tv3.lv

Pretrunīgi vērtēto līgumu par “Citadeles” pārdošanu varētu parakstīt jau šonedēļ

Līgumu par bankas “Citadele” pārdošanu varētu parakstīt jau šonedēļ, un tad Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) sola informēt sabiedrību par bankas pārdošanas procedūru.

2014. gada 22. septembrī 20:09

Straujuma šodien pēc koalīcijas sēdes žurnālistiem sacīja, ka sabiedrību plānots iespējami precīzi informēt par bankas pārdošanas procesu, summu un nosacījumiem. Tomēr pilnīgu informāciju nevarot sniegt, kamēr nav parakstīts līgums, jo investori tam nepiekrīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Iespējams, ka šīs nedēļas laikā mēs paātrināsim līguma parakstīšanu, lai visa informācija sabiedrībai būtu ļoti precīzi zināma,” norādīja valdības vadītāja. Viņa arī piebilda, ka valdība vēlētos līgumu parakstīt jau šonedēļ, “lai izslēgtu jebkādas manipulācijas”.

Pārrunāt jautājumu par “Citadeles” pārdošanu un sabiedrības informēšanu rosināja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Politiskā spēka pārstāvis Edgars Tavars pastāstīja, ka šodien ZZS valdes sēdē pieņemts lēmums aicināt premjerministri iespējami ātri rast iespēju plašāk skaidrot “Citadeles” pārdošanas procesu, lai “noņemtu noslēpumainības plīvuru” no šī jautājuma.

Straujuma arī atgādināja, ka rīt Latvijā ieradīsies Eiropas Reģionālās attīstības bankas (ERAB) vadība, jo ERAB pieder 25% “Citadeles” akciju un tā arī iesaistās konkrēta investora piesaistē. Savukārt Eiropas Komisijai (EK) pagājušajā nedēļā tika nodota visa informācija izvērtēšanai. EK savas kompetences ietvaros izvērtēs investoru un jau tuvākajā laikā varētu nākt klājā ar šo izvērtējumu.

Taujāta par publiski izskanējušo informāciju, ka “Vienotības” politiķi Valdis Dombrovskis un Dzintars Zaķis, kā arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) atpūtušies Gruzijā kopā ar oficiālo “Citadeles” pircēja pārstāvi, Straujuma sacīja: būtu dīvaini braukt uz Gruziju, lai apspriestu darījumu. Viņa arī akcentēja, ka nedz Zaķis, nedz Dombrovskis nav runājuši ar viņu par konkrēto investoru. Savukārt Tavars piebilda, ka arī Vējonis brauca privātajā braucienā un neko nezināja par “Citadeles” potenciālajiem pircējiem.

Premjerministre arī uzsvēra, ka Latvijai ir ļoti būtiski, lai šeit ienāktu šādi pasaules līmeņa investori, jo līdz ar viņiem var ienākt arī citi. Turklāt Latvija nevarot izvairīties no bankas pārdošanas. Straujuma arī pauda, ka nav izjutusi, ka “Vienotība” būtu mēģinājusi ietekmēt šo jautājumu. Viņa kritiski vērtēja opozīcijas aktivitātes, jo tās varot aizbaidīt investorus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš atgādināja – partija uzskatīja, ka bankas attīstības ceļam bija jābūt citam. Tomēr raugoties uz opozīcijas pārstāvju – “Saskaņas centra” (SC) – aktivitātēm, nacionālā apvienība bažījas, vai aiz šīs rīcības neslēpjas bijušie “Parex bankas” akcionāri, kas savulaik bija vieni no SC sponsoriem, piebilda Bērziņš.

Savukārt Reformu partijas Saeimas frakcijas politiķe Inese Lībiņa-Egnere (V/RP) klāstīja, ka valdība bija pietiekami drosmīga izvēlēties tieši šo laiku “Citadeles” pārdošanai. Kaut arī termiņš bija noteikts ekspremjera Ivara Godmaņa parakstītajā līgumā, arī pašreizēja valdība bija drosmīga, nevis novilcinājusi vai lūgusi termiņa pagarinājumu, lai nogaidītu līdz vēlēšanām.

“Sagaidu, ka vēl būs ļoti daudz jaunas informācijas par it kā aizkulišu sarunām, bet mani tas viss dara uzmanīgu tikai tāpēc, ka, [šādā veidā] acīmredzot, tik drosmīga valdība tiek diskreditēta,” piebilda Lībiņa-Egnere.

Kā ziņots, valdība 16.septembrī pēc vairāku stundu lemšanas akceptēja ASV fonda “Ripplewood Holdings” izteikto bankas “Citadele” iegādes piedāvājumu. Valdības pārstāvji līdz šim atteikušies sniegt plašāku informāciju par darījuma nosacījumiem, norādot, ka ASV investoru piedāvātā cena par bankas “Citadele” akcijām un visi investoru vārdi tiks atklāti pēc darījuma noslēgšanas.

Darījumu atbalsta arī otrs “Citadeles” dalībnieks – Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), kas arī pēc darījuma ar “Ripplewood Holdings” “Citadelē” saglabās 25% bankas akciju. “Ripplewood Holdings” pārstāvis Tims Kolins iepriekš informēja, ka pēc darījuma 25% “Citadeles” kapitāldaļu paliks ERAB īpašumā, 25% – “Ripplewood Holdings”, bet 50% – patlaban nenosauktiem investoriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viens no ASV investoriem, kas plāno iegādāties bankas “Citadele” akcijas, ir bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm