Priekšlikums aizvest migrantus uz Rīgas lidostu un sasēdināt izraidīšanas reisā uz Irāku var nebūt tik vienkārši īstenojams; daļa migrantu sāk badastreiku

2021. gada 23. augustā 20:51

Latvijā ieradušies ANO Bēgļu aģentūras pārstāvji, kas jau 24. augustā klātienē lūkos Baltkrievijas pierobežā iestrēgušos migrantus no Irākas. ANO pārstāvji jau iepriekš izteica bažas, ka Latvija liedz migrantiem pierobežas novados pieteikties patvēruma meklētāja statusam. Tikmēr mūsu politiķi turpina uzstāt, ka Latvija pamatoti aizsargājas no hibrīdkara uzbrukumiem, stāsta TV3 Ziņas.

Iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) rosina apsvērt iespēju organizēt speciāli migrantiem domātu avioreisu no Rīgas lidostas uz Bagdādi Irākā. Valsts robežsardze kā reālāko risinājumu redzētu Irākas aviokompānijas tukšas lidmašīnas atsūtīšanu pakaļ saviem tautiešiem uz Rīgu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) gan saka, ka, no starptautisko konvenciju viedokļa raugoties, vismaz esošajā situācijā nav iespējams tā vienkārši paņemt migrantus un sasēdināt lidmašīnā. Viņus izraidīt varētu tikai tas, ja vispirms atteiktu pieprasījumus pēc patvēruma, taču šobrīd Latvija viņiem pēc būtības liegusi pieteikties patvērumam. Tātad – nav pat ko noraidīt un iemesla izraidīt.

“Ne visas valstis, tostarp arī Irāka, akceptē piespiedu deportāciju. Tur ir daudz un dažādu sarežģītu procedūru. Otrkārt, Eiropas Savienībai un arī Latvijai nav tā sauktā readmisijas jeb atpakaļ uzņemšanas līguma. Mēs strādājam ar Irākas vēstniecību Polijā, jo Irākas vēstniecība Polijā “sedz” Latviju. Tie, kas vēlēsies atgriezties atpakaļ Irākā brīvprātīgi, tad drīzumā to varēs darīt. Taču tas nav atkarīgs tikai no Latvijas puses,” norāda ārlietu ministrs.

Lasi vēl – Eksperti: Liedzot migrantiem iespēju lūgt patvērumu, Latvija pārkāpj tiesību normas

TV3 Ziņas sazinājās ar vienu no iestrēgušajām migrantu grupām. Vismaz šie vairāki desmiti irākiešu nevēlas atgriezties Irākā, jo par nokļūšanu Eiropā maksājuši bargu naudu.

“Mēs gribam palikt Latvijā. Tā ir droša Eiropas Savienības valsts. Negribam atgriezties.”

Šodien premjers Krišjānis Kariņš (JV) kopā ar Lietuvas, Polijas un Igaunijas ministru prezidentiem izplatīja kopēju paziņojumu, ka migrantus turpinās neielaist, jo tā ir atbilde Baltkrievijas vēlmei ar nekontrolētu nelegālo imigrāciju destabilizēt situāciju. Šis atgādinājums domāts arī ANO Bēgļu aģentūrai, kuras pārstāvji šodien ierodas Latvijā vērtēt migrantu krīzi ar iespējamo kritiku mums par liegumu migrantiem pieteikties patvērumam. No otras puses, Baltkrievija arī ir ANO dalībvalsts, tāpēc drīzāk sagaidām ANO veltīto kritiku Lukašenko režīmam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Atbildība par visu, kas notiek Baltkrievijas teritorijā pie Latvijas, Lietuvas un Polijas robežām, 100% gulstas uz Baltkrievijas režīma pleciem. Baltkrievija ir tā, kurai jāuzņemas visa atbildība par jebkādu humanitāro situāciju, ko viņi paši ir radījuši,” norāda premjers.

Lasi arī:

Tikmēr ārlietu ministrs saka, ka šobrīd jāvelta visas starptautiskās diplomātijas pūles, lai Baltkrievija nerod jaunas migrantu plūsmas no citām valstīm: “Tādi signāli ir nemitīgi. Daži ir viltus signāli, daži ir diezgan pamatoti. Ir skatīta Pakistāna, Maroka, Libāna.”

Tikmēr TV3 Ziņām kļuvis zināms, ka daļa uz Latvijas-Baltkrievijas robežas iestrēgušo migrantu esot uzsākuši badastreiku, kas turpinās jau 27. stundu. Viņi atsakās no labdarības biedrības sagādātā siltā ēdiena. Mērķis ir, lai pēc 14 mežā pavadītām dienām viņus beidzot aizved uz siltām telpām. Vai nu migrantu valodas barjeras, vai cita iemesla dēļ, bet Latvijas robežsardzei gan nekas neesot zināms par badastreiku.

Lasi vēl – Uz robežas iestrēgušie migranti nofilmē savu izdzīvošanu – 12 dienas mežā; no lietus slēpjas ietinušies atkritumu maisos

“14 dienas dzīvojam mežā ar dzīvniekiem. Ārā ir auksts. 14 dienas nav iespēju nomazgāties,” norāda kāds no migrantiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm