Valsts kontrole ir skeptiski noskaņota pret tā saucamajām deputātu kvotām

Nauda, par ko atceras, strīdas, bet galu galā piešķir katra kārtējā budžeta izstrādes laikā, ir tā sauktās deputātu kvotas. Noteikta budžetā iezīmētā summa dažādu, tostarp nenoliedzami – vērtīgu – projektu finansēšanai. Tomēr šo aptuveni 3 miljonu eiro pārdales principu Valsts kontroliere vērtē kā ne līdz galam caurspīdīgu un godīgu.

2016. gada 7. septembrī 22:17

Ar nenogurdinošu regularitāti ik rudeni politiķu un mediju dienaskārtībā parādās jautājums, par ko vienprātību panākt šķiet neiespējami. Runa ir par summu, kas budžetā iezīmēta deputātu tēriņiem, taču nepārprotiet – to vidū ir sabiedrībai visnotaļ noderīgi projekti. Jautājums vien, pēc kāda principa tos izraudzīties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šī nauda kropļo izpratni par to, kā uz projektu naudām var pieteikties. Tā ir veiksme, ja izdodas iežēlināt par savu skolu. Dižošanās ne ar savu naudu,” uzskata Vienotības deputāte Ilze Viņķele.

ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, kurš politikā ir tikpat ilgi, cik Latvija bijusi neatkarīga, pret kritiku ir imūns. Šādas, aptuveni 20 000 eiro un savulaik pat lielākas, kabatas naudas politiķi saņēmuši kopš neatminamiem laikiem, un tā esot iespēja realizēt labus projektus. “Reizi četros gados ievēl deputātus. Zināmas tiesības deleģētas. Arī pieņemt valsts budžetu,” viņš saka.

Arī Saeimas spīkere Ināra Mūrniece uzskata – bez šīs naudas daudzi labi projekti neredzētu dienasgaismu. Tā, piemēram, renovēta Lestenes baznīca un Aglonas bazilika, piešķirta nauda Ziedoņa muzejam un rasts līdzfinansējums simtgades filmai Dvēseļu putenis.

Opozīcija, kura šai naudai klāt tiek retāk, ir kritiska. Bijusī Valsts kontroliere Inguna Sudraba to sauc par klaju korupciju, sajūsmā nav arī esošā Valsts tēriņu uzraudze. Viņasprāt, būtu jāapzina visas vajadzības, lai nebūtu tā, ka pie naudas tiek vien tie projekti, kuri skaļāk kliedz vai deputātiem tuvāki sirdij.

Neoficiāli tiek lēsts, ka šādi nākamā gada budžetā varētu tikt pārdalīti nepilni trīs miljoni eiro. Precīza summa gan pagaidām nav zināma.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm