tv3.lv

Koalīcijas politiķi nespēj vienoties par izmaiņām Satversmē, lai izņēmuma gadījumos paplašinātu valdības pilnvaras

2020. gada 20. aprīlī 22:17

Valdošā koalīcija nesteidz paust atbalstu Valsts prezidenta aicinājumam mainīt Satversmi, lai izņēmuma gadījumos paplašinātu valdības pilnvaras. Vairums koalīcijas partneru uzskata, ka šī iecere vēl rūpīgi jāizvērtē. Tāpēc pagaidām ir tikai panākta vienošanās rīkot tikšanos ar prezidentu Egilu Levitu.

Vīrusa radītā krīze apliecinājusi, ka ārkārtas situācijās valdībai jābūt lielākām pilnvarām. Tā uzskata Valsts prezidents Egils Levits. Viņš jau pirms mēneša Saeimai izteica aicinājumu mainīt pamatlikumu, lai atjaunotu valdības tiesības izņēmuma gadījumos izdot noteikumus ar likuma spēku, ko savulaik noteica Satversmes 81. pants.

“Liela daļa pasaules konstitūciju paredz šāda veida noteikumu izdošanu, jo tas, protams, padara valdības darbu, teiksim tā, ārkārtas situācijā operatīvāku,” sacīja Levits.

Taču priekšlikums tiek vērtēts pretrunīgi. Valdošajā koalīcijā atbalstu idejai pagaidām pauž tikai divi no koalīcijas partneriem – “Attīstībai/Par!” un “Jaunā Vienotība”. “Tā ir iniciatīva īstā vietā, jo tiešām mēs redzam, ka Satversmē īsti nav atrunāts, kāda ir šo valsts pārvaldes institūciju mijiedarbība krīzes apstākļos. Ja mums būtu tāds skaidrs regulējums, es domāju, ka tas būtu atvieglojis vienu otru jautājumu,” uzskata premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Savukārt pārējās koalīcijas partijas uzskata, ka ieceri vēl rūpīgi jāizvērtē, jo runa ir par varas līdzsvaru. “Ir jāatteicas ļoti, ļoti uzmanīgi. Un jāpiemēro princips septiņreiz nomērīt,” pārliecināts ir Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Līdzīga ir arī “KPV LV” un Jaunās konservatīvās partijas nostāja. Tās priekšlikumu vērtē ne vien piesardzīgi, bet ar bažām. “Mēs negribētu atkārtot tās pieļautās kļūdas vai tās nianses, kas kalpoja par pamatu tam, ka šis 81. pants tika izmantots, iespējams, ne gluži leģitīmi,” norāda JKP Saeimas frakcijas vadītājs Juris Jurašs.

Norma bija spēkā līdz 2007. gadam. No Satversmes tā tika svītrota, jo Aigara Kalvīša vadītā valdība tiesības izdot noteikumus ar likuma spēku sāka izmantot pārāk bieži – arī tad, kad neatliekamas vajadzības nebija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms izšķirties, vai ir pamats atjaunot līdzīgu regulējumu, Saeimā pārstāvētās partijas tiksies prezidentu. Lai Satversmi mainītu, ir nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm