Maz ticams, ka “Jaunajai Vienotībai” izdosies izveidot plašu piecu partiju koalīciju

Kopš sākušas sarunas par koalīcijas paplašināšanu, līdzšinējie partneri nonākuši katrs savā “ierakumu” pusē. Nacionālā apvienība un “Apvienotais saraksts” stingri iestājas pret izmaiņām, bet “Jaunā Vienotība” tikpat apņēmīgi vēlas valdības paplašināšanu. Sarunu iznākums šobrīd ir neprognozējams, bet reti kurš šaubās par valdības sastāva maiņu.

Pirms sēšanās pie sarunu galda par koalīcijas paplašināšanu ar Zaļo un zemnieku savienību un “Progresīvajiem” abi opozīcijas spēki norāda, ka būtu gatavi sadarboties ar visām trīs partijām, kas šobrīd veido valdību.

“Zemsaviešu” līderis Viktors Valainis iestājas par piecu partiju koalīciju: “Ja šādā veidā darbotos, tad, es domāju, daudzi jautājumi, kas šobrīd stāv uz vietas un ir absolūti iesūnojuši, tie tiktu daudz veiksmīgāk risināti.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai gan daļa “Progresīvo” apšauba iespējas sadarboties ar Nacionālo apvienību, partijas vadītājs Kaspars Briškens šobrīd izvairās būt kategorisks: “Ja mēs varam atrast kopīgus risinājumus, tad, protams, šādā koalīcijā būtu ļoti ieinteresēti darboties, nenovelkot stingras “sarkanās līnijas” iepretim kādai politiskajai partijai.”

Tomēr šāda piecu partiju koalīcija ar 80 balsu vairākumu šķiet maz ticama tāpēc, ka kategoriski pret ir Nacionālā apvienība un “Apvienotais saraksts”. “Jaunā Vienotība” apzinās, ka panākt vienošanos būs sarežģīti, jo paplašināšanās nozīmē, ka jāzaudē daļa amatu.

“Tas ir līdzīgi kā ar bērniem. Ir sarežģīti neiedot konfekti bērnam, bet atņemt jau iedotu konfekti ir vēl grūtāk. Bet, manā skatījumā, tas ir jādara valsts labā,” stāsta “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Ja premjera partijai neizdotos panākt ZZS un “Progresīvo” nonākšanu valdībā, abu partiju pārstāvji stāsta, ka nejustos “uzmesti”, lai gan viņu balsis bija izšķirošas “Jaunās Vienotības” kandidāta Edgara Rinkēviča ievēlēšanai prezidenta amatā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uz jautājumu, ja “Progresīvajiem” neizdosies nokļūt valdībā, vai partijā nejutīšoties “uzmesti”, Briškens atbild: “Nekādā gadījumā. Mēs turpināsim darbu kā valstiska opozīcija.”

“Neviens mums nav neko parādā, ja tā varētu teikt. Tā bija mūsu izvēle, ko mēs izdarījām,” piebilst Valainis.

Tomēr reti kurš šaubās, ka valdība darbu turpinās līdzšinējā sastāvā. “Jaunā Vienotība” stingri apņēmusies panākt izmaiņas, tās pamatojot ar nepieciešamību paātrināt reformas. “Ir pienācis laiks paplašināt koalīciju,” uzskata Latkovskis.

“Jaunā Vienotība” cenšas iegūt lielāku balsu pārsvaru Saeimā, tāpēc izslēdz iespēju, ka līdzšinējos koalīcijas partnerus varētu aizstāt ar “Progresīvajiem” un ZZS. Tādā gadījumā tiktu zaudētas divu deputātu balsis.

“54 ir par maz. Kādā veidā mēs 54 [varētu] nomainīt uz 52? Neiespējami,” – tā Latkovskis.

Saeimas kuluāros neizslēdz, ka iespējama varētu būt valdība ar četrām partijām, ko “Jaunā Vienotība” veidotu ar “Apvienoto sarakstu”, bet Nacionālo apvienību aizstātu ar ZZS un “Progresīvajiem”.

Taču pirms sarunas noslēgušās, neviens neņemas prognozēt, ar kādu rezultātu tās beigsies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm