PTAC satraucas par piedāvājumiem ņemt ātros kredītus komunālo maksājumu segšanai

2022. gada 22. novembrī 20:40

Šogad Latvijas iedzīvotāji krietni vairāk ņēmuši ātros kredītus – to apjoms pirmajā pusgadā pieaudzis par teju piektdaļu. Komersantu apetīte turpina augt – parādās sludinājumi ar mudinājumu ņemt kredītus komunālo maksājumu segšanai. Tikmēr eksperti mudina iedzīvotājus neuzņemties papildu saistības šā iemesla dēļ, vēsta TV3 Ziņas.

Patērētāju tiesību aizstāvji norāda, ka šis varētu būt īstais pļaujas laiks ātro kredītu firmām – tuvojas Ziemassvētki, jāpērk dāvanas, jāmaksā dārgi komunālie maksājumi, taču daudziem naudas nav.

Aizdevums līdz 3000 eiro komunālo pakalpojumu apmaksai – šādu vilinošu piedāvājumu reklamē viens no nebanku kredītdevējiem. Aizpildot pieteikuma veidlapu konsultācijai, nekas nav minēts ne par aizdevuma procentiem, ne atdošanas termiņiem, firma vien sola sazināties ar potenciālo klientu personiski.

Konkrētais uzņēmums rakstveida atbildē skaidroja, ka ilgtermiņa aizdevums esot bez jebkādām slēptajām izmaksām, un sniedzot cilvēkiem iespēju ilgtermiņā sabalansēt savu personīgo budžetu, nevis radīt viņiem papildu izdevumus laikā, kad būtiski pieaug ikdienas izdevumi par apkuri, elektroenerģiju un citām vajadzībām.

AS “West Kredit”

“Tā ir iespēja izlīdzināt savu ikmēneša izdevumu slodzi gada laikā, kas ir arī galvenais iemesls, kādēļ cilvēki izmanto šo iespēju. Kopumā pieprasījums pēc šā produkta nav liels un vidējā izsniegtā aizdevuma summa ir aptuveni 1000 eiro. Tāpat pirms katra aizdevuma izsniegšanas tiek veikta rūpīga klienta kopējās maksātspējas izvērtēšana, kā tas ir paredzēts nozari regulējošajos normatīvajos aktos.”

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā mudina iedzīvotājus neņemt kredītus komunālo maksājumu nodrošināšanai, taču skaidri apzinās – būs cilvēki, kuriem rēķinu pieaugums nebūs pa kabatai, un gada nogalē spriedze tikai pieaugs.

Andis Priedītis
PTAC pārstāvis

“Protams ka mēs pieļaujam, ka pieprasījums pēc kredītiem varētu pieaugt. Nāk arī svētku laiks, pieaug sabiedriskais spiediens. Mēs ļoti aicinātu pārdomāt šo kredītu nepieciešamību, esam aicinājuši arī kreditorus izturēties ar īpašu piesardzību izsniedzot kredītus, samazināt savu kredītu apetīti.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Asociācija “Fintech Latvija”, kas apvieno lielu daļu nebanku kredītdevēju, šodien komentārus par situāciju saistībā ar kredītiem komunālo maksājumu dēļ nesniedza, jo runas persona veselības stāvokļa dēļ neesot spējīga komentēt situāciju.

Par klientu trūkumu nebanku kreditētāji sūdzēties nevar – šā gada pirmajos sešos mēnešos no jauna izsniegti aizdevumi 311,37 miljonu eiro apmērā. Pērn identiskākā laika periodā – 260 miljoni eiro, pirms diviem gadiem – 233 miljoni eiro.

Andis Priedītis
PTAC pārstāvis

“Mēs redzam, ka maijā un jūnijā pieauga kredītu apjoms, piemēram, auto iegādei. Kara ietekmes sekas mēs redzēsim procenta likmju pieaugumā. Arī patērētāju kreditētājiem tā pieaugs, kā jau sabiedrība ziņo.”

Salīdzinot ar iepriekšējo pārskata periodu, šogad par 69,2% ir samazinājies lombarda pakalpojumu sniedzēju skaits, nozarē paliekot tikai četriem pakalpojuma sniedzējiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm