Ašeradens: Risinājums par elektroenerģijas tarifu celšanu jāpieņem pārdomāti un nesasteigti

2022. gada 20. decembrī 20:00

Finansiāla palīdzība “Latvijas dzelzceļam”, atbalsts Ukrainas bēgļiem un arī “Augstsprieguma tīkla” un “Sadales tīkla” iecerētā tarifu celšana. Plaša dienaskārtība šodien jaunajai valdībai, kas šodien pulcējās uz pirmo īsto darba sēdi.

Krišjāņa Kariņa (JV) otrā valdība uz savu pirmo sēdi sanāca uzreiz pēc apstiprināšanas pagājušajā nedēļā. Tā gan bija tīri simboliska, šodien pirmā īstā darba sēde un apskatāmo tematu loks plašs. Ilgās koalīcijas veidošanas sarunas nozīmē, ka daudzi jautājumi sakrājušies, turklāt tepat ap stūri jau jaunais gads, tāpēc nepieciešami lēmumi par tālāku finansējumu dažādās jomās.

Ministru kabinets, piemēram, lēma piešķirt aptuveni 30 miljonu eiro “Latvijas dzelzceļam”, kam grūti “savilkt galus kopā” laikā, kad sarūk kravu apgrozījums no austrumiem. Normatīvajos aktos šo naudas piešprici sauc par finanšu līdzsvara nodrošināšanu.

“Es teiktu tā, ka šī ir ugunsgrēka dzēšana šajā milzīgajā koncernā,” norāda satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

“Droši vien Ministru kabineta balvu vajadzētu cilvēkam, kurš zaudējumu segšanu nosaucis par finanšu, kā tur tas vārds bija bija, līdzsvarošanu,” uzskata iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).

Jaunais satiksmes ministrs arī apņēmies sagatavot ziņojumu par “Latvijas dzelzceļa” koncerna nākotni ilgtermiņā.

Tāpat valdība apstiprināja atsevišķu epidemioloģiskās drošības pasākumu turpināšanu nākamgad saistībā ar testēšanu un aizsarglīdzekļiem. Saglabāta arī iespēja darba ņēmējiem ar elpceļu saslimšanu attālināti izrakstīt slimības lapas par pirmajām trīs dienām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ministri sadalīja naudu sporta pasākumu organizēšanai, atbalstīja pasākumu plānu palīdzības sniegšanai Ukrainas bēgļiem nākamgad, kā arī skatīja Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes, tai skaitā demogrāfijas problēmu kontekstā.

“Jāveido draudzīgs mārketings, ka jums [ar bērniem] būs viegli, nevis rūpju pilna dzīve. Un varbūt arī skatīties uz bezbērnu ģimenēm, kā tas bija padomju laikos. Varbūt, ka jāliek šis “bezbērnu nodoklis”, kas tomēr ir arī sava veida signāls, ka mums ir jāražo nākotnes nodokļu maksātāji,” norādīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Māris Sprindžuks (AS).

Lasi vēl – Sprindžuks valdības sēdē rosina apsvērt “bezbērnu nodokļa” ieviešanu

Aiz slēgtām durvīm ministri arī uzklausīja ziņojumu par elektroenerģijas infrastruktūras uzņēmumu “Augstsprieguma tīkls” un “Sadales tīkls” iespējām samazināt iecerēto tarifu pieaugumu, kas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā. Gala risinājuma vēl nav, bet steigas arī neesot.

“Plānots, ka šīs tarifa izmaiņas būs nevis pēc pirmā ceturkšņa, bet otrajā pusgadā. Zibenīgam risinājumam nav nozīmes, svarīgi to labi izdiskutēt. Tad varēsim arī izstāstīt sabiedrībai par šo risinājumu,” norāda finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Enerģētikas jomā valdība šodien atbalstīja obligātā iepirkuma komponentes izmaksu segšanu no valsts budžeta līdzekļiem beztermiņā. Jāpiebilst gan, ka, piemēram, nākamgad šādu izmaksu nemaz nebūs. Tas saistīts ar augstajām elektroenerģijas cenām, par kurām šo obligātajā iepirkumā iegādāto enerģiju pēc tam pārdod tālāk.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm