Obligāta dalība vēlēšanās Latvijā – reāla vai utopiska ideja?

Piedalīšanās vēlēšanās ir pilsoņa pienākums vai tiesības? Dažās pasaules un arī Eiropas valstīs ir ieviesta obligāta dalība vēlēšanās. Pretējā gadījumā pasīvam pilsonim var draudēt noteikti sodi. Vai Latvijā būtu iespējams ieviest obligāto balsošanu vēlēšanās?

2017. gada 7. jūnijā 7:09

Šajās pašvaldību vēlēšanās esošā pilsoņu aktivitāte tiek vērtēta kā vidēja. Kopumā Latvijā nobalsoja nedaudz vairāk par pusi no visiem balsstiesīgajiem pilsoņiem: aktīvāki bijuši Rīgas iedzīvotāji, savukārt vismazākā vēlētāju aktivitāte tika novērota Zemgalē. Vairāk nekā 700 tūkstoši balsstiesīgo neizmantoja tiesības ietekmēt politiskās norises savā pašvaldībā, kas raisa jautājumu par to, vai Latvijā līdzīgi Beļģijai, Kiprai, Grieķijai un Luksemburgai būtu iespējams ieviest obligātu dalību vēlēšanās. Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs ir skeptisks par šādu ideju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekrānuzņēmumi

Arnis Cimdars
Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs

Latvijas konkrētajā situācijā neredzu skaidrus argumentus par labu šādai izmaiņai. Ja jūs gribat samaitāt kādu labu lietu, pieliekat priekšā vārdu “obligāti”.

Cīnoties ar pilsoņu pasivitāti un neieinteresētību savas valsts politiskajā dzīvē, obligāta balsošana ir ieviesta 22 pasaules valstīs. Gadījumā, ja šo valstu pilsonis nepiedalās vēlēšanās, tam draud naudas sods, vairāki ierobežojumi sociālās palīdzības saņemšanai un darbam publiskajā sektorā, kā arī vēlētāja tiesību zaudēšana un 10 gadiem, kā tas ir Beļģijā.

Interesanti, ka Brazīlijā, kur obligātā dalība vēlēšanās ir ieviesta ar vieniem no stingrākajiem sodiem par nepiedalīšanos, 2014. gada prezidenta vēlēšanās 30 miljoni jeb piektdaļa reģistrēto vēlētāju vēlēšanās tomēr nebalsoja. Politoloģe Ilga Kreituse akcentē, ka Latvijā obligāta dalība vēlēšanās izraisītu iedzīvotāju pretestību.

Ilga Kreituse
politoloģe, RSU profesore

Es domāju, ka Latvijā šobrīd tas ir nereāli un diez vai atbilstu vēlētāja noskaņai. Lai gan, no otrās puses, par to ir vērts domāt un runāt. Jo, ja tu nepiedalies un negribi veidot, it īpaši pašvaldībās, to varas struktūru, kāda tiek realizēta, vai tev ir tiesības pēc tam pieprasīt, lai šī varas struktūra par tevi rūpējas. Bet, nopietni runājot, tas nav Latvijai piemērots modelis, un šobrīd nekādā gadījumā nav ieviešams, jo tā realitātē ir grūti iedomāties, kādi mehānismi būtu nepieciešami un kādu pretestību tas izraisītu.

Ideja par obligātu dalību vēlēšanās Latvijā tiek apspriesta jau kopš 2006. gada, kad ar šādu ierosinājumu nākusi klājā bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tomēr tuvākajā nākotnē šādas kardinālas pārmaiņas Latvijas vēlēšanu sistēmā netiek gaidāmas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm