tv3.lv

LTRK prezidents aicina Kariņu publiski atvainoties visiem Latvijas uzņēmējiem

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu publiski atvainoties visiem Latvijas uzņēmējiem par viņa pausto apgalvojumu, ka sabiedrība no saviem nodokļiem uztur uzņēmējus.

27. janvārī 13:14

Pēc Rostovska sacītā, attiecīgais apgalvojums ir “pilnīgi aplams, uzņēmējus aizvainojošs un nepamatoti šķeļ sabiedrību”. Viņš atgādina, ka naudu valsts budžetā nopelna tieši pamatā uzņēmēji un viņu komandas. “Aicinu Ministru prezidentu publiski atvainoties visiem uzņēmējiem par šo aizvainojošo un nepatieso apgalvojumu,” viņš pauda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rostovskis vērsa uzmanību, ka nauda neuzrodas valsts budžetā no nekā, bet gan no uzņēmējdarbības, pēc viņa sacītā, visvairāk no uzņēmumiem, kas nodarbojas ar eksportu. “Eksportējošie uzņēmumi, pārdodot savas preces un pakalpojumus ārpus Latvijas robežām, mūsu valsts budžetam piesaista naudu no ārpuses. Tāpat arī iekšējā tirgū strādājošie uzņēmēji rada darba vietas, preces, pakalpojumus, līdz ar to arī naudu,” pauda LTRK prezidents.

Pēc viņa sacītā, nauda rodas arī tirgus attiecību rezultātā – “ja nav uzņēmēju un nenotiek uzņēmējdarbība, nerodas nauda, ko pārdalīt, ielikt valsts budžetā un realizēt valsts funkcijas,” viņš vērsa uzmanību.

Komentējot uzņēmumus, kas izpilda valsts pasūtījumus un piedalās valsts budžeta izlietošanā, viņš vērsa uzmanību – to var īstenot tikai tāpēc, ka ir nauda, ko radījuši eksportējošie un tirgū aktīvie uzņēmēji un, kas nonākusi publiskā sektora izmantošanai. “Visi finanšu līdzekļi, kas nonāk ministrijās, slimnīcās, skolās un citās valsts iestādēs, ir uzņēmēju radīti, jo publiskais sektors viens pats naudu nerada. Lai arī publiskā sektora darbiniekiem nodokļi tiek uzskaitīti, būtībā tiek apgrozīti jau esošie finanšu līdzekļi un papildus tie nerodas. Uzņēmēju jau iepriekš radītā nauda iziet cauri šiem nodokļu līkločiem, vairāk tās nekļūst,” atgādināja Rostovskis.

Viņš uzsvēra – iepriekš minētā rezultātā apgalvojums, ka sabiedrība par saviem nodokļiem uztur uzņēmējus, ir “pašos pamatos pilnīgi nepareizs”. “Uzņēmēju un viņu komandu radītā nauda ir tā, no kuras arī tiek dots šis atbalsts grūtā brīdī,” sacīja LTRK prezidents.

Rostovskis uzsvēra – ļoti liela nozīme ir tam, kāda uzņēmējdarbības vide ir valstī – vai tā ir konkurētspējīga, vai uzņēmēji var darboties ar pilnu jaunu un radīt pietiekami preces un pakalpojumus, kas tālāk jau rada naudu. Pēc 30 neatkarības gadiem Latvijā ekonomikas rādītāji dziemžēl esot vieni no zemākajiem Eiropā, par ko atbildīga nav tikai valsts, bet līdzatbildīgs ir arī uzņēmējs, iespējams, nebija pietiekami uzņēmīgs, vai pietrūka zināšanu savu ieceru īsteošanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr viņš vērsa uzmanību, ka valstīs, kurās biznesa vides regulējums ir uzņēmējiem labvēlīgāks, arī sabiedrība dzīvo labāk un labklājības līmenis ir augstāks.

Rostovskis arī pauda, ka pēdējos divos, pandēmijas ēnā pavadītajos gados, valsts ir nesamērīgi ierobežojusi uzņēmējus, it sevišķi tās nozares, kas šobrīd cietušas visvairāk, piemēram, tūrisma un viesmīlības nozari. “Vienā brīdī valsts vadītāji saka, ka strādāt nedrīkst, bet citā – paziņo, ka nevar vairs nozares uzņēmumus uzturēt.  LTRK) jau no pandēmijas sākuma ir vērsusi uzmanību, ka lēmumiem jābūt līdzsvarotiem un ierobežojumiem – samērīgiem,” sacīja Rostovskis.

Pēc viņa uzsvērtā, krīze nav tikai veselības jomā, krīze ir arī uzņēmējdarbībai. Divi gadi esot pietiekami ilgs laiks, lai varētu atrast risinājumus un pieņemt samērīgākus un racionālākus lēmumus. LTRK jau ilgu laiku ir aicinājusi valdību uzņēmējiem ļaut strādāt, vienlaikus pašiem rūpējoties par to, lai viņu uzņēmumos vīruss neienāk. Taču līdz šim virkne uzlikto ierobežojumu Latvijā, pēc viņa sacītā, bijuši nepamatoti un nesamērīgi, kamēr citās Eiropas valstīs daudzas nozares sāk atgriezties pirmspandēmijas stāvoklī, uzņēmumi strādā, nozares iet uz priekšu, jo ierobežojumi ir elastīgāki, samērīgāki. “Līdz ar to, tām valstīm budžeta nauda nav jāinvestē uzņēmēju atbalstam, uzņēmēji naudu rada paši,” viņš piemetināja.

Rostovskis pauda uzskatu, ka Latvijas valsts vadītājiem vajadzētu atgriezties pie ekonomikas pamatiem un izprast naudas rašanās avotus unn izglītot par to arī sabiedrību.

Aģentūra LETA 26.janvārī vēstīja, ka saskaņā ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) trešdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” pausto, komentējot Tūrisma krīzes vadības komitejas aicinājumu demisionēt finanšu ministru Jāni Reiru (JV) un veselības ministru Danielu Pavļutu (AP), sabiedrība nevar mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, īpaši, ja tā nav īpaši pieprasīta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc viņa paustā, ar minēto nozari jāstrādā ekonomikas ministram, nevis demisijas aicinājumā minētajiem. “Tas nav ne veselības, ne finanšu, tas ir ekonomikas ministrs, viņam ir jāstrādā ar savām nozarēm. Tas izaicinājums, kas mums kā sabiedrībai ir, ka mēs nevaram mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, ja uzņēmējdarbība nav īpaši pieprasīta,” komentēja valdības vadītājs.

Viņš uzskata, ka notiek pieprasījuma maiņa, sabiedrības uzvedības maiņa, un pēc diviem Covid-19 pandēmijas gadiem sabiedrība nedaudz citādi patērē. Vienlaikus Kariņš atgādināja, ka valsts palīdz nozarēm, kas Covid-19 izplatības noteikto ierobežojumu dēļ nevar strādāt.

Tāpat, pēc premjera teiktā, parasti ir otrādi, un uzņēmēji, strādājot un maksājot nodokļus, palīdz uzturēt veselības aprūpes sistēmu, izglītību un citas jomas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm