Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Problēma: aptiekas un slimnīcas nevar iegūt datus no vienotās ES zāļu pārbaudes sistēmas

Mediķiem un pacientiem svarīgi jaunumi: jau nākamnedēļ daudzās Eiropas valstīs, arī Latvijā, sāks darboties vienota zāļu verifikācijas sistēma. No vienas puses, tas ir labi, jo kopējā sistēmā būs iespējams pārliecināties par to, ka zāles nav viltotas. Taču jaunā regula uzliek papildu slogu farmaceitiem. Un Latvijas slimnīcas vispār ceļ trauksmi, ka sistēma vēl ne tuvu nav gatava un var paralizēt darbu.

2019. gada 29. janvārī 19:22

Līdz datumam, kad arī Latvijā stāsies spēkā Eiropas līmeņa prasības zāļu drošībai, palikusi nedaudz vairāk kā nedēļa. Regula, kas paredz ražotājam marķēt ik katru zāļu paciņu ar unikālu kodu, ļaus novērst risku, ka caur legālām piegādes ķēdēm pie iedzīvotājiem tomēr nonāk viltotas zāles.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz ar to informācija par visām drošajām zālēm tiks uzkrāta vienotā Eiropas līmeņa reģistrā. Savukārt aptiekām un slimnīcām būs jānoskenē zāļu iepakojums tieši pirms zāļu nodošanas pacientam. Latvijas lielākā – Austrumu – slimnīca, gan ceļ trauksmi – vajadzīgās sistēmas un skeneri iegādāti, bet saslēgties ar vienoto Eiropas datubāzi, ir problēmas.

“Jebkuru paciņu ņemot, skenējot, un ir nesakritība. Ko darīt? Tā paciņa būtu jānoliek nost, tātad kaut kas ar to nav kārtībā. Nu ja šajā datubāzē nav attiecīgie kodi iekšā, ja viņi nav pareizi, vai nav tehnoloģiski pielāgoti, tad jebkuru paciņu ņemot, es saviem pacientiem tālāk neko nevaru piegādāt. Tātad tā ir paralīze uz noliktavu. To mēs atļauties, protams, nevaram. Mums var būt kaut kāds kļūdas procents, ko mēs pieļaujam, bet uz lielo masu, kas mums ikdienā ienāk atļauties dīkstāvi, to mēs nevaram,” pauž Austrumu slimnīcas IT un medicīnas iekārtu direktore Ilze Āboliņa.

Ja datubāzes kvalitāte saglabāsies kā problēma, Austrumu slimnīca aicinās valdību šo regulu atlikt. “Mēs neklusēsim, mēs, protams, uzreiz ziņosim ministrijai, ar lūgumu ziņot tālāk Eiropai, ka kaut kas nav kārtībā un negaidīt 9. februāri, jo tiem jābūt lēmumiem Briselē,” saka Āboliņa.

Kā skaidro Zāļu verifikācijas organizācijā, problēma, ar ko saskaras slimnīcas un arī aptiekas, skaidrojama ar to, ka zāļu ražotāji vienotajā sistēmā vēl nav ievadījuši vajadzīgos kodus un skenējot iepakojumi neparādās. Taču panikai neesot pamata.

“Tām zālēm, kas ir saražotas līdz 9. februārim, tās var droši pārdot līdz derīguma termiņa beigām jeb kamēr beidzas uzkrājumi. Līdz ar to tas periods, kamēr tirgū parādīsies jaunas zāles, kas saražotas pēc 9. februāra, ir trīs līdz seši mēneši, tātad reāli ātrāk par maiju mums tādas zāles nebūs tirgū,” norāda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zāļu verifikācijas sistēma jāievieš arī visās aptiekās –  jaunas programmatūras uzstādīšana, skenera iegāde. Atsevišķiem tirgotājiem šīs izmaksas var radīt problēmas.

“Mazajām aptiekām ir grūti jebkuros apstākļos, iedzīvotāju vairāk nepaliek. Jebkuras jaunas prasības nozīmē arī zināmus izdevumus, ar ko nākas rēķināties. Vieglāk nepaliek, jebkāda jauna iniciatīva uzliek zināmu daļu atbildības, bet nav pamata bažām, ka tagad masveidā slēgsies ciet aptiekas,” saka Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Sistēmas ieviešana prasa ieguldījumus arī no zāļu ražotājiem. Jāpārbūvē cehi, jāiegādājas citas iekārtas, jāpielāgo zāļu iepakojumi. Lai ievērotu Eiropas prasības, Latvijas lielākie zāļu ražotāji spiesti tērēt ievērojamas summas, “Olainfarm” kopējās investīcijas jauno prasību ieviešanai veido ap četriem miljoniem eiro, “Grindex” – ap sešiem miljoniem. Nav izslēgts, ka investīciju dēļ celsies zāļu cenas, taču Veselības ministrijā uzskata, ka tā nevajadzētu būt.

“Eiropas Komisija prognozēja, ka piecenojumi būs ļoti minimāli, faktiski tādi, kam zāļu gala cenu nevajadzētu ietekmēt. Aprēķināts, mazāk kā eiro cents uz iepakojumu,” teic Veselības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.

Pret viltošanu tiks pārbaudītas recepšu zāles un pašlaik arī bezrecepšu omeprazols, kura viltošanas gadījumi iepriekš konstatēti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma