Puškins “aizbrauc” no Kronvalda parka. TV3 Ziņas skaidro, kur skulptūra nonāks

Agrā rītā no Kronvalda parka Rīgā aizvākta krievu dzejnieka Aleksandra Puškina skulptūra. To pašvaldība plāno nodot Latvijas Mākslinieku savienībai, kas vēlētos statuju izstādīt kādā no trīs muzejiem. Savukārt pieminekļa atbalstītāji ir neapmierināti, ka statuja pazudusi no pilsētvides un sola pašvaldību sūdzēt tiesā, vēsta TV3 Ziņas.

Par dzejnieka Puškina statuju šeit Kronvalda parkā vairs liecina tikai tukšais laukums, pie kura atstātas sarkanas neļķes un gerberas ar sēru lenti. Ap pieciem rītā šeit ieradās smagā tehnika un aptuveni stundas laikā pieminekli demontēja. Notiekošo vēroja arī policisti, taču neviens protestētājs te nebija atnācis, jo demontāžas datumu pašvaldība turēja stingrā slepenībā, un neslēpj – tas bija saskaņots ar drošībniekiem, ieklausoties viņu rekomendācijās. Kur statuja atrodas pašlaik, domē neatklāj drošības dēļ. Šodien tukšajai vietai uzmanību  pievērš vien daži garāmgājēji.

“Huligāni neguļ, viņi nodarbojas ar vandalismu! Piemineklis taču bija iesvētīts, tam tika dota garīgā aizsardzība!” sašutis ir Puškina pieminekļa atbalstītājs Staņislavs Razumovskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sašutumu neslēpa arī kādreizējais rūpnīcas “Dzintars” īpašnieks, kas uz mirkli piestāja, vērojot tukšo vietu.

“Valda tumsonība – ne ko pielikt, ne atņemt!” spriež kādreizējais AS “Dzintars” īpašnieks Iļja Gerčikovs.

Par Puškina aizvākšanu pikts Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs – viņš sazinājies ar skulptūras autoru, un tas esot solījis ar pašvaldību tiesāties, lai darbu atgūtu. Tikmēr pašvaldība lēmusi skulptūru nodot valdījumā Latvijas Mākslinieku savienībai, kas to varētu izvietot kādā muzejā.

Miroslavs Mitrofanovs
“Latvijas Krievu savienība” līdzpriekšsēdētājs

“Bija iecere autoram, kad sāka veidot skulptūru, ka tā tiks izvietota publiskā vietā. Tā nav domāta muzejam! Un viņš esot kategoriski pret izvietošanai muzejā. Tā ir cūcība, ka šī pārvietošana nav saskaņota ar autoru.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas mērs pauž gandarījumu, ka skulptūru, kas nelikumīgi bija uzstādīta mēra Ušakova laikā, izdevies novākt ātri un bez lieka trokšņa. 2009. gadā, kad statuju izvietoja parkā, šo rīcību nesaskaņoja ne Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome, ne Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Iespējamai tiesvedībai ar skulptūras autoru pašvaldība esot gatava.

“Katram ir tiesības vērsties tiesā, mēs būsim gatavi šai situācijai. Mākslinieku savienībai ir divi muzeji, viens tepat otrs Gaujas ielā, otrs tepat Vecrīgā, bet skaidrs, ka tas neatradīsies pilsētvidē,” skaidro Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

“Jāatrodas slēgtās telpās, kur jābūt ļoti skaidram skaidrojumam, ka šis ir bijis Krievijas Federācijas maigās varas instruments, ko tā mēģinājusi izmantot mūsu valstī, šķelt,” saka Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola.

Mākslinieku savienībā precizē – ir vēl trešā vieta, kur statuju varētu izstādīt, tās īpašumā Zvārtavas pili, kurā atrodas 19. gadsimtam veltīta ekspozīcija.

Igors Dobičins
Latvijas Mākslinieku savienības vadītājs

“Tur varētu iederēties šis cilvēks ar cepuri – cilindru, attiecīgajā kostīmtērpā, varētu būt arī Gaujas ielas laukumiņā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pie Puškina pieminekļa Kronvalda parkā 6. jūnija bija plānota sapulce, kuru vēlējās rīkot Puškina biedrība dzejnieka dzimšanas dienā. Visticamāk, te arī šajā dienā notiks pulcēšanās un Puškina dzejas lasīšana, tiesa gan – pie tukšās vietas pašvaldība plāno drīzumā uzstādīt soliņu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm