tv3.lv

Apkopojums: kas ir jaunievēlētais Latvijas prezidents Egils Levits?

Jaunievēlētais Latvijas prezidents Egils Levits dzimis Rīgā ebreju izcelsmes ģimenē. Jaunības gadi pagāja Vācijā, jo kopā ar ģimeni no Latvijas emigrēja 1972. gadā. Tas notika neliela atkušņa PSRS un Rietumvalstu attiecībās dēļ, kura laikā ebreju izcelsmes ģimenēm ļāva pārcelties uz Izraēlu. Levita ģimene gan turp nedevās, bet apmetās Vācijā.

Vācijā beidzis Minsteres Latviešu ģimnāziju un Hamburgas Universitāti, kur studējis politikas zinātni un jurisprudenci.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau kopš 1980. gadu beigām Levits iesaistījās Latvijas politikā, kļūstot par Latvijas Tautas frontes domes locekli. Viņš ir viens no 1990. gada 4. maijā pieņemtās Latvijas neatkarības atjaunošanu deklarācijas teksta autoriem.

Bijis 5. Saeimas deputāts, ieņēmis Tieslietu ministra un Ministru prezidenta biedra amatu Valda Birkava valdībā.

Deviņdesmito gadu vidū kļuva par Latvijas pārstāvi Eiropas Cilvēktiesību tiesā, bet kopš 2004. gada bijis Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis.

2012. gadā Levita vadītā Konstitucionālo tiesību komisija nāca klajā ar piedāvājumu papildināt Latvijas Republikas Satversmi ar īpašu preambulu. Šā iemesla dēļ Levits tiek dēvēts arī par Satversmes preambulas tēvu. 2018. gadā Levits tika vēlreiz apstiprināts Eiropas Savienības Tiesas tiesneša amatā.

Pirmo reizi Levita vārds starp prezidenta kandidātiem izskanēja 2007. gadā, taču toreiz viņš nolēma nekandidēt. Pirms četriem gadiem gan piekrita nominācijai, taču piekāpās Raimondam Vējonim. Šogad Levitu nominēja vairākas koalīcijas partijas, un 63 gadu vecumā viņš kļuvis par desmito Latvijas prezidentu.

Iepriekš jau vēstīts, ka Valsts prezidenta amatā Saeima trešdien ievēlējusi Egilu Levitu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairāk par jaunievēlēto Valsts prezidentu Egilu Levitu varēs uzzināt sestdien plkst. 19.35, noskatoties TV3 Ziņu dienesta sagatavoto dokumentālo īsfilmu “Kas ir Levits?”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm