Plūdos Jēkabpilī bojātas 450 ēkas; pabalsti nenosegšot visas izmaksas

Nesenajos plūdos Jēkabpils novadā bojājumi nodarīti 450 ēkām. Pašvaldībā tuvāko nedēļu laikā lems par īpaša pabalsta izmaksu – līdz 2000 eiro par katru māju. Šobrīd sociālajā dienestā var saņemt palīdzību divu minimālo mēnešalgu apmērā. Tikmēr visu šo laiku norit aizsargdambja stiprināšanas darbi. Vasarā vajadzētu sākt pilnu rekonstrukciju, un pašvaldība ļoti cer uz valdības solīto atbalstu.

Plūdi beigušies pirms pāris nedēļām, bet postaža jēkabpiliešu Ineses un Skaidrītes mājās valda  joprojām. Jāpērk jaunas mēbeles, elektroierīces, bojāto vietā. Neziņa, kur ņemt naudu pirmā stāva remontam, jo ar pašvaldības doto pabalstu divu minimālo mēnešalgu apmērā nepietikšot. Esot jau skaidrs – jāmaina visa grīda.

“Mēs zinām, ka plūdos cietušajiem ir savākti arī citi līdzekļi, mēs gribam zināt, kur tie tiks izmantoti. Saziedotā nauda. Mums ļoti vajadzētu. Lai astoņdesmit gadīgs cilvēks te varētu dzīvot, vispirms ir jāremontē. Te jau ir pakaltis, bet bija daudz augstāk. Bija man līdz viduklim. Iedzīve peldēja. Ledusskapis peldēja,” stāsta plūdos cietusī jēkabpiliete Inese.

Apdrošināšanas kompānija solījusi kādu kompensāciju, bet jāgaida vērtētājs. Nebūšot ātri, jo izveidojusies plūdos cietušo rinda. Apdrošinātājs tikmēr apņēmies izžāvēt paklājus, arī atvedis gaisa mitruma savācēju.

“Es te nevaru dzīvot. Jūs jau paši jūtiet, kāds te ir mitrums. Es dienā nesu pa diviem spaiņiem ūdens laukā no katra atsūcēja. Jūs saprotiet, man ir 80 gadu, un visu mūžu sastrādātais pazudis. Tas nav aprēķināms,” teic plūdos cietusī jēkabpiliete Skaidrīte.

“Mēs jau esam apgājuši apkārt mājai un secinājuši, ka mājas pamatos ir izskalotas plaisas, kas nebija līdz šim . Nu, protams, grīda, tā noteikti jāmaina. Mums māja bija nosiltināta. Tagad jāmeklē meistars, kas pateiks, kāds kaitējums nodarīts siltinājumam. Ja tas būs liels kaitējums, tad jāņem nost siltinājums,” norāda plūdos cietusī jēkabpiliete Inese.

Akūtā krīze ir beigusies, bet tagad mūsu mērķis ir nostiprināt dambi ar betona pārklājumu no iekšpuses.

Betonēšana varētu sākties vasarā. Līdz tam jāatrod nauda. Ja sarēķina, cik varētu maksāt aizsargdambja pilna rekonstrukcija, tā pagarināšanas būvniecība virzienā, kur applūda mājas, jāpieskaita vēl arī izskaloto autoceļu atjaunošana, sanāk ap 15 miljonu eiro. Pašvaldībai šādas naudas nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tur nav vispār iespēju. Pašvaldības budžets to nespētu pavilkt, pat ne aizņemoties. Bet valdība ir solījusi to. Esmu labticīgs cilvēks un ticu, ka valdība izpildīt solīto. Viņi teikuši, ka kaut kādu sadaļu finansēs,” pauž Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.

Pašvaldības budžetā jau tā pamatīgu robu radīs visi tie rēķini, kas radās par plūdu seku novēršanu, dambja glābšanu no sagrūšanas plūdu nedēļā un šobrīd notiekošie aizsargdambja stiprināšanas darbi, lai spētu pārlaist iespējamos pavasara palus. Pašvaldības kontā brīvi pieejami 800 000 eiro.

“Mēs nezinām, cik tur tieši būs, pietiks vai nepietiks, bet rēķinājām to aptuveno summu uz gandrīz miljonu eiro. Šobrīd liekam kopā budžetu un redzam, ka jau ir mīnuss. Jādomā, kur mēs saspiežamies. Šie darbi iedragāja vēl vairāk. Ar to jārēķinās, ka kaut kādas finanšu investīcijas diez vai mēs varēsim šogad atļauties,” turpina Ragainis.

Un daudz ko atļauties vairs nevarēs arī plūdos cietušo māju saimnieki. Nauda vajadzīga ēku remontēšanai. Tāpēc Inese ir priecīga par katra labdara atbalstu, piemēram, uzdāvinātam burkām ar marinējumiem, sālījumiem, jo pašu sagatavotais cietis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm