tv3.lv

Visu maksātnespējas administratoru pielīdzināšana valsts amatpersonām ir pretrunā Satversmei, lemj tiesa

Maksātnespējas administrators, zvērināts advokāts un valsts amatpersona – trīs tik iespaidīgas “cepures” tomēr būs pārāk daudz vienai galvai, secinājusi Satversmes tiesa. Saeimā ilgi mocītā reforma cietusi kārtējo triecienu un maksātnespējas administratori tik drīz netiks pakļauti pastiprinātajai atbildībai, kas nāk līdz ar valsts amatpersonas statusu.

2015. gada 22. decembrī 19:17

Pateicoties Saeimas saražotajam likumdošanas brāķim, uzvaru Satversmes tiesā šodien svinēja maksātnespējas administratori. Tiesa lēma, ka likumdevējs ir kļūdījies, pielīdzinot administratorus valsts amatpersonām, jo daļa no viņiem vienlaikus ir advokāti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aldis Laiviņš, Satversmes tiesas priekšsēdētājs:

Valstij ir rīcības brīvība noteikt, ka administratori var tikt pielīdzināti amatpersonas statusam. Taču, ja administratori vienlaikus ir zvērināti advokāti, tad ir jāņem vērā, advokātu darbības garantijas, piemēram, advokāta un klienta konfidencialitātes aspekti.

Konkrētajā gadījumā tas neesot izdarīts. Piemēram, valsts amatpersonām ir jāiesniedz publiskas deklarācijas, kurās sīki un smalki norādīts, kā viņi pelnījuši naudu. Advokāti nedrīkst publiski izpaust, cik viņiem samaksājuši klienti.

Līdz ar to cilvēkiem, kuri līdz šim bijuši vienlaikus advokāti un administratori, nāktos izvēlēties, kurā profesijā strādāt. Tas būtu pretrunā Satversmes 106. pantam. Satversmes tiesas priekšsēdētājs gan akcentēja, – ja Saeima šīs problēmas novērstu ar precīzākiem likuma grozījumiem, nav iemeslu, kādēļ amatpersonas statusu nedrīkstētu saglabāt. Advokāts un administrators Zigurds Krastiņš, pēc kura iesnieguma šī lieta tika ierosināta, uzskata, ka tagad no reformas būtu jāatsakās.


Zigurds Krastiņš, zvērināts advokāts:

Eiropas Savienībā nav nevienas valsts, kurā administrators būtu noteikts kā amatpersona. Valstij būtu jāsaved kārtībā tā kontroles sistēma, kura jau šobrīd kontrolē, proti MN administrācija, tiesu sistēma, tiesībsargājošās iestādes.

Viņš atgādina, ka šie likuma grozījumi tika pieņemti ļoti pēkšņi īsi pirms Saeimas vēlēšanām, politiķiem cenšoties paspīdēt ar populāru reformu. Saeimas deputāts Andrejs Judins, kurš bija tagad apstrīdēto likuma grozījumu autors, TV3 Ziņām komentārus sniegt atteicās, norādot, ka ar tiesas spriedumu vēl nav iepazinies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm