Plāno ļaut cirst tievākus kokus. Eksperts: Mežu vērtība palielināsies par pusmiljardu eiro

Latvijā gaidāma mežu pastiprināta izciršana un draud palielināties kailcirtes, – tā satraukti brīdina Ornitoloģijas eksperti, vērtējot Zemkopības ministrijas izstrādātos priekšlikumus koku ciršanas noteikumu atvieglošanā. Dabas aktīvisti ir pārsteigti, ka Zemkopības ministrija sabiedrisko apspriešanu nav izvērsusi plaši, bet drīzāk noklusējusi, un tā beigsies jau rīt.

2017. gada 25. maijā 20:35

Mežu īpašnieki, mežu izcirtēji un kokrūpnieki ar vienotu politisko lobiju ir panākuši, ka Zemkopības ministrija plāno atvieglot koku nociršanas noteikumus. Piedāvātās izmaiņas paredz atļauju cirst tievākus un jaunākus kokus. Ja vēl šobrīd nedrīkst gāzt priedes diametrā mazākas par 56 centimetriem, tad izmaiņas ļaus priedes cirst jau pie 30 centimetriem. Arī bērza un egles pieļaujamais diametrs tiks samazināts par 20 centimetriem. Dabas aizstāvji satraukti, – Latvijas mežiem draudot plaša izciršana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viesturs Ķerus
Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs

Izstrādājot šos grozījumus, ir balstījušies tīri uz ekonomiskajiem aprēķiniem, tātad tīri uz naudas ienākumiem. Ja kādreiz kokrūpniekiem bija vajadzīgs resns koks, tad tagad resnais koks vairs nav vajadzīgs, jo var līmēt kopā tievus kokus.

Ļaujot cirst tievākas priedes, egles un bērzus, privātīpašnieku banku kontos tik tiešām ieplūstu vairāk naudas, – vērtē Zemkopības ministrijas pieaicinātais mežu zinātnieks no Latvijas Lauksaimniecības universitātes.

FOTO: Foto: LNT
Dagnis Dubrovskis
LLU Meža fakultātes dekāns

Kopējo šo mežu kapitālvērtība ir pieci miljardi eiro. Šo normatīvo aktu izmaiņas nākamajā rītā pēc pieņemšanas tūdaļ paceltu šo mežu īpašumu vērtību par pusmiljardu eiro. Kas savukārt privāto mežu īpašniekiem radītu iespēju katru gadu nopelnīt par 12 miljoniem eiro vairāk.

Ornitoloģijas biedrība satraucas – palielinot cērtamo koku apjomu, tikšot nodarīts būtisks kaitējums vairākām putnu sugām, turklāt biedējošā apmērā būšot kailcirtes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FOTO: Foto: LNT
Inese Zandere
Latvijas Ornitoloģijas biedrības aktīviste

Cilvēkiem galvā ir tikai peļņa, tā īslaicīgā vajadzība iegūt naudu šodien, rīt, izmantot to tūlīt savām vajadzībām, un kailcirte simbolizē šo trako dzīšanos pēc peļņas, nedomājot to, kā tas viss attīstīsies.

Zemkopības ministrijā, kas izstrādājusi diskutablos grozījumus koku ciršanas noteikumus, skaidro, – tiks atļauts veidot kailcirtes arī pat piejūras priežu mežos. Līdz šim tas ir bijis aizliegts, jo 5 kilometri no jūras ir aizsargjosla.

Normunds Strūve
ZM meža dep. direktora vietnieks

Ir priekšlikums šajā aizsargjoslā veikt kailcirtes līdz divu hektāru platībā.

Kardinālās izmaiņas Zemkopības ministrija neuzskata par draudu videi.

Normunds Strūve
ZM meža dep. direktora vietnieks

Ja šie grozījumi tiek pieņemti, tas nenozīmē, ka visi cirtīs divreiz vairāk. Līdz šim mēs esam praksē redzējuši, ka mežu īpašnieki tomēr arī skatās uz koksnes cenām. Ja tā cena nav pievilcīga, viņi mežus necērt.

Arī Kokrūpniecības federācijā mierina – nesākšoties mežu masveida izciršana. Vienlaikus gan tiek atzīts – jaunie grozījumi ļaušot privātmežu īpašniekiem būt brīvākiem savā izvēlēt, kā apsaimniekot savu resursu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kristaps Klauss
Latvijas kokrūpniecības federācijas izpilddirektors

Nav jēgas spiest audzēt ļoti resnu koku, par kuru beigu beigās neviens nesamaksās, un tas pa vidu vēl būs izpuvis. Mēs liekam meža īpašniekam darīt stulbas lietas. Tāpēc mums ir jāizdara tas pats, ko izdarījušas kaimiņvalstis – Zviedrija, Somija, kas vispār ir noņēmušas tādus ierobežojumus kā vecums un caurmērs. Mums ir arhaiska, veca likumdošana, kuri ir pienācis brīdis sakārtot.

Šobrīd atļauja cirst konkrētās priedes, egles un bērzus bija atkarīga ne tikai no koku diametra, bet arī vēl bonitātes, proti, kokaudzes ražības rādītāja. Jaunie grozījumi atstātu tikai diametra faktoru. Dabas aizstāvji uzskata – Zemkopības ministrija nepietiekoši informējusi sabiedrību par iespēju izteikt viedokli sabiedriskajā apspriešanā. Tā beidzas rīt.

FOTO: Foto: LNT

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm