Ne vairāk kā divi secīgi termiņi. Vai Vīķe‑Freiberga uz prezidenta amatu drīkstētu kandidēt vēlreiz?

Pēdējie četri Latvijas Valsts prezidenti, ieskaitot pašreizējo – Egilu Levitu, amatā bijuši vienu termiņu jeb četrus gadus. Taču, ja Saeima ir labvēlīga, viens un tas pats prezidents var vadīt valsti divus secīgus termiņus. Bet vai bijušais prezidents uz to pašu amatu vēlāk var kandidēt atkārtoti?

29. maijā 8:39

Domājot par līdzšinējiem Saeimas vēlētiem Valsts prezidentiem un gaidāmajām vēlēšanām, bieži vien tiek piesaukts Vairas Vīķes-Freibergas vārds, kura arī ir pēdējā Latvijas galva, kas tikusi pārvēlēta uz otru termiņu. Kopš viņas Latviju vadījuši vēl četri prezidenti – Valdis Zatlers, Andris Bērziņš un Raimonds Vējonis, no kuriem neviens nav spējis amatu saglabāt arī pēc pirmajiem četriem gadiem, savukārt pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits no atkārtotas kandidēšanas tomēr atteicies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gatavojoties jaunā Valsts prezidenta vēlēšanām, kas norisināsies 31. maijā, un izvērtējot pieteiktos kandidātus, proti, Edgaru Rinkēvičus (JV), Uldi Pīlēnu un Elīnu Pinto, daudzi atkal atminas Vīķes-Freibergas prezidentūru un min – šajā amatā vēlētos redzēt līdzīgu viņai. Bet kā tad ir – vai viņai bija (un joprojām ir) iespēja prezidenta krēslā sēsties atkal, lai arī amatā jau aizvadījusi divus termiņus?

Kā paredz Latvijas Republikas Satversme, viena un tā pati persona Valsts Prezidenta amatā var tikt ievēlēta uz ne vairāk kā diviem secīgiem termiņiem jeb astoņiem gadiem pēc kārtas. Taču, ja bijušais Valsts prezidents pēc tam vienu termiņu jeb četrus gadus izlaiž, viņam ir tiesības uz šo amatu pretendēt atkārtoti un tikt ievēlētam uz vēl diviem termiņiem pēc kārtas. Līdz ar to teorētiski, ja vien viņa to vēlētos, Vīķe-Freiberga (un citi bijušie prezidenti) atkal varētu pretendēt uz valsts galvas vietu.

“Šis konstitucionālais nosacījums ir paredzēts kā barjera varas pārlieku ilgai koncentrācijai vienas personas rokās, sekmē varas atjaunošanos un nodrošina varas dalīšanas principa pilnvērtīgu funkcionēšanu,” Satversmes komentārus citē “lvportāls.lv”.

Jāpiebilst, ka mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā kārtība ir līdzīga. Proti, valsts galva var tikt ievēlēts uz ne vairāk kā diviem secīgiem termiņiem, bet, vienu izlaižot, uz amatu var pretendēt atkārtoti. Tiesa, viena atšķirība Latvijai gan ir – mūsu Valsts prezidenta viena termiņa garums ir četri gadi, bet kaimiņvalstīs – pieci.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm