabāk iespējams uzzināt teātra trupas mājaslapā, tur iespējams atrast patiesu informāciju, tā vismaz apgalvo teātra trupas “Kvadrifrons” dalībnieki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm