“Progresīvie”: Deputāti attālina Latviju no modernas un eiropeiskas valsts statusa

Saeimas Juridiskajai komisijai otrdien noraidot Civilās savienības likumprojekta pārņemšanu no 13.Saeimas, politiskās partijas “Progresīvie” pārstāvji ir izplatījuši paziņojumu, kurā pauž uzskatu, ka ar šādiem balsojumiem deputāti “kārtējo reizi attālina Latviju no tādas modernas eiropeiskas valsts statusa, kas neapšauba visu ģimeņu vienlīdzību un tiesisko aizsardzību”.

2022. gada 6. decembrī 15:34

Kā aģentūrai LETA pauda “Progresīvo” frakcijas sabiedrisko attiecību konsultante Marta Kraujiņa, Satversmes tiesa (ST) “ar vēsturisku lēmumu” 2020.gadā uzdeva Saeimai nodrošināt tiesisko aizsardzību visām ģimenēm un visiem ārpus laulības dzīvojošiem pāriem, neatkarīgi no viņu seksuālās orientācijas. Kopš tā laika Civilās savienības likums ir “mētāts pa dažādiem Saeimas kabinetiem”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Frakcijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens atzīmēja, ka Zviedrija sāka veidot juridiskos pamatus kopdzīves tiesiskajai sakārtošanai jau pirms 50 gadiem, kamēr Latvija kopā ar vēl sešām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm “turpina skatīties pagātnē”.

Civilās savienības likums ļauj faktiskiem dzīvesbiedriem saņemt tādu pašu tiesisko aizsardzību kā reģistrētiem pāriem, pauda politiķis. Viņaprāt, ja ir pieņemts, ka katrs Latvijas pilsonis ir pelnījis būt vienlīdzīgs likuma priekšā, nevar būt tiesisku argumentu, lai neatbalstītu šo likumprojektu. “Ir tikai ideoloģiski aizspriedumi, kas bremzē Latvijas kā modernas, iekļaujošas sabiedrības attīstību, un atsevišķu partiju vēlme turpināt uz šo aizspriedumu rēķina vairot savu politisko kapitālu,” sacīja Briškens.

Bez vienlīdzīgas tiesiskās aizsardzības nereģistrētie pāri nevar atrisināt mantojuma tiesības, nesaņem tās pašas nodokļu atlaides un nevar pieņemt lēmumus par partneri veselības aprūpes jomā. “Progresīvie” uzskata, ka tas ir netaisnīgi un pavirši, ka valsts neatzīst realitāti, kurā, kā norāda partijas pārstāve, dzīvo tūkstošiem ģimeņu.

“Progresīvie” aicina politiķus un iedzīvotājus, kuri atbalsta Civilās savienības likumprojektu, aktīvi paust savu nostāju šajā jautājumā.

Kā ziņots, neskatoties uz parlamenta Juridiskās komisijas lēmumu neturpināt 13.Saeimā iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, politiskā spēka “Progresīvie” deputāti rosinās ieceres iekļaušanu Saeimas sēdē, liecina partijas pārstāves Antoņinas Ņenaševas ieraksts vietnē “Twitter”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Cik ilgi vēl atļausimies neiecietības dēļ zaudēt cilvēkus un naudu? No 278 miljoniem līdz 656 miljoniem eiro mūsu ekonomikas [nozīmē] vienu izglītības budžetu katru gadu! Bet pāri visam ir cilvēki, kas emigrē,” raksta politiķe.

LETA jau ziņoja, ka Saeimas Juridiskā komisija otrdien nolēma neturpināt 13.Saeimā iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai.

Šī atzīšana un aizsardzība attiektos arī uz viendzimuma pāriem.

Tieslietu ministrijas (TM) Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska atzīmēja, ka likumprojekts ir vērsts uz to, lai izpildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu. Arī Administratīvās tiesas (AT) Senāts ir lēmis, ka, kamēr likumprojekts nav pieņemts, ģimenes var reģistrēt savu statusu, izmantojot AT. Tomēr šāds process prasa daudz valsts resursu un nav efektīvākais veids, kā situāciju risināt, norādīja Palčevska. TM pārstāve uzsvēra, ka likumprojekts nekādā veidā neapdraud laulības institūtu.

Ziņots arī, ka iepriekšējai, 13.Saeimai, nespējot pieņemt Civilās savienības likumu, kustība “Dzīvesbiedri” ceturtdien, 27.oktobrī, Saeimā iesniedza līdzdalības platformas “Mana Balss” iniciatīvu “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību” ar vairāk nekā 23 000 Latvijas iedzīvotāju parakstiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm