Grevcova neatzīst apsūdzību par melošanu CVK

Par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) apsūdzētā 14.Saeimas deputāte Glorija Grevcova savu vainu izvirzītajā apsūdzībā neatzīst.

Rīgas pilsētas tiesā Pārdaugavā šodien notika otrā tiesas sēdē Grevcovas krimināllietā, kurā piedalījās arī pati apsūdzētā.

Grevcovas aizstāvis lūdza lietas materiāliem pievienot dažus dokumentus. Viens dokuments ir saistīts ar CVK pērnā gada 26.oktobra atbildi partijas “Stabilitātei!” priekšsēdētājam Aleksejam Rosļikovam, kurā CVK atteica iespēju labot Grevcovas CVK anketā ievadītos datus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat lietā tika pievienota izdruka no Grevcovas sūtītā e-pasta, kurā viņa bija nosūtījusi aizpildīto CVK anketu. Pēc Grevcovas teiktā tas tika izdarīts 1.jūlijā. Sūtītajā e-pastā bija norādīts, ka pēdējā Grevcovas darba vieta ir bijusi SIA “Dolo”, kura viņa strādājusi par palīgstrādnieci.

Izglītības sadaļā tika norādīts, ka Grevcova ir ieguvusi vidējo izglītību Rekavas vidusskolā 2008. gadā.

Uz tiesas sēdi Grevcova ieradās viena pati, un skaidroja, ka apzināti nav stāstījusi saviem sekotājiem un atbalstītājiem par šīs dienas procesu, lai viss noritētu klusi un mierīgi. Tiesa Grevcovu apsūdz par melošanu vēlēšanu komisijai – lai gan Grevcova pabeigusi tikai vidusskolu, iesniegumā CVK bija norādīts, ka viņai ir augstākā izglītība, tāpat nepatiesas ziņas sniegtas par darba vietu – viņa bijusi Sia “Dolo” palīgstrādniece, nevis padomniece.

Grevcova tiesai stāstīja, ka darbā konsultēja malkas pircējus, apkopa teritoriju, palīdzēja taisīt kastes, kurās kraut malku, ziemā tīrīja sniegu. Tā ir viņas vienīgā darba vieta līdz Saeimas deputāta krēslam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Politiķe uzsver, ka iesniegusi patiesu informāciju par savu izglītību un darba vietu, pārsūtījusi to kolēģim, taču komisijā parakstījusi jau izdrukātus dokumentus, kur informācija sagrozīta. “Es iesniedzu.. zinu, ko es iesniedzu,” viņa teica.

Tiesnesim bija vairāki jautājumi, tostarp – kā, parakstot dokumentus, var nepamanīt tik būtisku atšķirību kā norādīto amatu. “Jūs amatam nepievērsāt uzmanību? Ir atšķirība starp palīgstrādnieku un padomnieku,” vērsa uzmanību tiesnesis.

Jā, nu “p” un viss, man pietika! No aizmugures kliedz Glorija, Glorija, rauj uz visām pusēm, jā tas mani neatbrīvo no atbildības, visu saprotu. Taču tas nebija apzināts nodoms.

Deputātes aizstāvis lūdza lietas materiāliem pievienot CVK atteikumu uz lūgumu labot anketā ievadītos datus, lietā pievienota arī izdruka no Grevcovas sūtītā e-pasta, kurā viņa partijas biedram Amilam Saļimovam bija nosūtījusi aizpildīto CVK anketu. Pēc Grevcovas teiktā, tas tika izdarīts 1.jūlijā. Prokurors lūdza šo Grevcovas kolēģi uzaicināt uz nākamo sēdi kā liecinieku.

Grevcova tiesas sēdē uzsvēra, ka līdz šim bija klusējusi un lietu publiskajā telpā nebija plaši komentējusi, jo nevēlējās ietekmēt tiesas procesu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikai tad, kad lietu izskatīs visas trīs instances, būs skaidrs, vai Grevcova varēs palikt deputāta krēslā. Ja spriedums būs notiesājošs, amats jāpamet, bet Grevcova uzsver, ka no šāda scenārija nebaidās, un pauž gandarījumu par savu līdzšinējo pieredzi Saeimā, kas ir iemācījusi – politikā draugu nav. Nākamā tiesas sēde paredzēta 14.februārī.

Grevcovai piemēroti drošības līdzekļi, kuri nav saistīti ar brīvības atņemšanu, proti, dzīvesvietas maiņas paziņošana un aizliegums izbraukt no valsts.

Par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu var sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu no 15 dienām līdz trim mēnešiem, sabiedrisko darbu no 40 līdz 280 stundām vai naudas sodu līdz 100 Latvijā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā.

Ņemot vērā, ka Grevcova iepriekš atteikusies paust viedokli par izvirzīto apsūdzību, pieņemts lēmums par lietas nodošanu vispārējā kārtībā, aģentūrai iepriekš atzina prokuratūrā.

Vienlaikus kriminālprocesam, kurā apsūdzēta valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, saprātīga pabeigšanas termiņa nodrošināšana ir priekšrocība salīdzinājumā ar pārējām lietām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Neskatoties uz apsūdzību, Grevcova patlaban varēs turpināt pildīt Saeimas deputāta pienākumus. Saeimas Kārtības rullī teikts, ka deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums. Latvijā ir trīs instanču tiesas.

Pērnā gada 7.oktobrī Valsts policija sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 272.panta saistībā ar deputātes iespējami apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu CVK. Veicot nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības un iegūstot pietiekošu pierādījumu kopumu, 17.oktobrī kriminālprocess paātrinātā kārtībā nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vienu personu.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka Grevcova, būdama 14.Saeimas vēlēšanu deputāta kandidāte, CVK iesniegusi ziņas par sevi, tai skaitā norādot informāciju sadaļā “Darba vieta un ieņemamie amati”, kā arī “Izglītība”. Šo ziņu sniegto patiesumu sagatavotajos dokumentos persona apliecināja ar savu parakstu, pēc kā parakstītos dokumentus nodeva personai, kura tos 13.jūlijā iesniedza CVK.

Kriminālprocesā nopratināti vairāki liecinieki, tostarp no dažādām iestādēm un institūcijām gūtas un ziņas informācija, kam ir būtiska nozīme kriminālprocesā. Viena persona kriminālprocesā atzīta par aizdomās turēto. Personai piemēroti drošības līdzekļi, kuri nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Izmeklēšanas laikā gūtā informācija dod pamatu uzskatīt, ka persona ar savām darbībām izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 272.pantā. Iegūstot pietiekošu pierādījumu kopumu un veicot visas nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības, 17.oktobrī, atbilstoši Kriminālprocesa likuma 425.pantam, paātrinātā procesā kārtībā kriminālprocess nodots kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vienu personu par nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu darbavietu, pirmsvēlēšanu laikā CVK apzināti iesniedzot nepatiesu informāciju par to, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Turklāt Grevcova CVK sniegusi nepatiesu informāciju arī par iegūto izglītību Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA), aģentūrai LETA apstiprināja LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja Ilze Āķe-Vīksne.

CVK Grevcova sniegusi informāciju, ka 2013.gadā ieguvusi augstāko izglītību LSPA pedagoga specialitātē. Tomēr Āķe-Vīksne, atbildot uz jautājumu par šīs informācijas patiesumu, norādīja, ka LSPA arhīvā šāda informācija nav pieejama.

Persona ar šādu vārdu un uzvārdu neesot atrodama LSPA Studentu informatīvajā sistēmā, kas darbojas kopš 2004.gada. Tāpat Grevcova nav fiksēta ne absolventu sarakstā, ne studējošo sarakstā, akcentēja akadēmijas pārstāve.

Grevcova plašāku atpazīstamību izpelnījusies ar savu darbību sociālajā vietnē “TikTok”.

Partija “Stabilitātei” 14.Saeimas vēlēšanās ieguva 11 mandātus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm