Ja prezidenta ievēlēšanā izšķirošās būs opozīcijas balsis, ļoti ticams, ka mainīsies valdība, uzskata Vīķe‑Freiberga

Viens no iemesliem, kāpēc Valsts prezidenta vēlēšanās pieteikti vairāki kandidāti, ir iecere panākt izmaiņas valdošajā koalīcijā, tā uzskata bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Iespējamību, ka mainīsies valdība viņa vērtē kā augstu, bet 31.maijā gaidāmo vēlēšanu iznākumu droši prognozēt neņemas.

Kopš neatkarības atjaunošanas visspraigākā cīņa par prezidenta amatu bija 1999.gada vēlēšanās, un to iznākums nesa pārsteigumu. Vairu Vīķi-Freibergu Valsts prezidenta amatā ievēlēja pēc tam, kad vairākos balsojumos neviens no pārējiem pretendentiem nespēja iegūt vairākumu un no cīņas pats izstājās Raimonds Pauls, kurš bija saņēmis visvairāk balsu – 33.

31.maijā gaidāmās vēlēšanas neprognozējamības ziņā var salīdzināt ar 1999.gadu.

“Ja man būtu jāliek likmes, es teiktu 50 pret 50,” Vaira Vīķe-Freiberga tā vērtē iespējamību, ka nākamajā nedēļā kāds no trīs kandidātiem uzvarēs vēlēšanās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es teiktu, ka šogad spriedze tik tiešām, datumam tuvojoties, ir manāma sabiedrībā. Un neprognozējamība arī ir, es domāju, vērā ņemama,” saka bijusī prezidente.

Koalīcija nav spējusi vienoties par atbalstu vienam kandidātam, tāpēc būtiska loma būs opozīcijai. “Apvienotā saraksta” kandidāts Uldis Pīlēns atzinis, ka deputātu balsis nedala “labajās” un “sliktajās” – viņam tās visas ir vērtīgas. Bet “Jaunā Vienotība”, kas nominējusi Edgaru Rinkēviču, nav gatava runāt par atbalstu ar politiķiem, kurus tā sauc par “prokremliskiem”.

Eksprezidentes ieskatā visu demokrātiskā ceļā ievēlēto deputātu balsis ir vienlīdz vērtīgas. Taču, viņasprāt, galvenais jautājums ir cits, – vai visi tautas priekšstāvji ir lojāli Latvijai.

“Ja kāds ir izteicis, vai nu pretvalstiskas vai pretdemokrātiskas idejas un domas, tad īstenībā viņam vispār nevajadzētu atrasties deputāta krēslā. Jo viņi taču arī, stājoties amatā, ir snieguši zvērestu. Un, ja viņi šo zvērestu pārkāpj, tad tur jau ir darbs attiecīgiem dienestiem. Es neesmu sekojusi, godīgi sakot, līdzi katra deputāta izteikumiem. Es ceru, ka mums ir dienesti, kas to dara,” saka Vīķe-Freiberga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja prezidenta ievēlēšanā izšķirošās būs opozīcijas balsis, ļoti ticams, ka mainīsies valdība, prognozē Vaira Vīķe-Freiberga.

“Iespējamība noteikti ir liela, jā. Viens no iemesliem, kamdēļ uz prezidenta vēlēšanām tiek iesniegti vairāki kandidāti, ir tieši tas, ka ir cerība varbūt pārbīdīt krēslus valdībā un pārkārtot koalīcijas sastāvu,” norāda bijusī preizdemte.

Vīķe-Freiberga gan uzsver – valdību gāzt ir vieglāk, nekā izveidot jaunu: “Ja gadījumā valdība kristu, tad būs jaunai koalīcijai jāatrod pietiekams balsu skaits Saeimā, lai varētu sastādīt valdību – parastā mūsu mūžam jaunā problēma mūsu Saeimas deputātiem un valdības locekļiem. Es domāju, tur varētu būt nopietns darbs, kā jau parasti.”

Ja pēc vēlēšanām valdība kritīs, nākamā premjera nominēšana, visticamāk, būtu viens no pirmajiem uzdevumiem jaunajam prezidentam. Saeimas kuluāros kā ticamas min Edgara Rinkēviča izredzes kļūt par nākamo valsts vadītāju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm