Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Problēma: vien puse pašvaldību skolotājiem nodrošina veselības apdrošināšanu

Ne tikai Covid-19 pandēmijas laikā, bet arī citu slimību uzliesmojumu laikā, frontes pirmajās līnijās strādā pedagogi un citi izglītībā nodarbinātie. Taču izrādās, ka vien puse pašvaldību savu skolu darbiniekiem nodrošina veselības apdrošināšanu. Pedagogu arodbiedrības ieskatā, situācija būtu strauji jāmaina.

8. janvārī 9:23

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība aptauju par pašvaldību nodrošinātajām sociālajām garantijām skolu darbiniekiem veica pagājušā gada nogalē. No datiem izriet, ka no 43 vietvarām 19 apdrošināšanu nodrošina visiem skolās strādājošajiem, sešās polise tiek apmaksāta daļējā apmērā vai ne visiem, taču teju pusē jeb 18 pašvaldību skolās nevienam nodarbinātajam nav pat minimālās veselības polises.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Zinot šīs profesijas specifiku, ka ir darbs tomēr samērā intensīvs, vienlaicīgi ar daudziem, veselības riski tomēr ir augstāki saslimt ar kādu slimību, ne tikai Covid-19 laikā, bet arī pirms tam bija dažādas infekcijas. Un, protams, arī šī fiziskā veselība ir ļoti būtiska, pārbaudes regulāras,” saka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Tā, piemēram, apdrošināti nav Talsu novada skolotāji. Pašvaldības izglītības pārvaldes vadītājs pauž, plāns situāciju mainīt esot, taču kā katru gadu, viss arī šogad var atdurties pret budžetu.

“Ja šīs budžeta iespējas būtu, tad pašvaldībā, tāpat kā citiem darbiniekiem, tāpat arī pedagogiem varētu tikt nodrošināta šī veselības apdrošināšana. Bet, protams, šis te vēl no pašvaldības puses finansēts nav,” saka Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

Savukārt Jelgavas pilsētā apdrošināšanas skolu darbiniekiem jau esot iekļautas šā gada budžetā, ko plānots apstiprināt februārī. Tikmēr par saviem līdzekļiem visi medicīnas pakalpojumi joprojām būs jāapmaksā gan Rēzeknes pilsētas, gan novada pedagogiem. Novada izglītības pārvaldes vadītājs gan saka, – plāns izmaiņām ir, taču pie šī jautājuma domei tad jāķeras kompleksi, jo šobrīd veselības polises nav nevienam pašvaldības darbiniekam.

“Tā kā mēs esam jauna pašvaldība no 1. oktobra, tad vēl šis jautājums nav bijis dienas kārtībā. No mūsu puses ir jāskatās par visiem darbiniekiem, kas ir Rēzeknes novada pašvaldībā, par šādas apdrošināšanas nodrošināšanas iespēju. Līdz ar to tas uzreiz sadārdzina. Nodalīt tikai pedagogus arī nebūtu pareizi,” norāda Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz šim apdrošināti nav tikuši arī turīgā Siguldas novada pedagogi. Domes vadība gan situāciju apsver mainīt, taču nesteidzas. Līdzīgi kā Rēzeknē, arī Siguldas novadā polises nav nevienam pašvaldībā strādājošam, tā vietā lemts darbiniekus, tostarp skolu personālu, atbalstīt ar konkurējošākām algām.

“Mums ir bijušas citas prioritātes. Piemēram, mēs katru gadu palielinājām pirmsskolas pedagogu algas, kuras mums visu laiku ir bijušas soli priekšā valsts palielinājumam. Tādā veidā atbalstot nevis ar šādu atbalstu, bet dodot citu atbalstu, kas ir ne mazāk nozīmīgs,” pauž Siguldas novada domes priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa.

Pedagogu arodbiedrībā gan vērš uzmanību, ka veselības apdrošināšanai jābūt apmaksātai visiem skolu darbiniekiem, jo tas varētu strādāt arī kā vēl viens papildu instruments, kā pašvaldības varētu motivēt cilvēkus strādāt izglītībā.

“Tā būtu tikai norma, ja darba devējs izglītības nozarē strādājošajiem nodrošina šo veselības apdrošināšanas polisi, no kā iegūtu ikviens izglītības sistēmā. Ja ir vesels un par savu veselības drošību parūpējies cilvēks,” saka LIZDA vadītāja.

Viena skolā nodarbinātā apdrošināšana gadā izmaksā ap 100 eiro. Atkarībā no pedagogu skaita, pašvaldību budžetam šāds skolotāju atbalsts izmaksā no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem tūkstošu eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma