EP deputāti prasa stingrāk ierobežot politisko reklāmu

Eiropas Parlaments (EP) šodien pieņēma nostāju par politiskās reklāmas noteikumu priekšlikumu, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

2. februārī 14:20

Viņš norāda, ka EP rosināto izmaiņu mērķis ir stiprināt vēlēšanu noturību pret ārvalstu iejaukšanos un vairot pārredzamību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EP ar 433 balsīm par, 61 pret un 110 atturoties pauda pārliecinošu atbalstu Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas izstrādātajai nostājai. Plenārsesijas apstiprinājums pilnvaro ziņotāju Sandro Goci sākt sarunas ar dalībvalstu pārstāvjiem, lai līdz 2024. gada EP vēlēšanām vienotos par noteikumu galīgo redakciju.

Saskaņā ar P deputātu rosinātajām izmaiņām Eiropas Komisijas priekšlikumā reklāmas sniedzēji drīkstētu izmantot tikai tos persondatus, kuru izmantošanai tiešsaistes politiskās reklāmas mērķiem persona nepārprotami sniegusi savu piekrišanu. Tāpēc nebūs iespējama “mikromērķorientēšana”, proti, patērētāja datu un demogrāfiskos rādītāju izmantošana viņa interešu noteikšanai.

EP vēlas arī citus noteikumus, lai plašāk regulētu mērķauditorijas atlases darbības, piemēram, vispārēju aizliegumu izmantot nepilngadīgo datus.

EP deputāti ierosina aizliegt ārpus Eiropas Savienības (ES) iedibinātām struktūrām finansēt politisko reklāmu, ko izplata ES. Lai noteiktu reklāmas apmaksātāja iedibinājuma valsti, pārvaldes iestādēm būtu jāņem vērā, kur atrodas struktūras, kam ir galīgā kontrole pār attiecīgo reklāmas sponsoru.

EP deputāti arī prasa būtiski paplašināt iedzīvotāju, pārvaldes iestāžu žurnālistu iespējas iegūt informāciju par politisko reklāmu. Piemēram, viņi iestājas par tiešsaistes repozitorija izveidi visām tiešsaistes politiskajām reklāmām un ar tām saistītai informācijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jābūt vieglāk saņemt informāciju par reklāmas finansētāju, reklāmas izmaksām un izmantoto līdzekļu izcelsmi. Jāpublisko arī cita informācija, piemēram, par to, vai reklāma tikusi apturēta par noteikumu pārkāpumiem, par mērķauditoriju un to, kādi kādi persondati tikuši izmantoti, kā arī par reklāmas skatījumiem un mijiesaisti. EP deputāti vēlas, lai žurnālistiem tiktu piešķirtas īpašas tiesības iegūt šādu informāciju.

EP deputāti arī prasa iespēju piemērot sankcijas par noteikumu atkārtotu pārkāpumu un vēlas, lai lielie reklāmas pakalpojumu nodrošinātāji nopietnu un sistēmisku pārkāpumu gadījumā uz 15 dienām apturētu pakalpojumu sniegšanu attiecīgajam klientam. Komisijai vajadzētu noteikti minimālās sankcijas ES mērogā.

EP deputāti pieņemtajā nostājā arī stiprina dalībvalstu pārvaldes iestāžu pilnvaras un nodrošina iespēju Eiropas Datu aizsardzības kolēģijai pārņemt pārkāpuma izmeklēšanu un nodrošināt noteikumu izpildi.

Drīzumā sāksies sarunas starp abiem likumdevējiem – EP un dalībvalstīm, ko pārstāvēs prezidentvalsts. ES Padomes nostāja attiecībā uz šo tiesību aktu pieņemta 2022. gada decembrī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm