Saturs turpinās pēc reklāmas

Opozīcijas ieskatā Saeimas darbs ārkārtas režīmā pārvērties murgā

Ieilgstot ārkārtējai situācijai, Saeimas darbs sāk pārvērsties murgā, uzskata opozīcija, norādot uz trūkumiem parlamenta darba organizēšanā attālinātā darba režīmām, vēsta TV3 Ziņas.

2021. gada 13. martā 21:20

Lai pandēmijas laikā bez vilcināšanās labotu likumus un apstprinātu valdības rīkojumus, kas sasitīti ar Covid-19 apkarošanu, Saeima jau gadu strādā ārkārtējā režīmā, sasaucot tikai ārkārtas sēdes. Kā skaidro prezidijā, pretējā gadījumā lēmumus nebūtu iespējams pieņemt operatīvi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saeimas priekšsēdētājas vietniece Inese Lībiņa-Egnese (“Jaunā Vienotība”)

“Ja sēde nav ārkārtas, bet kārtējā, tad kārtības rullis paredz, ka mēs nevaram pāriet no viena uzsāktā jautājuma pie nākamā, kamēr pirmais nav izskatīts Lai gluži vienkārši kāda jautājuma neizskatīšana līdz galam neparalizētu visu pārējo darbu, un lai mēs operatīvi, ja nu gadījumā vēl kāds jautājums būtu šodien jāizlemj, varētu rīkoties.”

Ievērojot drošības pasākumus, vairums deputātu strādā attālināti, tāpēc darbs notiek tiešsaistē, izmantojot e-Saeimu. Risinājums paredzēts tikai ārkārtas sēžu noturēšanai. Savukārt kārtības rullis paredz, ka ārkārtas sēžu apstiprināto darba kārtību nav iespējams papildināt ar jaunu jautājumu iekļaušanu.

“e-Saeimu nevar papildināt ar jauniem jautājumiem. No tās var izņemt jautājumus, bet ielikt jaunus nav iespējams. Un mēs praktiski esam ķīlnieki šajā situācijā, vadoties no e-Saeimas iespējām. Tas nav normāli,” uzskata Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko.

Ja rodas nepieciešamība steidzami lemt par papildu jautājumiem, nākas sasaukt jaunu ārkārtas sēdi. Tāpēc nu jau par ierastu praksi kļuvusi pat vairāku sēžu rīkošana vienā dienā.

“Tā ir, ka mēs šodien [esam] ķīlnieki izpildvarai. Tas nav pareizi. Tāpēc mums ir, man liekas, piecas ārkārtas sēdes sasauktas. Tāpēc, ka mēs nevaram iziet no šīs situācijas ar skaidru plānu,” problēmu iezīmē Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Strādājot šādā režīmā ir cietis parlamenta darbs, uzskata Klementjevs. “Kvalitāti upurējam ātrumam. Mums ātrums iet, kvalitāte klibo,” viņš ir strikts.

Saeimas prezidijs lemj, kādā secībā ārkārtas sēdes noturamas, ņemot vērā prioritāri izskatāmos jautājumus. Ja dienas laikā rodas jauni, neatliekami nepieciešami balsojumi, sēžu secība var mainīties pa stundām. Līdz ar to izsekot parlamenta darbam kļuvis sarežģīti.

Piemēram, aizvadītajā ceturtdienā deputāti darbu sāka ar 11. marta pirmo sēdi. Pēc tam sekoja 11.marta otrā sēde. Tad – 4. marta trešā sēde un 4. marta ceturtā sēde. Tālāk sekoja 11. marta ceturtā sēde, pēc tam 11. marta trešā sēde un visbeidzot 11. marta piektā sēde. Bet laika trūkuma dēļ jau atkārtoti nācās atlikt 25. februāra otro sēdi.

Lai orientētos sēžu secībā, “kaklu var nolauzt”.

“Tas nav normāli. Tas ir ļoti slikti. Tāpēc, ka, pieņemsim, ieinteresētās personas, nozares pārstāvji, sabiedriskās organizācijas, izrunājot komisijās savus jautājumus, nezina, [pat] aptuveni nezina, kad mēs varēsim to apstiprināt parlamentā,” saka Saeimas sekretārs.

Šādu darba organizēšanu opozīcija sauc par murgu.

“Šis ir tehnisks jautājums, kas ir praktiski pārvērties par murgu daudziem lietotājiem,” Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saeimas Admistrācijai esot uzdots uzlabot e-Saeimas tehnisko risinājumu, tomēr būtiskas izmaiņas nav plānotas deputātu darbā pandēmijas apstākļos.

“Tas nav viegli. Mēs esam atraduši, manuprāt, labāko iespējamo risinājumu, lai tas būtu gan operatīvi, gan izdarāmi, gan arī tehniski iespējams. Bet, protams, mums arī šis darbs nav vienkāršs,” aeimas priekšsēdētājas vietniece Inese Lībiņa-Egnese (“Jaunā Vienotība”).

Kā norāda prezidijā, ierasto darba ritmu parlamentā atjaunot būs iespējams, visticamāk, vien tad, kad atkal būs droši strādāt klātienē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas