Latvijas vēstnieki: Krievija gatavojas jaunam uzbrukumam un cer, ka Rietumu atbalsts Ukrainai mazināsies

Tuvākajā laikā atkārtota krievu ofensīva pret Ukrainas galvaspilsētu Kijivu nav gaidāma. Tomēr Krievija nenoliedzami gatavojas jaunam uzbrukumam un cer, ka Rietumu atbalsts Ukrainai mazināsies. Tā situāciju vērtē Latvijas vēstnieki, kuri šajās dienās Rīgā pulcējušies uz savu ikgadējo sanāksmi.

Katra kara diena nes upurus un ciešanas. Tāpēc Ukraina pēc iespējas ātrāk vēlas uzvarēt un atbrīvot okupētās teritorijas. Taču ukraiņiem ir bažas par karadarbības ieilgšanu, saka Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava: “Krievijas ofensīva visu laiku notiek, jo aktīvā karadarbība frontē notiek. Tādi kaut kādi masīvi uzbrukumi vai atkārtoti karagājieni uz Kijivu – katrā ziņā tuvākajā laikā tas nebūs. Bet skaidrs, ka Krievija vēlēsies kaut kādā veidā mēģināt pārlauzt šo te kara gaitu sev par labu un tā ofensīva kaut kad būs.”

Bet, raksturojot noskaņojumu Maskavā, Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norāda, ka Kremlis gatavojas ilgstošam karam: “Visticamāk, viņi cer, ka Ukraina varētu neizturēt to, ka tai būs mazāks resurss – gan cilvēkresurss, gan finanšu resurss. Varbūt tiek liktas cerības uz to, ka Rietumu atbalsts varētu mazināties, ka Rietumi nogurs no tā. Es personīgi domāju, ka tās ir ilūzijas.”

Katru reizi tiekoties ar Rietumu sabiedrotajiem, ukraiņi ir sagatavojuši precīzu sarakstu ar nepieciešamo bruņojumu, saka vēstnieks Kļava. Šobrīd visvairāk vajadzīga artilērija, pretgaisa aizsardzība un tanki. Tāpēc kritiski tiek vērtēta Vācijas vilcināšanās piegādāt modernos tankus “Leopard”: “Neizskatās labi, protams. Bet, es domāju, ka tas spiediens aug un spiediens aug arī uz Vāciju pieņemt kaut kādu lēmumu, skaidru lēmumu. Un es domāju, ka mēs nonāksim līdz tai situācijai, ka tie tanki tomēr tiks Ukrainai piegādāti. Es esmu diezgan pārliecināts par to.”

Šķēršļus tanku piegādei liek arī Ungārija, paziņojot, ka neļaus tos transportēt caur savu teritoriju.

“Tur šis skaidrojums ir saistīts ar to, ka Ukrainā dzīvo diezgan liela ungāru minoritāte. Apmēram 150 000 līdz 200 000 ungāru izcelsmes cilvēki. Un Ungārija tādējādi vēlas tā kā aizsargāt arī viņu intereses. Teiksim, lai to karadarbību it kā vēl vairāk neeskalētu,” skaidro Latvijas vēstniece Ungārijā Agnese Kalniņa.

Savukārt iepriekš Ungārija ir centusies bloķēt sankcijas pret Krieviju un sākotnēji iebildusi arī Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanai Ukrainai. Skaidrojot Budapeštas atšķirīgo nostāju, Latvijas vēstniece norāda, ka Ungārija iestājas par sarunu turpināšanu arī ar agresorvalsti: “Ungārijas nostāja ir tāda, ka ir jācīnās par mieru. Ir jārunā par to, ka ir jābūt miera procesam. Ir jāpatur atvērti visi sarunu kanāli, dialogs arī ar Krieviju.”

Vēstniecei ungāriem nākas pastāvīgi skaidrot Latvijas pozīciju, ka Ukrainai ir maksimāli jāpalīdz, jo vienīgais atrisinājums ir Ukrainas uzvara: “Viņi uzklausa šo, un viņi to pieņem ar izpratni. Bet viņiem zināmos jautājumos ir cits viedoklis.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas vēstnieki no visas pasaules šonedēļ Rīgā pulcējas ikgadējā vēstnieku sanāksmē. Pēdējās nedēļas amatā aizvada Māris Riekstiņš. Kara gadadienā – 24. februārī – viņu atsauks. Latvija tādējādi solidarizējas ar Igauniju, kuras vēstnieku Krievija nolēmusi izraidīt. Riekstiņš neprognozē, kad Latvija varētu atjaunot vēstnieku Maskavā: “Ir vairākas valstis, kuras pat šajos kara apstākļos ir nozīmējušas jaunus vēstniekus. Un tās arī ir tādas mums tuvas partnervalstis, piemēram, norvēģi, dāņi. Kā es saprotu, tuvākajās divās nedēļās varētu ierasties arī jaunā Amerikas Savienoto Valstu vēstniece.”

Ar diplomātiem šodien tikās premjers Krišjānis Kariņš. Sarunas viņš noslēdza vārda tiešā nozīmē uz skanīgas nots, uzņemoties “vēstnieku kora” diriģēšanu.

Žurnālists
Vairāk nekā 20 gadu pieredze žurnālistikā. Specializējies politisko notikumu atspoguļošanā, ziņojot par sabiedrībai nozīmīgām norisēm

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm