Projekts “AQUARES” arī Latvijā; aicina pievērst uzmanību ūdens atkārtotai izmantošanai

Līdz šim ūdens Latvijā, šķiet, ir pieticis vienmēr un pietiks arī nākotnē. Tomēr arī Latviju arvien biežāk piemeklē sausums un ūdens trūkums. Tāpēc ir sākts projekts, lai radītu izpratni par nepieciešamību taupīt ūdeni, to attīrot un izmantojot atkārtoti.

Zemnieku saimniecības vadītājs Juris Cīrulis pirms aptuveni pieciem gadiem ieviesa mākslīgo mitrāju attīrīšanas iekārtu. Mākslīgais mitrājs ir meliorācijas ūdeņu savākšanas sistēma, kur no laukiem savāktais netīrais ūdens tiek laists caur grants filtriem, kur dzīvo īpašas baktērijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Garā dīķī satek meliorācijas ūdeņi no lauka. Izejot cauri visai sistēmai, ūdens nonāk līdz dambim, kur ir tik tīrs, ka tajā droši var audzēt karpas un arī cilvēki var peldēties bez bailēm.

Mākslīgi radītais mitrājs nav tikai ūdens attīrīšanas iekārta. Vasaras karstumā, kad apkārtnē ūdens ir izsīcis, Jura Cīruļa saimniecībā ar attīrīto ūdeni laista zemenes siltumnīcās.

Veidojot mitrzemi, apkārtējās vides ieguvumu ir tiešām daudz un dažādi. Latvijā, piemēram, ir liela problēma ar upju, ezeru un arī jūras aizaugšanu.

“Mežacīruļu” saimniecībā pētnieki regulāri ņem ūdens paraugus, un Latvijā šis ir pirmais pilotprojekts, kuru reāli kāds pēta.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes pētniece Linda Grinberga norāda, ka ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta pirms nonākšanas attīrīšanas sistēmā un pēc ūdens attīrīšanas. “Šī konkrētā mitrzeme ir parādījusi piecu gadu laikā ļoti labus rezultātus, tie ir uzrādījuši pat līdz 80% efektivitāti, salīdzinot ieplūdi ar izplūdi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Citviet Eiropā un arī pasaulē mitrzemes attīrīšanas tehnoloģijas lieto ļoti plaši, Latvijā šāda veida ūdens attīrīšanas un ūdens izmantošana atkārtoti joprojām ir reti sastopama.

“Mēs sākam ar tā saucamajām visām mērķa grupām – uzņēmējiem, projektētājiem, gan pašvaldības plānotājiem,” biedrības “Baltijas krasti” valdes priekšsēdētāja Līga Brūniņa norāda uz pagājušajā gadā aizsāktā projekta galvenajiem darbības virzieniem. Līdz šim nebijušā projektā ar nosaukumu “AQUARES” paredzēts veicināt cilvēku izpratni par nepieciešamību racionālāk apieties ar ūdens resursiem.

Valstī kopumā un pašvaldībās būtībā nav normatīvu, kas veicinātu uzņēmēju un iedzīvotāju vēlmi uzkrāt ūdeni un vēlāk to izmantot sausākā periodā, tāpēc liels darbs nepieciešams arī šajā virzienā. Kopumā “AQUARES” projektā piedalās 10 Eiropas valstis, tostarp Latvija.

Projekts “AQUARES” “Ūdens resursu ilgtspējīgas izmantošanas politikas sekmēšana resursu efektīvos Eiropas reģionos” (PGI05592) tiek ieviests Interreg Europe starpreģionu sadarbības programmas ietvaros ar Eiropas Savienības reģionālā attīstības fonda finansiālu atbalstu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm