Vēlētāju aptauja prognozē tikai trīs valdības partiju iekļūšanu Rīgas domē

Rīgas domes jaunajā sastāvā varētu iekļūt tikai trīs no piecām valdību veidojošajām un vēlēšanās startējošajām partijām, savukārt domē līdz šim jau pārstāvētajām partijām “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” varētu pievienoties arī Latvijas Krievu savienība (LKS) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), liecina aģentūras LETA rīcībā esošie uzņēmuma “Berg Research” jūlijā un augustā veikto tiešsaistes aptauju dati.

2020. gada 26. augustā 13:16

Kvantitatīvais pētījums veikts tiešsaistes aptauju formātā, kopumā īstenojot piecus mērījumus laikā no 3. jūlija līdz 21. augustam. Pētījumā tika aptaujāti Rīgā dzīvojoši Latvijas pilsoņi no 18 gadu vecuma, katrā aptaujā sasniedzot vismaz 500 respondentus un kopumā aptaujājot 2524 cilvēkus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēdējā posmā veiktie mērījumi par pilsoņu potenciālo izvēli gaidāmajās vēlēšanās liecina, ka lielāko balsu skaitu iegūtu partija “Saskaņa” – par to būtu gatavi balsot 17,5% to rīdzinieku, kas ir pilnīgi pārliecināti par savu izvēli. Nedaudz mazāks atbalsts ir partiju apvienībai “Attīstībai/Par!/Progresīvie” (AP/P), kas saņēma 15,2% respondentu atbalstu. Trešajā vietā ir partiju apvienība “Jaunā vienotība” (JV), par kuru balsot gatavi 10,7% vēlētāju Rīgā.

Saskaņā ar “Berg Research” datiem domē iekļūtu arī partiju “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais (VL-TB/LNNK-LRA) saraksts, par ko gatavi balsot 9% vēlētāju, partija “Gods kalpot Rīgai” (GKR) (7,5%), Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Latvijas Krievu savienība (LKS) – abas partijas ieguva 5,7% respondentu atbalstu.

Saskaņā ar aptaujas datiem zem 5% robežas paliktu divi valdībā pārstāvētie politiskie spēki – Jaunā konservatīvā partija (JKP) (4,5%) un partija “KPV LV” (2%). Šādu rezultātu gadījumā abi minētie saraksti Rīgas domes sastāvā netiktu. 3% aptaujāto atzina, ka gatavi balsot par partiju “Alternative”, bet vēl 2,2% respondentu izvēlējušies kādu citu no pārējām piecām partijām.

Vienlaikus vērā ņemams ir arī to respondentu īpatsvars, kas vēl nav izlēmuši, par ko balsot. Saskaņā ar aptaujas datiem savu izvēli nav izdarījuši 17% respondentu. Šādu respondentu īpatsvars gan samazinās – jūlija sākumā šādu rīdzinieku īpatsvars bija 27,4%.

Vērtējot atbalsta izmaiņu dinamiku, aptaujas dati liecina, ka pēdējā mērījumu posmā atbalsts audzis vairākiem politiskajiem spēkiem – ZZS, JV, AP/P un “Alternative”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lielākās atbalsta izmaiņas vērojamas “Saskaņai”, par kuru jūlija vidū bija gatavi balsot 20,7% aptaujāto, bet nedēļu vēlāk – 15,3%. Pirms nedēļas balsi šai partijai bija gatavi atdot 19,1% vēlētāju Rīgā, savukārt pēdējā mērījuma posmā – 17,5%. Svārstīgs atbalsts ir arī AP/P un VL-TB/LNNK-LRA sarakstiem, tomēr, ja pirmajiem svārstību rezultātā atbalsts aug, tad otrajiem – nedaudz krīt. Svārstīgs ir arī LKS un GKR reitings – atbalsts LKS pēdējās nedēļās gan svārstās tikai pus procentpunkta robežās, savukārt GKR popularitāte ik nedēļu mainās 1,5-2 procentpunktu robežās. Līdzīga situācija ir arī ar atbalstu ZZS, kas pieaug vai samazinās nepilnu divu procentpunktu robežās ik pēc nedēļas.

Pieaugoša atbalsta tendence vērojama JV sarakstam – mērījumu veikšanas sākumā par to bija gatavi balsot tikai 4,7% vēlētāju galvaspilsētā, savukārt tagad, atbalstītāju lokam faktiski pieaugot ik nedēļu, – 10,7%. Pēc popularitātes kāpuma, ko parādīja mērījumu trešais posms, atbalstu turpina zaudēt JKP, mērījumu pēdējā posmā sasniedzot piecu nedēļu laikā zemāko rādītāju – 4,5%.

Neskatoties uz to, ka partiju vidū populārākā ir “Saskaņa”, šī politiskā spēka saraksta līderis Konstantīns Čekušins mēra amatu kandidātu atbalsta reitingā saņēmis vien 7,5% vēlētāju atbalstu. Lielākais atbalsts ir AP/P saraksta pirmajam numuram Mārtiņam Staķim (11,7%), kam seko JV saraksta līderis Vilnis Ķirsis (9,7%) un GKR mēra amata kandidāts Oļegs Burovs (8,7%). Par LKS saraksta līderi Miroslavu Mitrofanovu balsotu 6,5% aptaujāto, bet par JKP pirmo numuru Lindu Ozolu un VL-TB/LNNK-LRA saraksta līderi Eināru Cilinski – 5,7% par katru. Par ZZS saraksta līderi Viktoru Valaini balsotu 3,6% vēlētāju, bet par “KPV LV” mēra amata pretendentu – 2,8%.

Pēdējā nedēļā atbalstu sev kā mēra amata kandidātam izdevies kāpināt Ķirsim, Mitrofanovam, Valainim un Nemiro, savukārt pārējiem sarakstu līderiem pēdējā nedēļa saskaņā ar aptaujas datiem nedaudz pazaudējuši atbalstītājus. Lielāko kāpumu piecu mērījumu posmu gaitā sasniedzis Ķirsis. Kopumā savas pozīcijas piecu mērījumu posmu laikā uzlaboja Ķirsis un Mitrofanovs. Aptuveni līdzīgu pozīciju, kas bijusi pētījuma sākumā, saglabāja Burovs un Čekušins, savukārt atbalsts piecu mērījumu posmā noslīdējis Staķim, Cilinskim, Ozolai, Valainim un Nemiro.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks šajā sestdienā. Iepriekšējā balsošana iespējama jau no 26. augusta.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm