tv3.lv

Cihanouska: Darām visu iespējamo, lai Baltkrievijā pēc iespējas ātrāk notiktu jaunas un godīgas vēlēšanas

2020. gada 13. novembrī 9:01

Darām visu iespējamo, lai Baltkrievijā pēc iespējas ātrāk notiktu jaunas un godīgas vēlēšanas, intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes” sacīja Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

Cihanouska piektdien ieradusies Rīgā, lai tiktos ar vairākām Latvijas amatpersonām un pārrunātu aktuālo situāciju Baltkrievijā un iespējamās nākotnes iniciatīvas. Latvijas apmeklējuma laikā Cihanouska attālināti piedalīsies arī starptautiskajā drošības un politikas forumā.

Intervijā “900 sekundēm” Cihanouska pauda, ka Baltkrievijā notiek genocīds, iedzīvotājus turpina fiziski ietekmēt, sist, cietumos turpinās vardarbība. Tāds vardarbības līmenis no valsts vadības puses ir bezprecedenta gadījums, sacīja politiķe. Viņa pauž pārliecību, ka aptuveni 80% Baltkrievijas iedzīvotāju vēlas pārmaiņas, lai gan atzina, ka precīzi to pateikt nevar. Esot arī daudz slēpto protesta formu – cilvēki, kas atbalsta streikojošos, bet nevēlas to paust publiski.

Viņasprāt, protestu kustība nenoplok, bet gan pieņem citas formas, intervijā norādīja Cihanouska.

Kā mainījies Jūsu rīts, rīta rituāli kopš bijāt spiesta pārcelties uz Lietuvu?

Ja runā tieši par rītu, nekas īpaši nav mainījies. Tas sākas ar bērnu vešanu uz skolu un bērnudārzu. Taču, ja agrāk pēc tam paliku mājās, darbojos ar mājas lietām, tagad dodos uz ofisu, kur darām visu iespējamo, lai Baltkrievijā pēc iespējas ātrāk notiktu jaunas, godīgas vēlēšanas.

Nedēļas nogalē esat Rīgā. Un šī jau ir otrā vizīte dažu mēnešu laikā. Kas ir Jūsu brauciena mērķi?

Piektdien ir piesātināta programma. Ir paredzēta tikšanās ar Latvijas prezidentu, premjeru un ārlietu ministru. Tāpat piedalīšos ”Rīgas konferencē” par reģiona drošības jautājumiem, kur Baltkrievija ir viens no galvenajiem sarunu tematiem.

Varat jau minēt galvenās tēzes, ko vēlētos apspriest un kuras izskanēs konferencē?

Kopumā jāsaka, ka galvenais arī būs situācija Baltkrievijā. Par to, ka tur notiek genocīds. Iedzīvotājus turpina fiziski ietekmēt, sist. Cietumos turpinās vardarbība. Cilvēkus izķer demonstrāciju laikā, kā arī no mājām. Dzīvokļos vienkārši iebrūk OMON, rauj nost baltisarkanās lentītes, kuras cilvēki izkāruši pie logiem. Vienā no šādiem incidentiem cietušajam nodarīti ļoti smagi miesas bojājumi. Es ļoti to visu pārdzīvoju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd jūs esat bijusi vairākās Eiropas valstīs, tiekoties ar to līderiem. Kāds ir galvenais ieguvums no šīm tikšanām? Ir kāda rezonansē, kāds rezultāts? Jo mēs visi redzam – prezidents joprojām ir pie varas.

Teju visa pasaule šobrīd vēro, kas notiek Baltkrievijā. Kas attiecas uz Eiropas valstīm, tad tās ir atbalstījušas baltkrievu tautas izvēli. Tos, kuri vēlas būvēt demokrātisku valsti. Paldies tām valstīm, kuras nav atzinušas Lukašenko par leģitīmu prezidentu. Kas neatzīst šīs vēlēšanas par notikušām. Samērā ātri tika ieviests pirmais sankciju saraksts. Jo notikušas falsifikācijas, notikusi vardarbība pret iedzīvotājiem, balstoties uz tā saukto ”Maskavas mehānisma” ziņojumu, mēs vēlamies īstenot starptautisku izmeklēšanu par notikumiem Baltkrievijā.

Svetlana, šobrīd cilvēki Baltkrievijā ir aktivizējušies kā nekad. Ja mēs raugāmies, ko vēsta valsts oficiālie mediji, tad tas tiek pasniegts kā neliela daļa “ekstrēmistu”. Cik, Jūsuprāt, procentuāli ir tās sabiedrības daļa, kas sagaida pārmaiņas? Ielās Minskā iziet ap 100 tūkstošiem. Cik ir pavisam?

Domāju, ka tie varētu būt kādi 80%. Jo ir cilvēki, kuri ir pret režīmu, pret diktatūru, bet kuri nevar kaut kādu iemeslu dēļ iet ielās. Ir daudz slēpto protesta formu, viņi atbalsta streikojošos, taču to neizrāda publiski. Domāju, ka 80%, precīzi pateikt nevaru, vairs nevēlas dzīvot diktatūrā, kura valdījusi 26 gadus.

Tajā pašā laikā nav izdevies prezidentam no Jūsu puses uzstādītais ultimāts atkāpties. Uzņēmumos bija daļa cilvēku, kas bija gatavi sākt streiku, taču tas nesasniedza kritisko masu, kāpēc?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Galvenokārt jau tāpēc, ka tāds vardarbības līmenis no valsts vadības puses ir bezprecedenta gadījums. Pat mūsu valsts vēsturē tik skarbi nav bijis. Ir saprotams, ka cilvēkiem ir bažas gan par savu, gan savu tuvinieku dzīvību. Taču saprotiet, pati protestu kustība nenoplok. Tā pieņem citas formas. Ja tas, ko redzam ielās, nedaudz mainās, patiesībā tā nostiprinās vēl vairāk.

Intervijā kanālam “Dozhdj” teicāt, ka Baltkrievijā tagad ir nepieciešams mainīt protestu taktiku, lai “neiegāztu cilvēkus”. Ko tas nozīmē un kādai ir jābūt šai jaunajai taktikai?

Saprotiet, aizvadītājā svētdienā mūsu OMON atkal sāka ļoti brutāli rīkoties. Pret cilvēkiem tika raidītas dūmu sveces, tika pavērsti ieroči, bet saprotiet – cilvēki jebkurā gadījumā ielās būs. Taču, lai tas būtu iedarbīgāk, taktika ir jāmaina. Kā, par to šobrīd tiek aktīvi domāts. Izskatām dažāda veida variantus, līdz pie tās nonāksim. Vienkārši saprotiet – valstī, kur cilvēkam nav nekādu tiesību, katrs solis tagad ļoti precīzi jāpārdomā. Mēs jau nevaram, kā viņi pavērst ieročus.

Kā situāciju ietekmē fakts, ka trūkst līderu uz vietas? Šī situācija atšķiras no tās, kas 80.-to gadu beigās bija Baltijas valstis un Polijā. Jo Baltkrievijā līderus uzreiz apcietina. Bet šeit Baltijā, mēs sajūtām tādu kā savstarpējo saliedēšanos.

Tas parāda tikai to, ka tā saucamā vara baidās iestāties līdzvērtīgā cīņā. Cilvēkus vienkārši vai nu apcietina, vai izdzen no valsts. Viņi ir atraduši rēķināties ar citu viedokli. Visi galvenie līderi ir cietumā – Tihanovskis, Babariko, Statkēvičs. Taču domāju, ka tas daudz ko nemaina. Par laimi, mūsdienās aizvākt opozīcijas līderus nenozīmē novākt protesta kustību. Šobrīd jebkurš var kļūt par opozīciju un daudz ko darīt. Nav vairs viena, kuru iesēdināt un kustība noplok.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iepriekšējos gados no politiķiem gan šeit Latvijā, gan Eiropas Savienībā varēja dzirdēt, ka galvenā problēma sadarbībā ar opozīciju ir tās sadrumstalotība. Līdz ar Koordinācijas padomes izveidi, šī problēma vairs nepastāv?

Šādas problēmas nebija. Tā ir propaganda, kas runāja par sašķeltību. Tādas nebija. Jā, varbūt cilvēki ir izkaisīti šobrīd, taču mūsdienās ar interneta starpniecību katra darbība tiek saskaņota. Mēs pastāvīgi sazināmies, uzmundrinām viens otru. Strādājam viena mērķa labad. Neviens nevelk segu uz savu pusi. Visiem ir viens mērķis – atbrīvot politieslodzītos un būvēt jaunu valsti. Nesagaidīs viņi sašķeltību.

Kā Jūs šobrīd raksturotu Lukašenko pozīcijas? Ir dzirdēti paziņojumi par konstitūcijas maiņu, vēl citi. Taču kopumā izskatās, ka viņš sācis justies drošāk un nejūt, ka krēsls zem viņa varētu sašūpoties?

Krēsls šūpojas jau sen. Bet brīdis, kad viņš sevi neliģitīmi pasludināja par prezidentu, visu izšķīra. Tas jau ir punkts, no kura nav iespējas atgriezties. Neviens no viņa paziņojumiem valstī vairs netiek uztverts nopietni.

Jūs ar aicinājumu vērsāties pie drošības struktūru darbiniekiem, mudinot viņus līdz 25. oktobrim pāriet “tautas pusē”. Jums ir informācija, ka vismaz daļa ir pametusi dienestu?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas notiek pastāvīgi. Gadījumi netiek afišēti, taču tie ir arī pietiekami augsti stāvoši spēka struktūru pārstāvji. Tiek veikts pastāvīgs darbs, lai šo arī citiem stāstītu, ka jūsu rokām tiek īstenots genocīds. Kamēr nav par vēlu, pārejiet otrā pusē! Vēlos uzsvērt, runa pat nav par ierindas omoniešiem. Tie ir izmeklēšanas komiteju pārstāvji,

Pāvels Latuško, viens no Jūsu sabiedrotajiem, minējis, ka iedzīvotāju protesti nenorims, jo tūlīt būs jāiet ielās, jo valstī beigsies nauda. Kaut kas liecina, ka šāds scenārijs tiešām būs?

Protams, ka var jo ekonomiskā situācija labāka nekļūst. Un kā lai pasaka… pati sliktākā revolūcija ir tad, ja tā ir ”bada revolūcija”. Tas, ka šobrīd kaut kā mākslīgi tiek maksātas prēmijas, lai mudinātu citus strādāt, tas nenāk par labu ekonomiskajai situācijai valstī. Šis milzu ziepju burbulis agri vai vēlu plīsīs. Galvenais, lai šajā situācijā citas valstis nesāktu Baltkrieviju balstīt. Lai nav par ko maksāt algas omoniešiem.

Vienlaikus arī šeit, Latvijā, domāju, Lietuvā, Igaunijā ir daudz viedokļu paudēju, kas teiks, ka šobrīd dzīve Baltkrievijā ir daudz sakārtotāka – lūk, tā vajadzēja būvēt valsti. Kolhozi strādā, cilvēki apmierināti. Kāpēc, Jūsuprāt, ir šāds viedoklis?

Tā cilvēki saka, ja? Nu tad ņemiet Lukašenko pie sevis. Lai veido diktatūru. Varbūt tiem, kas tā saka, tas patiks. Kad jums nav nekādu tiesību, galvenais, lai maizei pietiek. Droši vien šie cilvēki skatās televīziju, kur vienu kaut kādu kolhozu rāda. Bet pabrauciet tālāk, un, atvainojos, govis mēslos līdz ausīm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā Jūs redzat turpmāko scenāriju – vai būs jaunas prezidenta vēlēšanas?

Jā. Tām jānotiek jau tuvākajā laikā, jo varai jāsaprot, tauta viņus vairs nepieņem. Lai kā pūlētos. Ar sišanu, citām zvērībām – iedzīvotāji vairs savu viedokli nemainīs. Ne galvā, ne sirdī viņi vairs nespēs dzīvot ar diktatoru.

Kas konkrēti varētu kļūt jaunu kandidātu Baltkrievijas prezidenta amatam? Ko redzat šajā lomā?

Es jau nezinu, kurš piedalīsies… Man personīgi, tas būtu mans vīrs Sergejs Cihanouskis. Kā uzticīga sieva, ja viņš nolems piedalīties, atbalstīšu. Bet nav teikts, ka viņš tiešām to vēlēsies. Iespējams, parādīsies vēl kādi līderi šo protestu gaitā. Lasīsim programmas, galvenais, lai tās ir demokrātiskas vēlēšanas un cilvēki paši izlemj, par ko balsot.

Bet uzskatāt, ka nākamais gads ir reāls periods?

Jā. Tas ir acīmredzami.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm