tv3.lv

Premjeres partijai risks pazaudēt valsts finansējumu; nelikumīgai vēlēšanu aģitācijai iztērēti 43 tūkstoši

KNAB Vienotības priekšvēlēšanu kampaņā atklājis pārkāpumus trešo personu apmaksātajās  reklāmās par septiņiem deputātu kandidātiem. Pretlikumīgie aģitācijas izdevumi – kopumā 43 tūkstoši eiro – pieskaitīti visas partijas priekšvēlēšanu tēriņiem.

2015. gada 14. jūnijā 20:34

Tas nozīmē, ka Vienotība ir pārsniegusi atļauto izdevumu limitu tieši par tik lielu summu, kas draud ar valsts finansējuma atņemšanu. Partija nepiekrīt KNAB atklātajam un sola ar savu viedokli vērsties  tiesā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

12. Saeimas vēlēšanās Vienotībai bija viena no dārgākajām kampaņām. Tā izmaksāja 407 634 eiro, un Vienotība pašā vēlēšanu priekšvakarā bija strauji pietuvojusies atļauto tēriņu griestiem. Taču tos nepārkāpa. Dažus deputātu kandidātus priekšvēlēšanu laikā slavināja sabiedrībā pazīstami, bet ar partiju nesaistīti ļaudis.

Tas ir atļauts, taču šādai priekšvēlēšanu aģitācijai viens cilvēks nedrīkst tērēt vairāk kā 5 tūkstošus eiro, personai jādarbojas savā vārdā, un šie izdevumi partijas priekšvēlēšanu izdevumos netiek ieskaitīti. Latvijas ārstu biedrības līdera Pētera Apiņa atbalsts Latvijas Radio priekšvēlēšanu laikā izskanēja Vienotības deputāta kandidātam Jānim Upeniekam. Viņš Vidzemes apgabalā startēja ar zemo 16. vietu sarakstā, bet Saeimā iekļuva ar augsto 4. vietu.

Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs priekšvēlēšanu laikā radio reklāmās zemgaliešus aicināja balsot par Vienotības kandidātiem Viktoru Valaini un Madaru Lasmani. Lasmanis Saeimā neiekļuva, bet  Valainis patlaban ir Vienotības frakcijas deputāts.

KNAB rīcībā ir tieši un netieši pierādījumi, ka pirms vēlēšanām trešo personu apmaksātās reklāmas tikušas  organizētas  ar pašu deputātu kandidātu ziņu. Tā tas noticis gan ar Vienotības frakcijā strādājošo Valaini, Upenieku, Inesi Boķi, Vilni Ķirsi, ārpus parlamenta palikušo Madaru Lasmani.

Šādus pat pārkāpumus KNAB atklājis arī par deputātu kandidātu Dzintaru Zaķi, kura nokļūšanai Saeimā varētu būt pat pirktas balsis. Radio reklāmās trešās personas, iespējams, organizēti slavinājušas arī Anriju Matīsu, kuram Latgales apgabalā bija pirmais numurs. Satiksmes ministrs to pilnībā noliedz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

KNAB kopā saskaitījis 21 šaubīgu Vienotības trešo personu reklāmu. Pamatā slavēti kādreizējie Reformu partijas biedri. Pirms 11. Saeimas vēlēšanām viņiem tika organizētas individuālas, ar partiju nesaskaņotas kampaņas. Toreiz aiz tām stāvēja mediju aģentūras Creative Media Services pārstāvis Kārlis Gudonis, Jāņa Upenieka darba kolēģis, ar pieredzi partiju reklāmu kampaņās.

Pēc TV3 rīcībā esošās informācijas, Gudonis sniedzis paskaidrojumus KNAB un norādījis savu saikni ar trešo personu reklāmām Vienotības deputātu kandidātiem. Tas ļāvis KNAB izdarīt secinājumus, ka tā bijusi vienota kampaņa, nevis neatkarīgu cilvēku atbalsts atsevišķiem deputātu kandidātiem.

KNAB atklājis, ka šaubīgās trešo personu reklāmas izmaksājušas 43 tūkstošus eiro. Šī summa tagad pieskaitīta Vienotības kopīgiem vēlēšanu izdevumiem un partija administratīvi sodīta par nepatiesu ziņu sniegšanu un pārsniegtiem vēlēšanu izdevumiem.

Vienotība var cerēt uz brīnumu, ka KNAB priekšnieks Jaunskungas lēmumu šā mēneša beigās atcels. Tomēr smagākais sods Vienotību vēl tikai sagaida. Pēc KNAB atklātā sanāk, ka partija pārsniegusi tēriņu limitu tieši par 10 procentiem, un likums paredz, ka tādā gadījumā partijai var apturēt valsts finansējumu. Vienotība biroja uzturēšanai, darba algām un citām vajadzībām no valsts ik gadu saņem 140 tūkstošus. Vienotības valdes locekļi par to  informēti šonedēļ, aiz slēgtām durvīm.

Lēmums par valsts finansējuma apturēšanu partijai stājas spēkā līdz ar galīgo tiesas spriedumu. Ja Vienotība tiesāsies, tā iegūs laiku. Zatlera vadītā partija reklāmas kampaņu izmaksu dēļ, kas nebija saskaņotas ar partiju, savulaik zaudēja turpmāku iespēju iegūt valsts finansējumu, un tas bija partijas beigu sākums. Vienotības spice nevēlas atzīt, ka tie paši cilvēki, kas lika ciest reformu partijai, tagad sagrauj Vienotības reputāciju un var padarīt to daudz atkarīgāku no ziedotājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nav pierādījumu, ka partija būtu koordinējusi trešo personu reklāmas, taču Āboltiņas izteikumi ļauj noprast, ka viņa bargi nevērsīsies pret partijas disciplīnas pārkāpējiem. Arī līdz šim Vienotības līdere bija demonstrējusi atbalstu jaunpienācējiem no Reformu partijas – Upeniekam neliedzot vadīt sporta apakškomisiju, bet Ķirsim – pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisiju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm