Saeimas Juridiskā komisija atsakās no iniciatīvas par visu ģimeņu tiesisko aizstāvību

2022. gada 6. decembrī 12:07

Saeimas Juridiskā komisija otrdien nolēma neturpināt 13.Saeimā iesākto darbu ar Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai.

Šī atzīšana un aizsardzība attiektos arī uz viendzimuma pāriem.

Tieslietu ministrijas (TM) Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska atzīmēja, ka likumprojekts ir vērsts uz to, lai izpildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu. Arī Administratīvās tiesas (AT) Senāts ir lēmis, ka, kamēr likumprojekts nav pieņemts, ģimenes var reģistrēt savu statusu, izmantojot AT. Tomēr šāds process prasa daudz valsts resursu un nav efektīvākais veids, kā situāciju risināt, norādīja Palčevska. TM pārstāve uzsvēra, ka likumprojekts nekādā veidā neapdraud laulības institūtu.

Dagnija Palčevska
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore

“Likumprojekts nekādā veidā neapdraud laulību institūtu. Tas ir domāts kā paralēla iespēja personām, kuras sastāv dažāda vai viena dzimuma attiecībās, reģistrēt šīs attiecības pie notāra.”

Vaicāta, vai iecere atbilst Satversmei, Palčevska atzīmēja, ka valsts pamatlikums nosaka, ka visas valsts ģimenes ir tiesiski aizsargājamas.

Valsts likumos nav pieļauta iespēja nepildīt Satversmes tiesas spriedumus, sacīja TM pārstāve, norādot, ka tiesiskā valstī šāda situācija nevar veidoties. Arī Juridiskā biroja pārstāve norādīja, ka likumdevējs var lemt par dažādiem ST sprieduma izpildīšanas veidiem, taču neviens likums nepieļauj iespēju spriedumu nepildīt. Neesot arī zināmi tādi gadījumi, kad parlaments pilnībā ignorētu ST spriedumu.

Kamēr likums nav pieņemts, lai panāktu attiecību juridisku atzīšanu, viendzimuma pāri spiesti doties uz tiesu. Par nepieņemamu to uzskata “Progresīvie”, kas aicina jauno sasaukumu turpināt likuma izskatīšanu.

Atis Švinka
Saeimas deputāts, “Progresīvie”

“Jautājums patiešām, vai katram cilvēkam mūsu valstī būtu jācīnās par savām tiesībām caur tiesu vai tomēr valstij jāuzņemas ir atbildība, nodrošināt šo tiesiskumu?”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Civilās savienības likumu atbalsta arī “Jaunā Vienotība”.

Agnese Krasta
Saeimas deputāte, “Jaunā Vienotība”

“Noraidīt un nepārņemt, tas būtu vienkārši šo problēmu nerisināt un ignorēt. Jo tiesiskā valstī mēs cienām mūsu likumus un tiesas spriedumus un pildām tos, un cienām arī savus cilvēkus, kurus ir jāaizsargā.”

Savukārt pret likumu debatēs izteicās deputāti no partijas “Latvija pirmajā vietā”, “Apvienotā saraksta” un “zemsavieši”.

“Šajā gadījumā Satversmes tiesa ir pāršāvusi nedaudz pār strīpu, izvirzot prasības, kam vajadzētu būt Latvijas likumā noregulētam,” sacīja Saeimas deputāts Gunārs Kūtris (ZZS).

Atis Deksnis
Saeimas deputāts (“Apvienotais saraksts”)

“Mums priekšā stāv tāds ļoti grūts laiks Latvijai. Un mums ir ļoti būtiski tuvākā laikā runāt un risināt tos jautājumus, kas palīdz mūsu sabiedrībai. Kas vieno mūsu sabiedrību, un kas palīdz mums kopīgi skatīties uz priekšu.”

“Sabiedrības konsensus ir absolūti pret šī likuma… Judins: Absolūti nē. Krištopans: Nu, neteiksim absolūti nē. Bet viss, ko es dzirdu, un visi tie e-pasti, kas mums arī ir atnākuši, tie visi ir pret,” pauda Saeimas deputāts Kristaps Krištopans (LPV).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Asociācijas “Ģimene” pārstāve Elīna Kārkla aicināja deputātus neatbalstīt ieceri, paužot, ka ST ir pārkāpusi varas dalīšanas principu. Viņasprāt, piesaistītie eksperti, tai skaitā psihologi, kas tika uzklausīti ST lietas izskatīšanas gaitā, bijuši vienpusēji un snieguši nepatiesu informāciju.

Balsojums, vai Civilās savienības likumu turpināt izskatīt, liecināja, cik pretrunīgi to vērtē. Balsis sadalījās pieci pret pieci. Tātad neizšķirts. Gadījumos, kad ir neizšķirts, jābalso vēlreiz.

Par labu iecerei balsoja komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV), Inese Kalniņa (JV), Agnese Krasta (JV), Atis Švinka (P) un Edgars Zelderis (P).

Savukārt pret likumprojektu balsoja komisijas priekšsēdētāja biedrs Edmunds Teirumnieks (NA), Atis Deksnis (AS), Igors Judins (Stabilitātei!), Kristaps Krištopans (LPV) un Gunārs Kūtris (ZZS).

Tā kā balsojums bija neizšķirts, deputāti balsoja vēlreiz. Arī atkārtotajā balsojumā neviens viedoklis neguva pārsvaru. Tas nozīmē, ka likumu Saeima vairs neizskatīs. Sagaidāms gan, ka diskusijas par viendzimuma pāru tiesisko regulējumu tomēr turpināsies. Jo topošās valdības deklarācijas melnrakstā koalīcijas partijas apņēmušās nodrošināt vienā mājsaimniecībā kopīgi dzīvojošu cilvēku tiesību un interešu aizsardzību neatkarīgi no dzimuma un vecuma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums noraidīja iniciatīvu “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību”, kurā ir rosināts tiesiski atzīt ārpus laulības savienībā dzīvojošus pārus un nodrošināt viņu sociālo aizsardzību.

Kā ziņots, iepriekšējai, 13.Saeimai, nespējot pieņemt Civilās savienības likumu, kustība “Dzīvesbiedri” ceturtdien, 27.oktobrī, Saeimā iesniedza līdzdalības platformas “Mana Balss” iniciatīvu “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību” ar vairāk nekā 23 000 Latvijas iedzīvotāju parakstiem.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja kustības pārstāve Zane Jēkabsone, ST spriedums Latvijas likumdevējam devis uzdevumu – nodrošināt visu ģimeņu, tai skaitā ārpus laulības kopā dzīvojošo pāru juridisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību. Nodrošinot ST sprieduma izpildi, Tieslietu ministrijas paspārnē tika izstrādāts Civilās savienības likums, ar kuru tiktu izveidots tiesiskais regulējums, kas paredz ikvienai personai iespēju noslēgt civilo savienību ar citu personu, ar kuru tā veido kopīgu mājsaimniecību.

Taču likums tā arī netika pieņemts 13.Saeimā, apstājoties 3.lasījumā, kā rezultātā viendzimuma ģimenes bijušas spiestas lūgt ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, no kurām jau vairākas jau atzītas.

Kustības “Dzīvesbiedri” vadītājs Kaspars Zālītis iepriekš norādīja, ka 13.Saeima klaji ignorēja un neizpildīja divus ST par visu ģimeņu aizsardzību. Nespējot pieņemt regulējumu ārpuslaulībā dzīvojošo ģimeņu aizsardzībai, likumdevējs ir parādījis, ka neciena vai līdz galam neizprot Latvijas valsts pamatlikumu – Satversmi, pauž organizācijas pārstāvji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iniciatīvas “Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību” mērķis ir aicināt likumdevēju pieņemt Dzīvesbiedru likumu – tiesisko regulējumu ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai.

Likumdošanas iniciatīva paredzēja iespēju noslēgt dzīvesbiedru līgumu notariālā akta kārtībā, kas regulētu dzīvesbiedru personiskās un mantiskās attiecības, kā arī noteiktu gadījumus, kuros pastāv faktiskā dzīvesbiedru savienība, aizsargājot šo personu tiesības uz ģimenes dzīvi.

Tāpat aicināts nodrošināt dzīvesbiedru pāriem iespēju reģistrēt savas attiecības atvieglotā kārtībā, paredzot attiecību reģistrēšanu pie zvērināta notāra, tai skaitā izmantojot notāru attālināto pakalpojumu iespējas – “digiNotārs”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm