Izbeigs līgumu ar Lielbritāniju un Ziemeļīriju par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību

Valdība šodien, 17. augustā, lēma izbeigt līgumu ar Lielbritāniju un Ziemeļīriju par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību.

2021. gada 17. augustā 11:06

Ārlietu ministrija (ĀM) informēja, ka Latvijas valdība un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes valdība 1994. gadā noslēdza līgumu par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību darbības paplašināšanu uz teritorijām, par kurām Apvienotās Karalistes valdība ir atbildīga starptautiskajās attiecībās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc ĀM paustā, Eiropas Savienības (ES) Tiesas konstatējusi, ka ES dalībvalstu noslēgtajos divpusējos ieguldījumu aizsardzības līgumos paredzētais strīdu izšķiršanas mehānisms starptautiskās arbitrāžas tiesās ir pretrunā ar Līguma par ES darbību.

Ievērojot Lielbritānijas kavēšanos sākt sarunas ar ES dalībvalstīm par ieguldījumu aizsardzības līgumu izbeigšanu, 2020. gada oktobrī Eiropas Komisija (EK) nosūtīja Lielbritānijai argumentētu atzinumu, norādot uz tās neizpildīto saistību izbeigt divpusējos ieguldījumu aizsardzības līgumus ar ES dalībvalstīm.

Šajā vēstulē Lielbritānija tika brīdināta, ka EK var vērsties EST, ja tās piekrišana saistību izpildei netiks saņemta tuvāko divu mēnešu laikā. ĀM atzīmēja, ka šā gada sākumā no Apvienotās Karalistes vēstniecības Rīgā tika saņemta informācija, ka britu puse ir gatava izbeigt ieguldījumu aizsardzību līgumus ar visām ES dalībvalstīm, tajā skaitā Latviju.

Vienošanās paredz izbeigt Latvijas valdības un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes valdības līgumu par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību, kā arī izbeigt līguma par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību darbības paplašināšanu uz teritorijām, par kurām Apvienotās Karalistes valdība ir atbildīga starptautiskajās attiecībās – Menas salu, Gērnsijas salu un Džērsijas salu.

Tāpat vienošanās paredz izbeigt turpināmības klauzulu, kas ietverta Latvijas valdības un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes valdības līguma par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību, un pagarina pirms izbeigšanas veikto ieguldījumu aizsardzību vēl uz divdesmit gadiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm