tv3.lv

Pūcem nav šaubu par Saeimas vairākuma atbalstu Rīgas domes atlaišanai

Ministru kabinets (MK) atbalstījis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Jau šonedēļ par šo iniciatīvu sāks lemt Saeima, kurai jāsaka galavārds. Valdības koalīcijā vienprātības šajā jautājumā gan nav. “KPV LV” ministri likumprojektu neatbalstīja.

Par iemeslu domes atlaišanai kļuvusi galvaspilsētas “atkritumu sāga”. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) uzskata, ka Rīgas dome nespēj sistēmiski sakārtot šo jomu un līdz ar to nepilda likumos noteikto pašvaldības funkciju – sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

“Šīs nespējas dēļ izveidojās arī šis likuma pārkāpums, turklāt atkārtots šā gada ietvaros, kuru mēs esam konstatējuši. Proti, Rīgas domes bezdarbība likumā noteikto funkciju izpildē,” norāda VARAM ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Savukārt ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) saka: “Rīgas domes nespēja šo jautājumu risināt laicīgi un pareizi spieda valdībai vispirms izsludināt vienu ārkārtas situāciju, kas ļāva darbībai turpināties, rīdziniekiem faktiski nejūtot – atkritumi tiek savākti, rēķini tiek izrakstīti. Bet tas ir par spīti pašvaldības nespējai, valdības rīcības rezultātā.”

Otrdien apstiprinātajā likumprojektā ņemti vērā arī iepriekš paustie Valsts kancelejas (VK) iebildumi par nepietiekamo juridisko pamatojumu. Piemēram, skaidrāk definēts atlaišanas samērīgums. Gan VK, gan VARAM pārstāvji atzina, ka tas ir būtiski, ja šis jautājums nonāks līdz izskatīšanai Satversmes tiesā.

Otrdienas valdības lēmums gan nebija vienbalsīgs. Pret priekšlikumu balsoja divi partijas “KPV LV” ministri – iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un labklājības ministre Ramona Petraviča.

“Kā galvenais arguments tiek minēta Rīgas domes nespēja tikt galā ar atkritumu apsaimniekošanu. Bet, kā mēs redzam, atkritumi tiek izvesti, tie nekrājas, Rīgas dome ar šo situāciju tiek galā. Ir noslēgti arī līgumi. Līdz ar to es neredzu pamatu, kāpēc šobrīd būtu jāatbrīvo Rīgas dome,” skaidro Petraviča.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa arī norādīja, ka Rīgas domes atlaišanas likumprojektam, visticamāk, nebūs viņas partijas biedru atbalsta Saeimā. Pūce gan ir pārliecināts, ka arī bez “KPV LV” balsīm likumu izdosies apstiprināt.

“Es, protams, respektēju politiskā spēka tiesības tādu lēmumu pieņemt. It īpaši tāpēc, ka tā ir izvēle, vai šāda pārkāpuma gadījumā tā rīkoties. Man šķiet, ka mūsu novērtējums liecina par to, ka Saeimā ir vairākuma deputātu atbalsts atlaišanai,” saka Pūce.

Saeimas ārkārtas sēde par šo jautājumu notiks jau trešdien. Ja priekšlikums gūs Saeimas atbalstu, Rīgas pašvaldībā tiks iecelta pagaidu administrācija, kas sastāvēs no trīs ministriju pārstāvjiem. Bet ārkārtas domes vēlēšanas varētu notikt divus mēnešus pēc likuma stāšanās spēkā – visticamāk, nākamgad martā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm