tv3.lv

Pētnieks: Nav skaidrs, kādēļ VDK dokumenti tagad kļuvuši par slepeniem

Gadu pēc dibināšanas VDK izpētes komisija nespēj piekļūt ne valdības finansējumam, ne čekas dokumentiem, kurus aizvien sargā Satversmes aizsardzības birojs, vēsta TV3 Ziņas.

2015. gada 5. septembrī 19:45

Liela daļa represēto un čekas krimināllietu glabājas Nacionālajā arhīvā un ir brīvi pieejamas. Savukārt, aģentu kartotēka un elektroniskā datubāze atrodas aiz Satversmes aizsardzības biroja atslēgas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas bija Ministru Kabineta rīkojums 1995. gadā, ka 20 gadus pēc VDK izbeigšanās šie dokumenti pētniecībai un žurnālistikai kļūs pieejami. Principā likumā tas ir pateikts. Kā tie kļuvuši par slepeniem, būs jānoskaidro,” norāda Kārlis Kangeris, VDK izpētes komisijas priekšsēdētājs.

Taču problēma slēpjas arī finansējumā. Gadu pēc dibināšanas komisija ceļojusi no Izglītības pie Tieslietu ministrijas, zaudējusi un atkal atjaunojusi savu pētnieku sastāvu, un visbeidzot ir nodota Latvijas Universitātes pārraudzībā. Taču 250 tūkst. eiro lielajam finansējumam tā arī šī komisija nav piekļuvusi.

Foto:

Problēma slēpjas tajā, ka Izglītības ministrijai vispirms jānoslēdz līgums ar Latvijas Universitāti, kas naudu nodos tālāk pētniekiem. Nupat ministrija nākusi ar trešo piedāvājumu saviem nosacījumiem, tostarp ierēdņi vēlas, lai viņiem ļauj pārraudzīt pētnieku darbu. Tāpat ministrija grib paturēt tiesības jebkurā brīdī lauzt līgumu, pat neminot iemeslus. Tas pētniekiem nav pieņemams.

Ministrijas izstrādātās vienošanās projekts neparedz komisijas pienākumu darba plānu, darba gada pārskatu vai darba gala pārskatu saskaņot ar ministriju. Minētie dokumenti tiek iesniegti ministrijai zināšanai. Ministrijas ieskatā tas ir nepieciešams, lai pārliecinātos par valsts budžeta līdzekļu piešķīruma pamatotību.

Skaties video:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm