Ekspertu vērtējumā Levits sācis priekšvēlēšanu kampaņu

Lūkojot pēc vēl viena pilnvaru termiņa, Valsts prezidents Egils Levits sācis priekšvēlēšanu kampaņu – tā Rīgas pils saimnieka pēdējā laikā publiskās aktivitātes komentē politikas vērotāji, vērtējot, ka pārvēlēšanai vajadzīgo balsu Levitam nav joprojām, vēsta TV3 Ziņas.

Egilam Levitam viņa prezidentūras laikā nereti pārmesta pasivitāte un nodarbošanās ar pašam savu dienaskārtību, nesaistītu ar faktiskajām aktuālajām norisēm Latvijas iekšpolitikā. Pēdējā laikā gan tas mainījies. Rīgas pils saimnieks aicina pie sevis Saeimas frakcijas pilnā sastāvā, kas līdz šim nebija darīts, dodas uz Jēkabpili apsekot plūdu skādi, iepazīstas ar mūsu armijas jaunajiem “Black Hawk” helikopteriem un plaši komentē politiskās norises. Visas šīs aktivitātes nav palikušas nepamanītas.

Jānis Ikstens
politologs, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns

“Esmu pamanījis arī vienu otru kontu “Twitter”, kur notiek tāda pozitīva, lai neteiktu jūsmīga prezidenta darbības atspoguļošana. Es domāju, ka mēs varam šeit runāt par kampaņu un tā nav tikai nejaušība.”

Līdzīgās domās arī politologs Filips Rajevskis.

Filips Rajevskis
politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks

“Tas jau nav nekas slikts, ka cilvēks sāk kampaņot. Tas, ka prezidents ir uzkrītoši daudz dažādās vietās, kur parasti nav bijis, protams, liek domāt, ka viņš ir ļoti aizdomājies par savu kandidēšanu. Dara to, ko teiktu jebkurš konsultants jebkuram kandidātam. Sāc ar to, lai tu kļūtu populārs.”

Vienlaikus politologs atzīmē, ka pašreizējam prezidentam ir ļoti zemi reitingi un mainīt priekšstatu par sevi nebūs vienkārši.

Filips Rajevskis
politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks

“Sabiedrība jau par viņu nebalso. Balso parlamentārieši. Kamēr līdz viņiem nonāks ziņa no viņu vēlētājiem, paies laiks. Ziņa par to, ka prezidenta popularitātes reitingi ir ļoti zemi, ir ļoti iesakņojusies. Nomainīt šo viedokli ir daudz grūtāk, nekā nomainīt pašu reitingu.”

Parlamenta deputātiem kandidatūras Valsts prezidenta amatam būs jāiesniedz maija pirmajā pusē.

Arī Saeimas kuluāros runā, ka politiskie spēki sākuši taustīties par gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Levits, visticamāk, varētu rēķināties ar “Jaunās Vienotības” un “Nacionālās apvienības” balsīm, iespējams, par labu viņam varētu izšķirties arī “Progresīvie” kādā no tālākām prezidenta vēlēšanu kārtām, ja viņu kandidāts izkristu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sagaidāms, ka ar “Stabilitātei!”, zaļzemnieku un “Latvijas pirmajā vietā” balsīm Levits, visticamāk, nevar rēķināties, arī “Apvienotais saraksts” runā paši par savu kandidātu un ir skeptiski par pašreizējā Rīgas pils saimnieka veikumu. Saskaitot to visu kopā, pagaidām tiekam pie maksimums 49 balsīm. Nav slikti, bet ar vienkāršu vairākumu Saeimā nepietiek, prezidenta ievēlēšanai vajag 51 balsi.

Tātad, pieņemot, ka pat šis pašreizējais optimistiskākais scenārijs tiešām piepildās, Levitam būtu jāspēj vismaz vēl dažus deputātus pārliecināt par viņu balsot.

“Es domāju, ka tur vēl ļoti liels jautājums, vai viņš izšķirsies kandidēt, nebūdams pārliecināts par to, ka viņam ir vismaz 51 balss. Nevar arī nepamanīt to, ka Levita kungam patīk tādas drošas, stabilas konstrukcijas un viņš nav cilvēks, kurš ir gatavs mesties uz galvas atvarā,” sprieda Ikstens.

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā gaidāmas maija beigās vai jūnija sākumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm