tv3.lv

Apsver bargāku sodu ieviešanu par deputātu ētikas pārkāpumiem

Lai vairotu sabiedrības uzticēšanos parlamentam, eksperti iesaka celt Saeimas deputātu ētikas latiņu, tostarp viens no priekšlikumiem ir arī ieviest ētikas kursu jaunievēlētajiem deputātiem. Tāpat tiek spriests, ka būtu novēršami vairāki trūkumi deputātu ētikas kodeksā, vēsta TV3 Ziņas.

Iedzīvotāju ieskatā Saeima ir visvairāk korumpētā valsts iestāde. Saskaņā ar Globālā korupcijas barometra pagājušā gada Latvijas datiem 38% aptaujāto uzskata, ka vairums deputātu ir korumpēti.

Inese Tauriņa
“Delnas” direktore

“Šī ir satraucoša tendence, jo, protams, ka mēs runājam arī par šo te neuzticēšanos vispār valsts varai kā vienu no lielākajiem demokrātijas apdraudējumiem.”

Lai mazinātu korupcijas riskus un vairotu sabiedrības uzticēšanos, eksperti iesaka celt ētikas latiņu parlamentā. Un viens no piedāvātajiem risinājumiem ir ētikas kursu ieviešana jaunievēlētajiem deputātiem.

Anna Aļošina
KNAB pārstāve

“Patlaban nekas tāds nav. Un tas, kas pirmsšķietami no malas liekas, ka deputāti vadās no savas iekšējās pārliecības. Bet trūkst tādu padziļinātu, intensīvu apmācību un zināšanu pilnveides process.”

Vai pēc Saeimas vēlēšanām, kas būs oktobrī, parlamentā ieviesīs ētikas kursus, skaidrības pagaidām nav, bet ar apmācībām jau var rēķināties nākamie ministri jaunajā valdībā.

Inese Kušķe
Valsts kancelejas pārstāve

“Esam apņēmušies izstrādāt tādu mācību materiālu jaunajiem ministriem un viņu biroju locekļiem. Jo tur ir līdzīgi izaicinājumi kā jums Saeimā. Šīs personas ierodas bieži vien no pilnīgi citiem sektoriem un nepārzina, un arī tīri cilvēcīgi nezina, kādas ir šīs prasības.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atsaucoties uz starptautiskajām rekomendācijām, kas bez ievērības atstātas jau desmit gadus, eksperti tāpat iesaka novērst dažādus trūkumus deputātu ētikas kodeksā. To rosināts arī modernizēt, piemēram, papildinot ar normām par uzvedību sociālajos tīklos un attālinātajās sēdēs.

Laima Letiņa
Finanšu nozares asociācijas padomniece

“Ir deputātu darbā ikdienā vērojamas būtiskas varbūt atkāpes no tā, kas būtu uzskatāms par labu un kulturālu uzvedību attālināto sanāksmju ietvaros un kas ne.”

Tikmēr paši deputāti skeptiski vērtē nepieciešamību precizēt ētikas kodeksu.

“Tad ir jāsastāda saraksts ar vārdiem, ko nedrīkst lietot? Mēs aiziesim uz tādu detalizācijas pakāpi, kas nonāk jau līdz absurdam,” norādīja Saeimas Korupcijas novēršanas komisijas vadītājs, “Konservatīvie” Juris Rancāns.

Janīna Kursīte-Pakule
Saeimas Ētikas komisijas vadītāja, Nacionālā apvienība

“Latviešiem ir tāds izteiciens: Ja ļaudīm gribētu muti aiztaisīt, tad miltu klīsterim pietrūktu. Ētikas kodekss nevar būt pašmērķīgs iebiedēšanas līdzeklis, kur smalki aprakstīti visi iespējamie pārkāpumu veidi un blakus piemērojamie sodi.”

Vienlaikus gan Ētikas komisijas vadītāja uzskata, ka ir pamats runāt par bargāku sodu ieviešanu.

“Kā redzam, pat bargākais šī brīža iespējamais sods, kas ir izslēgšana no sešām Saeimas sēdēm, uz atsevišķiem deputātiem nesniedz gaidīto efektu,” sacīja Kursīte-Pakule.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms deputāti nav sākuši diskusijas par iespējamām izmaiņām, Ētikas komisijas vadītāja TV3 atturējās precizēt, kādi papildu soda veidi varētu tikt ieviesti.

Žurnālists
Vairāk nekā 20 gadu pieredze žurnālistikā. Specializējies politisko notikumu atspoguļošanā, ziņojot par sabiedrībai nozīmīgām norisēm

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm