Projekts "Jaunā skola": mācību saturu pielāgo bērniem, nevis "lauž" visus pēc viena standarta

No skolas paši vai kaut vai bērnu stāstītā atceramies – katram skolotājam viņa priekšmets ir tas svarīgākais. To jūt gan mājasdarbu apjomā, gan kontroldarbos, bet bērni, kas priekšmetus apgūst, taču ir vieni un tie paši! Tāpēc loģiski šķiet, ka laiku pa laikam visiem priekšmetu skolotājiem derētu sanākt kopā un nospraust kopīgus mērķus. Šo metodi gan izmanto tikai retais.

2017. gada 1. februārī 19:01

Ventspils 6. vidusskolā 8. klasei sākas angļu valodas stunda. Uzdevums – izlasīt tekstu par Titāniku, izdomāt trīs jautājumus un pēc tam grupās uzrakstīt dzejoli. Stunda paiet, pārsvarā klusējot un visiem koncentrējoties uz uzdoto.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču skolēni nezina, ka darboties grupās nav uzdots tāpat vien. Tā ir vienošanās, ko dažādu priekšmetu skolotājas noslēgušas ārpus stundām. Arī šodien viņas satiekas kādā klasē, lai pārspriestu, kur vēl šiem astotajiem jāpiestrādā.

Matemātikas skolotāja: Vienojāmies, ka labosim rakstības kļūdas. Man gan matemātikā tādu maz, bet kā citiem?

Fizikas skolotāja: Fizikā viņi grib rakstīt, nepiedomājot par komatiem. Pat lielo burtu teikumiem neliek! Fizikālā jēga jau pareiza, bet tai priekšmetā, kur līdz šim pareizrakstībai nav pievērsta uzmanība, viņi rakstījuši pa roku galam. Kad salaboju ar sarkanu, tagad jau ir progresiņš.

To, ka astotie slikti liek komatus un nepievērš uzmanību pareizrakstībai, skolotājas sāka pamanīt priekšmetos, kur tam parasti nepievērš uzmanību, un vienojās visas kopā pārmācīt klasi. Nākamgad taču priekšā eksāmeni.

Latviešu valodas skolotāja: Pat es ar to saskaros! Latviešu valodā viņi cenšas, bet pat literatūrā prasa, vai pieturzīmes skatīsies.

Matemātikas skolotāja: Skatīsies! Jo tā nu nav viņu spēcīgākā puse.

Fizikas skolotāja: Kaut vai nepabeigtajos teikumos ielikt vārdu pareizajā locījumā! Viņi raksta: “Gaisma izplatās… taisns virziens.” Kas tas par teikumu?

Ķīmijas skolotāja: Jā, jā! Un jāapgūst termini. Nevar visu saviem vārdiem aprakstīt, tad sanāk nevis “haotiskā veidā”, bet: “Tur ir viens bardaks.”

Matemātikas skolotāja, savukārt, pamanījusi, ka klase slikti saprot tilpumus – neatšķir litru no kubikmetra. Kopā ar fizikas pasniedzēju nospriež tam turpmāk katrā stundā atvēlēt vismaz pāris minūtes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nelauzt” bērnus, bet saturu

6. vidusskola nav vienīgā Ventspilī, kur skolotāji šādi piemeklē saturu katrai klasei. Citur kopā nāk viena priekšmeta skolotāji, bet doma ir tā pati – mācīt tā, kā piemērotāk konkrētajiem bērniem, nevis lauzt viņus pēc universāla standarta.

Skolotāju sapulces, tāpat kā konsultanti stundās, ir Ventspils izglītības reformas redzamā daļa. To ieteica Latvijas Universitātes eksperti, kuru padomi trīs gadu laikā pilsētai izmaksāja 104 409 eiro. Vēl 219 500 katru gadu tagad aiziet programmas uzturēšanai un skolotāju motivēšanai – labākie saņem vienreizēju piemaksu minimālās algas apmērā.

Vai nauda un pūles ir tā vērtas, izmērīt ir grūti, bet reformas atbildīgā ir pārliecināta, ka virziens ir pareizais.

Inga Pāvula, Ventspils metodiskā dienesta vadītāja:
Viena lieta, ko var ātri redzēt, ir, ka kvalitāte un prasmes pieaug. Ja tēvs un mamma vienojas, kā mācīs aizšņorēt kurpes, bērns to iemācīsies ātrāk. Nevis katrs pa savam stāstīs, kā tās kurpes šņorēt.

Viena no aizrautīgākajām reformas īstenotājām ir fizikas skolotāja ar 47 gadu stāžu Jautrīte Maranika. Mācīšana ir viņas sirdslieta, un, lai arī nostāvējusi klases priekšā turpat pusgadsimtu, viņa ir viena no mūsdienīgāk domājošajiem pasniedzējiem, kādu nācies sastapt!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jautrīte Maranika, fizikas skolotāja:
Nu nevar visu laiku vārīt boršču un nepielikt no labākām garšvielām klāt. Visur dzīvē mums ir kas jāuzlabo. Kā tad stāvēs uz vietas skolotājs? Nu nevar stāvēt uz vietas! Gribi vai negribi.

Skolotāja ir pārliecināta, ka problēmas rodas, kad visu mēra naudā – cik samaksās par katru kustību. Mācīšanai jābūt aicinājumam, tad arī bērnos neiedzen riebumu un rezultāti ir pavisam citi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm