tv3.lv

Stājies spēkā politisko reklāmu aizliegums televīzijā

Ceturtdien, 4.septembrī, stājies spēkā politisko reklāmu aizliegums televīzijā. Šīs ir pirmās Saeimas vēlēšanas, pirms kurām ieviests mēnesi garš klusuma periods. Tomēr tas nenozīmē, ka partijām tagad ir pilnībā liegta likumīga iespēja par sevi atgādināt televīzijas reklāmās.

2014. gada 4. septembrī 20:00

12.Saeimas vēlēšanās, kas notiks tieši pēc mēneša, partijām jāspēlē pēc jauniem noteikumiem. Ar likuma spēku ir ieviests 30 dienu klusuma periods televīzijā, kura laikā ir aizliegts pārraidīt politiskās reklāmas. Tomēr likums neattiecas uz politiķu sludinājumiem, kuros tiek informēts par deputāta amata kandidātu tikšanos ar vēlētājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz ar to partijām ir tiesības turpināt par sevi atgādināt ar šādu sludinājumu palīdzību, aicinot vēlētājus uz tikšanos, lai, piemēram, runātu par partijas ieceri samazināt nodokļus. Tā ir iespēja, par spīti politisko reklāmu aizliegumam, turpināt televīzijā popularizēt kā partiju, tā arī tās līderus un priekšvēlēšanu programmu.

Aptaujājot virkni partiju, tās visas kā viena norāda, ka nav domājušas priekšvēlēšanu kampaņā izmantot šādu iespēju. Pāris politiskie spēki, kā iemeslu savai rīcībai min aģitācijas tēriņu ierobežojumus. Bet atsevišķas partijas interesējas, kādu atbildi snieguši konkurenti, bet citu partiju pārstāvji neslēpa, ka pirmo reizi dzird par iespēju arī mēnesi ilgajā klusuma periodā pirmsvēlēšanu kampaņā izmantot reklamēšanos televīzijā un izklausījās ieinteresēti. Tātad nevar izslēgt, ka vēlētājus politiķi tomēr vēl uzrunās televīzijas ekrānā — ar sludinājumu palīdzību.

Taču kopumā par jauno regulējumu, kas liedz mēnesi pirms vēlēšanām televīzijā rādīt ierastos partiju reklāmas rullīšus, politologiem ir atšķirīgi viedokļi. Ļoti pozitīvi to vērtē Iveta Kažoka, norādot, ka tas mazina naudas varu cīņā par vietu parlamentā.

Tāpat tiek minēts, ka vēlētāju izvēle varētu kļūt mazāk spontāna, lai gan politiskās reklāmas nav izliegts turpināt pārraidīt radio un izvietot vidē. Savukārt Ivars Ījabs prognozē, ka mazāk politisko reklāmu televīzijā, nozīmē arī zemāku vēlētāju aktivitāti.

Kopš neatkarības atjaunošanas, kad tika vēlēta 5.Saeima, aktivitāte ir sarukusi no teju 90% līdz nepilniem 60-%. Un tiek prognozēts, ka arī šoreiz balsotāju skaits nepārsniegs 60%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm