Kā ticamu min Edgara Rinkēviča ievēlēšanu prezidenta amatā

Ainars Latkovskis “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs “Paldies, ja tā ir. Bet pašlaik, ko mēs darām, nepārtraukti sarunājamies ar visiem un ceram uz 79 balsīm, ja godīgi.” Nepilnu nedēļu pirms Valsts prezidenta vēlēšanām kā ticamu min “Jaunās Vienotības” kandidāta Edgara Rinkēviča uzvaru. Viņa ievēlēšanu prezidenta amatā varētu palīdzēt nodrošināt ZZS un “Progresīvie”. Un nu jau reti kurš šaubās, ka šāds vēlēšanu iznākums nozīmētu arī jaunas koalīcijas veidošanu, vēsta TV3 Ziņas.

Kā TV3 Ziņām neoficiāli minējuši vairāki avoti, ļoti ticams, ka “Jaunā Vienotība” jau nodrošinājusi vairākuma atbalstu savam kandidātam Edgaram Rinkēvičam. Tiek pieļauts, ka par Valsts prezidentu viņš varētu kļūt ar “Jaunās Vienotības”, ZZS un “Progresīvo” atbalstu. Tās ir 52 balsis.

“Paldies, ja tā ir. Bet pašlaik, ko mēs darām, mēs nepārtraukti sarunājamies ar visiem un ceram uz 79 balsīm, ja godīgi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jaunā Vienotība” oficiāli vēl neapstiprina, ka Rinkēvičam jau esot vairākuma atbalsts.

“Pateikt tagad, ka mums ir balsis, man būtu citādāka sejas izteiksme. Strādājam, lai tās būtu,” atzina Latkovskis.

Savukārt ZZS neslēpj, ka Rinkēvičs par prezidentu varētu kļūt ar “zaļzemnieku” un “Progresīvo” balsīm.

“Es neizslēdzu,” sprieda Saeimas deputāts Augusts Brigmanis.

Šādu scenāriju nenoraida arī “Progresīvie”, kuri par Rinkēviču varētu nobalsot, ja no cīņas, atbalsta trūkuma dēļ, izstāsies viņu kandidāte Elīna Pinto.

“Ir vairāki scenāriji, kuri atšķiras ticamības pakāpēs. Es teiktu, ka šis nav tas visneticamākais,” atzina “Progresīvo” Saeimas frakcijas vadītājs Kaspars Briškens.

Pirms Rinkēviča nominēšanas “Jaunā Vienotība” Ārlietu ministrijā tikās tieši ar ZZS un “Progresīvajiem”. Kāpēc informācija par slepeno tikšanos tika nopludināta, var tikai minēt. Šīs sākotnēji neafišētās sarunas satraukušas esošos koalīcijas partnerus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nacionālās apvienības ieskatā gan vēl pāragri prognozēt Rinkēviča uzvaru.

“Nedēļa ir ilgs laika posms prezidenta vēlēšanu kontekstā. Līdz ar to pa nedēļu daudz kas var mainīties. Es domāju, ka tās būtu ļoti tukšas prognozes pašlaik,” atzina Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.

Rinkēviča uzvaru varētu palīdzēt nodrošināt ZZS un “Progresīvie” – lai gan negribīgi, to atzīst “Apvienotais saraksts”.

Edgars Tavars
“Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas vadītājs

“Ja es sākšu komentēt šīs Vecrīgas vai Saeimas kuluāru tenkas, mēs šajā purvā diezgan dziļi iestigsim. [TV3 Ziņas: Tad jums pilnīgi neticams šķiet scenārijs, ka Edgaru Rinkēviču ievēlē ar “Jaunās Vienotības”, ZZS un “Progresīvo” balsīm?] Nē, man šis scenārijs nešķiet neticams. Tas, kas mani rada nedaudz, teiksim tā, tramīgu, vai un kas ir pretim solīts attiecībā par šo balsojumu.”

Ja opozīcijai prezidenta vēlēšanās būs izšķirošā loma, koalīcijā gaidāmas izmaiņas, pieļauj “Progresīvie”.

“Prezidenta vēlēšanu jautājums ir tikai katalizators – tā aisberga smailīte, kas izceļ visu to milzīgo nesaskaņu ledus kalnu, kas šajā koalīcijā valda. Līdz ar to es nebūšu pārsteigts, ka, pēc prezidenta ievēlēšanas, varētu būt kādas runas par to, ka koalīcijas modelis ir jāmaina,” atzina Briškens.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet ZZS ir pilnīgi pārliecināti, ka Krišjāņa Kariņa valdība pēc vēlēšanām kritīs.

“Es domāju, ka esošā valdība izjūk. Viennozīmīgi skaidrs. Ja ir kaut kāds līdzīgs variants, nevar būt nekādas runas par paplašināšanu. Tad ir runa par jaunu valdību ar jaunu premjeru un jaunu koalīciju,” sprieda Brigmanis.

Lai spriestu, kā Rīgas pils jaunā saimnieka izraudzīšanās mainīs koalīciju, vispirms jāsagaida vēlēšanu rezultāti, aicina premjera partijā.

“Pēc tam varam runāt. Man tagad ir grūti pateikt. Jautājums, vai kāds uzskatīs, ka ir aizvainots un aizies tāpēc no koalīcijas? Vai kāds gribēs pievienoties koalīcijai? Kas notiks, tās ir tikai spekulācijas,” neslēpa Latkovskis.

“Progresīvo” un ZZS vieta valdībā varētu būt cena, kas jāmaksā par šo politisko spēku balsīm prezidenta vēlēšanās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm