tv3.lv

Rīgas dome sašutusi par valdības attieksmi pret bēgļiem no Ukrainas

Rīgas dome ir neizpratnē par valdības attieksmi pret bēgļiem no Ukrainas. Izmaiņas atbalsta sistēmā tiek sauktas par pārāk straujām, haotiskām. Bēgļos tas radot nevajadzīgu stresu, bet pašvaldībai – lielāku slodzi un papildu izdevumus. Rīgas domes deputāti sūdzas, ka viņu partijas biedri valdībā neņemot vērā ieteikumus.

Rīgas domei pieaugošu spriedzi rada viesnīcas, kas valdības pēkšņi samazinātās kompensācijas dēļ atsaka ne vien jaunu bēgļu uzņemšanu, bet liek izvākties jau esošajiem. Vakar Rīgas pašvaldības policijai nācās steigā meklēt jaunu izmitināšanu 200 ukraiņiem, šodien vēl 200 cilvēki izlikti no viesnīcām, līdz pirmdienai kaut kur jāpārmitina 170 bēgļi. Taču katru dienu Rīgā ierodas vidēji ap 200 jaunu bēgļu no Ukrainas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andrejs Aronovs
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks

“Atnāca cilvēku grupa, un neviena pašvaldība negribēja viņus ņemt, tai skaitā mēs, jo mums visas vietas ir aizņemtas. Tā ir avārijas situācija. To, kas bija domāts šodienai, atdevām vakar.”

Kad valdības steigā pieņemta lēmuma seku dēļ bēgļu ģimenes ar bērniem nu ir jāpārmitina no Rīgas viena gala uz otru, rodas sajukums izglītības sistēmā, jo bērni bija sākuši iet tajos bērnudārzos un skolās, kas atradās tuvāk viesnīcām. Pašvaldība ir arī neizpratnē, kāpēc valdība noteikusi apgrūtinošas prasības īres mājokļa 400 eiro pabalstam. Tā kā istabas vai dzīvokļa izīrētājam jābūt reģistrētam Valsts ieņēmuma dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam un no ukraiņu dotās naudas jāmaksā nodoklis par īri, līdz pat šodienai pašvaldībā neesot pieteicies neviens īres mājokļa piedāvātājs. To, ka valdības lēmumi radīs problēmas, Rīgas domes deputāti teikuši saviem partijas biedriem valdībā.

Linda Ozola
Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece, ”Konservatīvie”

“Es jums apliecinu, ka es netiku sadzirdēta. Valdības pārstāvju bieži vien pārmērīga neuzticēšanās pašvaldībām. Šī ir iespējams hroniska problēma arī citās jomās, bet šī bija pirmā reize, kad es pati ar to saskāros.”

Savukārt valdības jaunieviestā prasība Ukrainas bēgļiem pārbaudīt Latvijā atvērto bankas kontu saturu nozīmēšot nevajadzīgu slodzi sociālajiem darbiniekiem. Jau jūnijā ar bankas izrakstiem būs jāpārvērtē katrs no Rīgā reģistrētajiem 15 000 bēgļu. Daļai nāksies atņemt kādus pabalstus, ja tajos parādīsies summa virs minimālās algas.

Irēna Kondrāte
Rīgas domes Labklājības departamenta direktore

“Ir ļoti grūti paskaidrot cilvēkiem, kāpēc valsts, kas viņiem ļoti plaši atvēra durvis, pēkšņi kaut kā dīvaini sāk tās durvis vērt ciet.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par bēgļiem atbildīgās Iekšlietu ministrijas līderību nejūtot, arī premjers esot atslābis. Rīgas domi neapmierina neziņa, ka valdība nestāsta vai arī tai nav ideju, ko darīt ar bēgļiem pēc primārā atbalsta beigām.

Viesturs Kleinbergs
Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs

“Lēmums par 30 dienu pagarinājumu bez reāla plāna un seguma ir tikai un vienīgi plāksteris. Ja netiks mainīta pieeja, kāda tā bijusi līdz šim, tad pēc 30 dienām atkal būsim turpat, kur esam šodien.”

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam ar dažādiem pabalstiem un maksājumiem trīs mēnešu laikā Rīgas dome izlietojusi nepilnus piecus miljonus eiro.

Žurnālists
Uzdod neērtus un kritiskus jautājumus, izgaismo nejēdzības un neizpildītos solījumus, liek atbildēt par sabiedrības līdzekļu racionālu izlietojumu. Eksperimentālists ar skaidru redzējumu par modernas formas stāstiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm