Potenciālo elektroenerģijas sadales tarifu kāpuma kompensēšanai varētu izmantot ES fondu līdzekļus

Valsts nākotnē varētu meklēt iespējas izmantot Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļus, lai kompensētu potenciālo elektroenerģijas sadales tarifu kāpumu, intervijā pieļāva Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

24. novembrī 22:40

Politiķis Latvijas Televīzijas raidījumam “Šodienas jautājums”  norādīja, ka uzņēmumu “Augstsprieguma tīkla” un “Sadales tīkla” sagatavoto pakalpojumu tarifu projektu pieprasījums “neiziešot cauri”, un, pateicoties viņa rezolūcijai, gan ekonomikas, gan finanšu ministri ir iedarbinājuši savas ministrijas un tagad ar abiem uzņēmumiem meklē risinājumu, kā pareizi kompensēt reālo izmaksu pieaugumu un kur tam ņemt līdzekļus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tur ir dažādi veidi, kā to darīt, bet tas politiskais uzstādījums ir tāds, ka mūsu tautsaimniecība vienkārši šādu sadārdzinājumu šajā brīdī nevarēs panest,” uzsvēra Kariņš.

Turpinot par kompensēšanu, premjers uzsvēra, ka valstij pastāv iespēja aizņemties, taču palielināt parādu tagad viņš negribētu.

“Skatīsimies, vai nav cits veids, kā šo kompensēt, īpaši, kādas ir iespējas izmantot Eiropas fondus. Tā ir grantu nauda, kura nav jāatdod. Tas samazinātu iedzīvotājiem tarifus, un uz tā rēķina, iespējams, var panākt kompensējošu mehānismu, nodokļu maksātājam neiesaistoties,” norādīja premjers.

Jau ziņots, ka elektroenerģijas sadales sistēmas operators “Sadales tīkls” plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%. Konkrētas tarifa izmaiņas būs atkarīgas no pieslēguma veida un patēriņa apmēra.

Tostarp mājsaimniecībām ar apmēram 100 kilovatstundu patēriņu mēnesī tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, pēc kompānijā vēstītā, būs 6-8 eiro apmērā. Būtiski lielāks tarifa pieaugums plānots, piemēram, pieslēgumiem ar trim fāzēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt “Augstsprieguma tīkla” elektroenerģijas pārvades tarifi varētu pieaugt 4,3 līdz 4,9 reizes.

Kariņš ar rezolūciju uzdevis EM sadarbībā ar FM kā kapitāldaļu turētājām vērtēt iespējas koriģēt “Augstsprieguma tīkla” un “Sadales tīkla” sagatavotos pakalpojumu tarifu projektus.

Arī Finanšu ministrija (FM), kā valsts kapitāldaļu turētāja, uzdevusi elektroenerģijas pārvades operatoram AS “Augstsprieguma tīkls” sagatavot un iesniegt Ekonomikas ministrijā (EM) plānotā tarifu projekta pamatojumu.

“Augstsprieguma tīkls” ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. “Augstsprieguma tīkls” pieder valstij. “Augstsprieguma tīkla” obligācijas kotē “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

“Augstsprieguma tīkls” ir vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) lielākais akcionārs – kompānijai pieder 68,46% “Conexus” akciju.

Savukārt “Sadales tīkls” ir valstij piederošajā “Latvenergo” koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm