Urbanovičs atzīst savu lomu “Saskaņas” zaudējumā vēlēšanās, taču nevarējis nerunāt par karu

“Saskaņas” pašreizējais līderis Jānis Urbanovičs šodien partijas kongresā atzina savu lomu “Saskaņas” zaudējumā 14.Saeimas vēlēšanās.

28. janvārī 13:14

Politiķis pauda, ka neies prom no partijas, taču tieši viņš esot “partijas neveiksme” un šajā situācijā to nevajagot meklēt citur.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Politiķis norādīja, ka viņš ir “sists” arī par to, ka pēc 24.februāra “agresoru nosauca par agresoru un cietēju par cietēju”. Lai gan “Saskaņas” līderis zinājis, ka partijas valdē ir dažādi viedokļi un ka ir cilvēki, kuri uzskatījuši, ka esot vajadzējis paklusēt, tomēr Urbanovičs bijis pārliecināts, ka viņam jāveic “cilvēciskā funkcija”, tāpēc viņš šajā lietā nevarējis kavēties. Tieši pēc “Saskaņas” līderu paustā nosodījuma Krievijas iebrukumam Ukrainā sākās izteiktāks partijas reitingu kritums, kas rezultējās ar neiekļūšanu 14.Saeimā.

“Saskaņas” vairāku Saeimas iepriekšējo sasaukumu frakcijas nu jau bijušais vadītājs skaidroja, ka ar šo paziņojumu “nobēdzināja prom vēlētāju”, kuri uzskata, ka par Krieviju un tās varu var teikt “tikai labu vai neko”. Urbanovičs uzsvēra, ka viņš, savukārt, nevarēja nenosaukt, kurš ir agresors, jo tas būtu pavisam necienīgi. Pēc šāda soļa aizgāja prom gan daļa vēlētāji, gan kādi partijas biedri un šis process turpinās, pauda politiķis.

Politiķis uzsvēra, ka partijai ir jāturpina aizstāv krievu intereses, lai viņi meklētu risinājumus Rīgā, ne Maskavā. Urbanovičs arī aicināja izrādīt vairāk cieņas Latvijai, latvietībai un demonstrēt cieņu caur latviešu valodas zināšanām.

Urbanovičs pastāstīja, ka bija iecere partijas kongresu rīkot jau pērn 26.novembrī, “lai ātrāk sodītu vainīgos” par neievēlēšanu 14.Saeimā, kā arī izvēlētos “labākus partijas vadītājus”, taču toreiz to nav sanācis sarīkot “tādu procesu dēļ, ko varētu dēvēt par vainīgo izzināšanu vai mērīšanu”.

Pēc partijas klupiena parlamenta vēlēšanās “Saskaņa” neesot varējusi rīkoties citādāk kā vien izsludināt partijas biedru pārreģistrācijas procesu, taču tas nevirzās tik ātri kā cerēts, skaidroja bijušais ilggadējais Saeimas iepriekšējo sasaukumu deputāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Politiķis norādīja, ka daļa Rēzeknes un Ludzas novadu delegātu nolēmuši boikotēt kongresu, taču Urbanovičs pauda, ka viņiem sākotnēji ar dokumentālu apliecinājumu būtu jāpierāda, ka viņi vēl ir partijas biedri. Vienlaikus viņš redzot, ka daļa no Rēzeknes pilsētas nodaļas biedriem uz kongresu ir ieradušies. Tāpat šodienas sanāksmē piedaloties arī daļa biedru no Rēzeknes un Augšdaugavas novadiem un Daugavpils pilsētas.

Arī vairāki “Saskaņas” biedri kongresā kā pareizu novērtēja lēmumu, ka partija un Urbanovičs Krieviju pēc tās iebrukuma Ukrainā nosauca par agresoru.

Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs uzrunā krievu valodā uzsvēra, ka Krievijas agresija, sieviešu un bērnu nogalināšana ir ļaunums, kas tādā vārdā arī ir jādēvē. Līdzīgi bijušais Saeimas deputāts Boriss Cilevičs teica, ka “cepuri nost” Urbanoviča priekšā par to, ka viņš rīkojās pareizi šajā jautājumā.

Rīgas domes “Saskaņas” frakcijas deputāts Konstantīns Čekušins pauda, ka viens no “Saskaņas” vēlētājiem viņam esot paudis neizpratni, kāpēc partijas pozīcija šajā jautājumā Latvijā netiek novērtēta. Vēlētājs negatīvi esot vērtējis padomju armijai veltītā pieminekļa nojaukšanu Rīgā un izglītības politiku Latvijā.

Rīgas domes “Saskaņas” deputāte Anna Vladova arī pauda atbalstu partijas pozīcijai, aicinot pie iespējas aprunāties ar ukrainietēm, kurām bijis jābēg no Ukrainas, lai būtu drošībā. Vladova norādīja, – ja nāktos, arī viņa ir gatava savas mājas aizstāvēt ar ieročiem rokās pret iespējamo agresoru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Galvaspilsētas domes deputāts Sandris Bergmanis no savas puses kritizēja, ka Latvijas konservatīvās partijas vēloties “sodīt” daļu no Latvijas iedzīvotājiem par putinistiskās Krievijas noziegumiem.

Arī bijušais Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs kā ļoti pareizu novērtēja partijas ieņemto pozīciju pēc 24.februāra.

Partijas ieņemtā pozīcija kara jautājumā nereti tiek skatīts kā viens no galvenajiem iemesliem “Saskaņas” popularitātes kritumā tās elektorātā, kā rezultātā tā nespēja iekļūt 14.Saeimā.

Pašlaik kongresā notiek gatavošanās “Saskaņas” valdes un citu institūciju vēlēšanām. Uz “Saskaņas” līdzpriekšsēdētāja amatu izvirzītas divas “komandas” – vienas vadībā ir bijušais Saeimas deputāts Igors Pimenovs, bet otrā komandā kā līdzpriekšsēdētājus piedāvāts ievēlēt bijušos Saeimas deputātus Regīnu Ločmeli un Andri Morozovu, kā arī EP deputātu Ušakovu.

Dažus desmitus minūšu turpinājās diskusijas par procedūru, jo atsevišķi biedri iebilda pret to, kā sagatavoti biļeteni. Bijušais Saeimas deputāts Edgars Kucins rosināja ļaut balsot par katru atsevišķi, nevis komandām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kongresā šodien tika atbalstīti grozījumi statūtos, atbalstot valdes locekļu skaita samazināšanu par dažiem locekļiem – līdz 19.

Kā ziņots, Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš pāris dienas pirms kongresa paziņoja, ka izstājas no “Saskaņas” un dibināšot jaunu reģionālo politisko spēku. Savukārt Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs, partijas Rēzeknes novada organizācijas vadītāja Jekaterina Ivanova un Ludzas novada organizācijas vadītāja Jevgenija Kušča paziņoja, ka kongresu neapmeklēšot un aicināja partijas biedrus to boikotēt, vienlaikus gan solot, ka partiju nepametīšot.

Šodien kongresā tiek apspriesta aktuālā situācija partijā, plānots lemt par grozījumiem partijas statūtos un ievēlēt partijas vadību. “Saskaņas” Rīgas organizācijas valdes un Rīgas domes frakcija rosina ieviest partijā trīs līdzpriekšsēdētāju amatus un uz tiem virzīt Nilu Ušakovu, Regīnu Ločmeli un Urbanoviču.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm