Kā ticamāko pieļauj Edgara Rinkēviča ievēlēšanu prezidenta amatā

Valsts prezidenta vēlēšanas – jau rīt. Kurš iegūs balsu vairākumu – Elīna Pinto, Uldis Pīlēns vai Edgars Rinkēvičs? Arī dienu pirms vēlēšanām drošas prognozes izdarīt grūti. Tomēr Rinkēviča izredzes vērtē augstāk. Viņš šodien tikās ar Zaļo un zemnieku savienību, kuras balsojums var izšķirt vēlēšanu iznākumu, vēsta TV3 Ziņas.

Kandidātu un partiju oficiālās sarunas noslēgušās, Zaļo un zemnieku savienībai tiekoties ar “Jaunās Vienotības” nominēto Edgaru Rinkēviču.

Par to, ka sarunas aizvadītas draudzīgā gaisotnē, liecināja smiekli, kas atskanēja vairākkārt. ZZS vadītājs Viktors Valainis atklāti stāsta, ka bez smiešanās neiztika, apspriežot, kā Rinkēviča konkurenta – Ulda Pīlēna – dibinātā “Apvienotā saraksta” viens no līderiem, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns vakar hokejistu godināšanas pasākumā dalīja savus autogrāfus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viktors Valainis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

“Deputāti nekautrējās uzdot vairākus jautājumus. Bija gan nopietni, gan arī ar tādu zināmu humora pieskaņu. Piemēram, par politiķu nopelniem hokeja čempionāta sasniegumos un autogrāfu dalīšanu. Es domāju – ne vienam vien tas raisa nelielu humora izjūtu, ja runa ir par augstākajām amatpersonām. [Rinkēvičs]: Ziniet, man iedeva izvēli, vai nu dalīt autogrāfus, vai lēkt aukstā ūdenī. Ko jūs būtu teikuši?”

Rinkēvičs neslēpj, ka cer saņemt ZZS balsis. Tā ir otra lielākā Saeimā pārstāvētā partija ar 16 deputātiem.

“Protams, es gribētu cerēt, ka ir šis atbalsts, bet tas ir tiešām frakcijas deputātu suverēns lēmums,” sacīja Rinkēvičs.

ZZS savu izvēli publiski sola atklāt tikai rīt – vēlēšanu dienā.

“Mums būs priekšā ļoti grūta izšķiršanās, lai izdarītu savu izvēli, ko mēs izdarīsim 31. maija 8.20 rītā,” sacīja Valainis.

Koalīcijai nespējot vienoties par vienu kandidātu, prezidenta vēlēšanās izšķiroša loma var būt opozīcijai. Tam uzmanību šorīt raidījumā “900 sekundes” pievērsa politoloģe Ilga Kreituse.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilga Kreituse
politoloģe, RSU profesore

“Ko teiks ZZS? Jo viena no retajām reizēm šajos pēdējos piecos gados, kad ZZS ir tā saucamā “zelta kārts”, ar kuru var šajā spēlē nosvērt pa labi vai pa kreisi.”

Maksa par opozīcijas atbalstu, būtu vieta valdībā.

“[TV3 žurnāliste Kristīne Garklāva]: Par cik lielām likmēm varētu būt runa, ja reiz mēs par to tirgu runājam. Kas ir tā maksa, kas ir uz galda? Maksa ir ministrijas. Pavisam vienkārši – ministra amats,” sacīja politoloģe, RSU profesore Ilga Kreituse.

TV3 vairāki avoti kā ticamu min Edgara Rinkēviča ievēlēšanu ar “Jaunās Vienotības”, ZZS un “Progresīvo” atbalstu, tās ir 52 balsis. Arī politologs Filips Rajevskis pieļauj, ka Rinkēvičs varētu uzvarēt – bet ar kādām balsīm, droši prognozēt nevar.

Filips Rajevskis
politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks

“Šobrīd izskatās pēc balsu skaita un pēc tiem manevriem tomēr, ka Rinkēvičs varētu rīt būt ievēlēts par prezidentu. Ja pareizi nolasās tas, ko runā politiķi debatēs. Ar kādām balsīm tiks ievēlēts, to ir ļoti sarežģīti teikt.”

Dienu pirms vēlēšanām skaidri zināmas ir tikai kandidātu starta pozīcijas. Rinkēvičs droši var rēķināties ar “Jaunās Vienotības” 26 balsīm, Uldis Pīlēns – ar “Apvienotā saraksta” un partijas “Latvija pirmajā vietā” 24 balsīm, bet Elīnai Pinto garantēts “Progresīvo” desmit deputātu atbalsts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Prezidentu vēlēs rīt ārkārtas sēdē, kas sāksies deviņos no rīta.

Vēlēšanās gaidāmas vairākas balsošanas kārtas. Vispirms deputāti balsos par visiem trīs kandidātiem. Ja neviens neiegūs (vismaz 51 balsi, (par visiem kandidātiem) balsos vēlreiz. Pēc tam (katrā nākamajā kārtā) izslēgs kandidātu, kurš saņēmis vismazāk balsu. Ja vairākumu neizdosies iegūt nevienam, būs jārīko jaunas vēlēšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm